Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Siyonist İsrail’in Filistin halkına soykırımına karşı Attalos Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Nehirden denize özgür Filistin”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı İlhan Karakurt okudu. Karakurt, Siyonist İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğini, 82 bine yakın insanın yaralandığını belirterek “Savaştan kazanan sadece savaş tüccarları, halkın sırtından zenginleşenler, ülkeyi savaşla, çatışmalarla, toplumsal kutuplaşmalarla ve baskıyla yöneten rejimlerdir. İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır.
Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır.” dedi.

Karakurt açıklamanın devamında şunları söyledi:

“İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır.
Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcı ve adil barıştır.

Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir.
Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.
İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir.
İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.

Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan
hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz