Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi. Kadınlar buradan Sakarya Caddesi’ne sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada, “Bizleri bıraktıkları bu enkazın altından ancak kadın dayanışmamızla çıkabiliriz. Yaşamı yeniden kurmak için dayanışmaya olan ihtiyaç devam ediyor. Nasıl ki depremde birbirimiz için biz koştuysak yine dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz” denildi.

Sakarya Caddesinde yapılan açıklamada, 6 Şubat depremlerinin ardından 1 yıl geçmesine rağmen hâlâ temel ihtiyaçlara erişilemediği vurgulandı. Kadınların can güvenliği olmadan, taciz ve istismar riski altında konteynırlarda, çadırlarda yaşam mücadelesi verdiği belirtilen açıklamada, “Şiddeti önleyen mekanizmalar işlemiyor. Okullara, sağlığa, suya ulaşımın hala güç olduğu koşullarda bakım emeği yükü kadınların sırtında kalmaya devam ediyor. Bu duruma ulasım sorunu da eklenince kadınların ücretli emeğinin koşulları değişiyor. Kadınlar işsizliğe yada güvencesiz ve part time işlere mahkum hale geliyor.

Dile kolay koca bir yıl geçti, dinmeyen acılar, katlanarak büyüyen hasret, İyileşmeyen yaralar, yerine getirilmeyen vaatlerle… Sefalete mahkum edilenler, yerine yurduna dönemeyenler, işsiz kalanlar, sokaklarda sabahlayanlar. Kaybolan çocuklar. Kaybolan kadınlar. Kaybolan insanlarımız, hayvanlarımız, canlarımız” denildi.

“Bütün bunların sorumlusu ise deprem ülkesi olmamıza rağmen depreme hazırlık yapmayan, deprem vergilerinin hesabını veremeyen, çıkardığı imar aflarıyla kağıt gibi yıkılan binaları yapan, yapılmasına izin veren, rant ve kar odaklı AKP iktidarıdır” denilen açıklamada AKP İBB adayı Murat Kurum’un depremde 130 bin insanın öldüğünü itiraf ettiği ifade edildi.

Yaşanılan büyük felaketin, insanların iktidar tarafından ölüme terk edilmesinin unutulmasına asla izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, “AFAD’ın hazırladığı 2020 raporunda büyük bir yıkıma yol açacak bir depremin beklendiğine dair öngörüleri dikkate almayan önlenebilir bir yıkıma seyirci kalan bu iktidara öfkeliyiz! Bizleri bıraktıkları bu enkazın altından ancak kadın dayanışmamızla çıkabiliriz. Yaşamı yeniden kurmak için dayanışmaya olan ihtiyaç devam ediyor. Nasıl ki depremde birbirimiz için biz koştuysak yine dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz. Kentlerimizi, yaşamlarımızı enkaz altında bırakanlara karşı susmayacağız” ifadelerine yer verildi.

İktidarın talan politikalarına karşı mücadelenin örgütleneceği vurgulanan açıklamada, “Taleplerimiz bununla sınırlı değil elbet; şiddetin olmadığı, kadınların eşit ve özgür olacağı Kentleri, yeni yaşamı hep birlikte kuracağız… Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz, Hesap soracağız” denildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz