10 Ekim Ankara Katliamı davasının karar duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Tek bir kamu görevlisinin bile yargılanmadığı dava sürecinin sonunda mahkeme Türkiye hukuk tarihinde ilk kez insanlığa karşı suçtan hakkında iddianame hazırlanan sanık Erman Ekici için bu suçtan beraat kararı açıkladı. Savcı da iddianamede yer almasına rağmen mütalaasında insanlığa karşı suçtan cezalandırma istememişti.

Tutuklu sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilen duruşmada firari sanıkların dosyasının ayrılarak yargılamanın sürdürülmesine karar verildi.

Sanık Ekici’nin avukatı yine katılmadı

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Sevda Karaca, DEM Parti Milletvekilleri Mithat Sancar, Heval Bozdağ ve Sevilay Çelenk, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal; Halkevleri, KESK, İHD ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı. Duruşmaya ana davadaki tutuklu sanıklar SEGBİS ile bağlandı. Müşteki avukatları bir önceki celsede olduğu gibi müvekkillerinin yanında yerini aldı.

Sanık Erman Ekici’nin avukatı Heyyam Fidan mazeret dilekçesi göndererek duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti Fidan’ın mazeretinin reddine karar vererek Ankara Barosu’ndan zorunlu müdafi atanmasını istedi. Fidan geçtiğimiz hafta görülen ve karar açıklanması beklenen duruşmaya da mazeret raporu göndererek katılmamıştı.

Duruşmada katılanların beyanları alındı. Mehmet Murat Akçalı, “Orada daha önce sendikanın katıldığı eylemlere katıldım. Her seferinde otobüsün yolu kesilir. Normali budur. O gün bizi kimse durdurmadı. Vücudumda 20 şarapnel parçası var. Polis üzerimize gaz sıktı. Biz orada can çekişirken yaşandı bu” dedi.

Cemal Aktaş “Biz buraya adaletin tecelli etmesini görmeye geldik. Yapana değil yaptıran bak derler. Avukatların sunduğu belgeler yeterince değerlendirilmedi. Bu dava biz bitti demeden bitmeyecek” ifadelerini kullandı.

“Kamu görevlileri de yargılansın”

Ayla Eyüboğlu “Dönemin İçişleri Bakanı, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü… Bunların hepsinin yargılanması gerekiyor. Bir tane polisin olmadığı bir mitingde gaz atmak için yüzlerce polis ortaya çıktı. Bu iş birliğinin göstergesidir” dedi.

Beyanını Kürtçe veren Gülistan Özgan ise “Yaralılara yardım etmek yerine gaz atıldı. Bizi katledenler neden engellenmedi. Katliam sonrası neden güldüler, Davutoğlu neden ‘Oylarımız arttı’ dedi, bu mahkemeler neden bizi göz ardı ediyor?​” diye sordu.

İzzettin Çevik ise “Beklentimiz asıl sorumluları buraya getirmekti. Kızımı, kardeşimi öldüren zihniyet şu an devam ediyor. Benim eşim daha tedavi oluyor. Suruç’ta hemşerilerimi, burada ailemi öldürdü IŞİD’li iki kardeş” dedi.

Mütalaaya ilişkin söz alan firari sanıkların avukatları dosyanın tefrik edilmesini istedi. Ardından tutuklu sanıklar son savunmalarını yaptı. Savunmalarında IŞİD propagandası yapan sanıklar, katledilenlerin yakınları ile avukatları suçladı; beraat istedi. Sanık Hacı Ali Durmaz savunmasında ailelere hakaret etti. Salondakilerin tepkisi üzerine Durmaz savunmasını sonlandırdı.

Katliamcılara 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet

Beyanların ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Sanıklar Yakup Şahin, Hakan Şahin, Resul Demir, İbrahim Halil Alçay, Hacı Ali Durmaz, Erman Ekici, Talha Güneş, Hüseyin Tunç, Metin Akaltın’a insan öldürmekten 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası; insan öldürmeye teşebbüs suçundan 379’ar kez 18 yıl hapis cezası verildi. İnsanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Erman Ekici’ye ise bu suçtan beraat verildi. Mahkeme heyeti firari sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasına karar verdi. Firari sanıkların yargılanmaya devam edeceği bir sonraki duruşmanın tarihi ise belirlenmedi.

Karar tepki gösteren aileler alkışlar ve sloganlarla mahkeme salonundan çıktı.

“Mahkeme heyeti IŞİD’i akladı”

Kararı gazetemize değerlendiren dava avukatlarından İlke Işık, “Erman Ekici’ye insanlığa karşı suçtan beraat verildi. İnsanlığa karşı suç işlendiği bu kadar net olan bir davadan çıkan karar beraat oldu. Ankara 4 Ağır Ceza Mahkemesi, özetle geçen celse savcının verdiği mütalaanın aynısını ortaya koydu. Erman Ekinci’yi katliamın sorumlusu ilan etti” dedi.

Katliamda yaralanan Mustafa Budak’ın katliamda aldığı yaralanmaya bağlı ölümü nedeniyle sanıklara 368 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiğini söyleyen Işık, “Katliamı gerçekleştirilenler ortada, Mustafa Budak’ın nasıl öldürüldüğü ortada. ‘İnsanlığa karşı suç işlenmiştir’ diyemeyen Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararla IŞİD’i aklamıştır” dedi.

“Biz bitti demeden bu dava bitmez”

Duruşma sonrası adliye önünde bir araya gelen kitle sık sık, ‘10 Ekim’i unutma, unutturma’, ‘10 Ekim’in hesabı sorulacak’, ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez’ sloganları atarken katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin isimleri okundu.

10 Ekim Derneği Eş Sözcüsü İshak Kocabıyık, “IŞİD’li katilleri neden savunuyor Türkiye yargısı? Neden hala yasımızın devam ettiğini kulak arkası yapıyor? Gün geliyor o öfkeli gençlerin öfkesi onlara döner. Ankara 4 Ağır Ceza mahkemesi bizim adalet mücadelemizin biteceğini düşünüyorsa yanılıyor. İki elimiz yakalarındadır, bizim adalet mücadelemiz sonlanmasından sonra yakalarını tutmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“Herkes bir bir hesap verinceye kadar bu davanın neferleri olmaya devam edelim”

10 Ekim Derneği Eş Sözcüsü Mehtap Sakinci, “Son, yeniden başlangıçtır. 9 yılındayız. Gerçek adaletin peşinde 9 yıldır koşuyoruz. Biz 9 yıldır bizi duymayan bir mahkeme heyetine dil döküp gerçek adalet talep etmişiz. Bizi kimse duymamış, görmemiş. Çok öfkeliyiz. Cehennem azabı yaşatan bu sistemin şunu anlaması gerekiyor: Kimse ‘adalet’ demekten vazgeçmeyecek. İnsanlığa karşı suçu yok saydılar. Bizi öfkemiz var etti. Ailelerimiz, vazgeçmeyin. Biz vazgeçtiğimiz zaman bu dava bitmiş olacak. 90 yil da olsa her kes bir bir hesap verinceye kadar bu davanın neferleri olmaya devam edelim” dedi.

“Birleşerek yürümeye devam edersek adalet gelecek”

Avukat İlke Işık, “9 yıldır bu yargılamaya ilişkin hukuk mücadele yürütüyoruz komisyon olarak. Ben sadece biriyim. Ülkenin en büyük katliamına ilişkin yargılamada ikinci kez karar verildi. Çok aceleleri var. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi IŞİD için ‘insanlığa karşı suç işlemiş bir örgüt değildir’ dedi. IŞİD’in İnsanlığa karşı suç işlediğini görmezden gelen mahkeme bugün IŞİD’i aklamıştır. Çarşamba günü kurum temsilcileri aileleri konuştu, cübbelerimizi attırdı mahkeme. Hiç bir kamu görevlisinin sorumluluğun kabul etmeyeceğin söyleyen mahkeme yine yok saydı. Nasıl gerçekleşti bu katliam? Gerekli önlemler alınsaydı. Katliam sorumluları 10 gün önce tespit edildiğinde işlem yapılsaydı bu katliam olmayacaktı. İnsanlığa karşı suçta istinafı göreceğiz, Yargıtay’ı göreceğiz. Süreç devam edecek. Bu dava bitmedi. Dosya tefrik edilecek ve yeni bir duruşma günü verilecek. Adalet istiyoruz. Tüm sorumluların hangi mevkide olursa olsun yargılanmasını istiyoruz. IŞİD insanlığa karşı suç işlemiştir. Bu bir karar değil. Hukuki hiç değil. Birleşerek yürümeye devam edersek adalet gelecek” diye konuştu.

“Karar barışa, demokrasiye, adalete giden yolu açmaktan uzak bir karardır”

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, 10 Ekim Katliamı Davası’nda mahkemenin insanlığa karşı işlenmiş suça beraat vermesine tepki göstererek; “10 Ekim katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. karar barışa, demokrasiye, adalete giden yolu açmaktan uzak bir karardır” dedi.

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan’ın 10 Ekim Katliamı Davası kararı ile ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

“Acımız da büyük, öfkemiz de!”

“Çok açık ve nettir. 10 Ekim katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Mahkemenin Ankara Gar Katliamı davasında verdiği karar barışa, demokrasiye, adalete giden yolu açmaktan uzak bir karardır. Bu kararla katliama yol veren, ihmali olan, göz yuman kamu görevlileri korunmuştur. Mahkeme, IŞİD barbarlığının tetikçi olduğu, katliamla insanlığa karşı suç işlendiğini tespit etmekten kaçınmıştır.

Katliamda yaşamını yitiren yoldaşlarımızın ideallerini yaşatacağız. Gerçek adalete ulaşıncaya, tüm sorumlular cezalandırılıncaya, bu ülkeye barış gelinceye, özgürlüklerleri kazanıncaya dek mücadelemiz devam edecek!”

Karar duruşması ertelenmişti

Bir önceki duruşmada yakınlarını kaybedenler ve yaralılar dinlenmişti. Sanıklardan Erman Ekinci’nin avukatının 3 gün sağlık rapor aldığı için savunmasının alınamayacağını kaydeden mahkeme başkanı, diğer sanık avukatlarının da öğleden sonraki duruşmaya katılmamaları nedeniyle savunmalarını alamadığı için duruşmayı ertelemişti.

Sevda Karaca: Bu bir insanlık suçu davasıdır

Davayı izleyen Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca adliye önünde değerlendirmede bulundu. Karaca şunları söyledi:

“10 Ekim Ankara Katliamı davasının karar duruşmasındayız. Yıllardır süren bu adalet mücadelesi de bütün engellere rağmen avukat komisyonunun çabalarıyla devletin IŞİD’i nasıl büyütüp beslediği, görmezden gelerek katliamlara nasıl yol verdiği, IŞİD ve devlet organlarının doğrudan ilişkileri açıkça ortaya serildi. Bu dava tarihi bir dava. Çünkü bu yargılama Türkiye’nin ilk ve tek insanlık suçu yargılaması.

Geçen duruşmada rapor alarak duruşmaya katılmayıp, karar duruşmasının bugüne kalmasına neden olan IŞİD’li Erman Ekinci’nin avukatı, bu duruşmaya da katılmadı. Heyet, sanığa avukat atanmasına karar verdi. Ankara Barosu’nun bir avukat atamasının ardından duruşmaya devam edilecek. Yıllardır ortaya belgeleriyle konan bu insanlık suçunun kabul edilmesi yalnızca 10 Ekim Katliamının aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması için değil, aynı zamanda bu ülkede Sivas’tan Gazi’ye, Roboski’den Suruç ve Diyarbakır katliamlarına kadar işlenen tüm katliamların hesabının sorulması için hayati önemde.

“Kamu görevlileri yargılanmadıkça gerçek adalet de gelmeyecek”

İşte bugun tüm ekranları dolduran Sinan Ateş davası açısından bile, ucu siyasi sorumlulara, yargıya, mite, emniyete, faşist güçlere uzanan karanlık olayların aydınlatılması için öncelikle hesaplaşılması gereken katliamlardan biri Ankara Gar katliamı. Ancak yıllar içinde katliamın maşası olarak kullanılan, korunan, kollanan IŞİD’lilerin bu koruma kalkanıyla elde ettiği cüret bugünkü duruşmaya da yansıdı. Salonu dolduran katliam mağdurlarına, hayatını kaybeden yurttaşların ailelerin beyanlarına arsız bir cüretle saçmalıyorsunuz diyebildiler, mahkeme heyeti dahil herkese ismiyle seslenip, duruşmayı yönetmeye çalıştılar, sürekli ayet, sure ve hadisler paylaşarak, işledikleri suçların üstünü örtmeye çalıştılar ve pişkince beraat talep ettiler.

Bu dava bir insanlık suçu davası. Bu insanlık suçunun işlenmesine yol verenler, bu katliamdan oy devşirenler, sınırı kevgire çevirip askerleri IŞİD liderlerinin emrine verenler, canlı bomba listesi elinde olmasına rağmen kılını kıpırdatmayanlar, bomba istihbaratını saklayanlar, mitingin yapıldığı alanda önlem almayanlar, katliamın delillerini saklayanları terfi ettirilenler yargılanmadıkça gerçek adalet de gelmeyecek. Davayı takip etmeye devam ediyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz