Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Meydanında Van halkıyla dayanışma eylemi düzenledi.

Eyleme DEM Parti yöneticilerinin yanı sıra CHP Antalya il örgütü, KESK, EMEP, Halkevi, TİP, Kaldıraç Hareketi, SYKP ve Vanlılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyelerinin katıldığı eylemde “Abdullah Zeydan irademizdir”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

I M G 20240403 180138

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Evin Akdal, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından bir açıklama yaptı. Akdal, partisinin Van’da tarihi bir zafer elde ettiğini ve halkın iradesinin net bir şekilde sandığa yansıdığını belirtti.

Kayyım rejimine cevap

Akdal, Van halkının Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere toplamda 14 belediyeyi DEM Parti’ye kazandırdığını ve İl Genel Meclisi’nde büyük farkla birinci parti haline geldiğini ifade etti. Bu güçlü iradenin aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevap olduğunu vurguladı.

Yeni hukuksuz girişimler

Akdal, halkın bu kadar açık bir mesaj vermesine rağmen, Van’da yeni hukuksuz girişimlerin devreye konulduğunu belirtti. Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurduğunu ve adaylığının YSK tarafından kabul edildiğini hatırlattı.

Hukuk güvenliği hakkının ihlali

Akdal, Adalet Bakanlığı’nın idari bir karar ve yazıyla, Zeydan’ın memnu haklarına itiraz ettiğini ve yetkili savcılığın, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurduğunu belirtti. Mahkemenin aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldığını ve memnu hak talebini reddettiğini ifade etti.

Halkın iradesine saygı çağrısı

Akdal, Abdullah Zeydan’ın Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanı olduğunu ve herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet etti. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmesi gerektiğini belirtti ve Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişimin hukuk dışı olduğunu vurguladı. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırdı.

“Van halkının sözü büyütülmeli”

Kaldıraç Hareketi adına yapılan konuşmada TC devletinin kurulduğu andan itibaren, her zaman halkların imha ve inkarı üzerine bir politika devam ettirdiğine dikkat çekerek “Bugün de başta Van ve Kürt halkı olmak üzere iradesi gasp edilmektedir. Kürt halkı bugüne kadar direnerek kendini nasıl var ettiyse, bugün de kendi için direnmekte, mücadelesini sürdürmektedir.” dedi. Kürdistan’da yapılan eylemlerin yetmeyeceğinin altını çizen sözcü “Sadece bu yetmez. Bu mücadeleyi yükselterek, eylemlere omuz vererek Van ve Kürt halkının sözünü daha da büyütülmesi” gerektiğini ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz