İzmir Atatürk Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan ve sigara ambalajı üretimi yapan Amcor Fabrikası’nda grev sürecine girildi. Yaklaşık 250 işçinin çalıştığı ve Basın-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu iş yerinde, ocak ayında başlayan toplu iş görüşmelerinde ücret ve sosyal yardımlarda yapılacak artış konusunda anlaşma sağlanamadı. Arabulucu sürecinin de uyuşmazlıkla sona erdiği iş yerinde önümüzdeki günlerde grev kararının asılması bekleniyor.

Gündoğdu meydanında gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına kendi elleriyle hazırladıkları “Amcor İzmir Greve Gidiyor” pankartıyla kitlesel olarak katılan işçiler, 1 Mayıs meydanından patrona mesaj yolladı.

Toplu iş sözleşmesi sürecinde dile getirdikleri taleplerinin arkasında olduklarını vurgulayan işçiler, patronun teklif ettiği ücret artışı ve sosyal yardımlarda yapılan iyileştirmelerin resmi enflasyon oranının bile altında kaldığını belirttiler. Patronun, sefalet ücreti dayattığını ifade eden işçiler, arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamadığına dikkat çekerek, iş yerine grev ilanını asmak için İŞKUR’dan gelecek uyuşmazlık tutanağını beklediklerini açıkladılar.

Greve gidilen fabrikanın genel müdürünün geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en iyi 50 CEO’su arasına seçilerek ödül aldığına dikkat çeken işçiler, genel müdürün yapıcı olmak yerine süreci zora soktuğunu ve iş yerinde yaptığı toplantılarda sendika ile işçilerin arasını açmaya çalıştığını belirttiler. TİS metnini sendikanın işçilerle birlikte hazırladığını dile getiren işçiler, genel müdüre cevabı, üretimden gelen güçlerini kullanarak, güçlü bir grev örgütleyerek vereceklerini söylediler.

Ücret, ikramiye ve sosyal yardımlarda yapılacak artışlar konusunda anlaşmanın sağlamadığı iş yerinde, İŞKUR’dan gelecek uyuşmazlık tutanağının ardından grev kararı işyerinde asılacak. Amcor grevinin tüm Organize Sanayi Bölgesi’nde yankı uyandıracak bir eylem yapacağını belirten işçiler, 1 Mayıs’tan sonra organize sanayideki tüm örgütlü iş yerlerini tek tek gezerek destek çağrısında bulunacaklarını vurguladılar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz