Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Sendikanın başlıca talebi olan haftalık çalışma süresinin 35 saate düşürülmesi aşamalı olarak hayata geçirilecek. Ancak tam ücret karşılığında olmayacak.

Deutsche Bahn Personel Dairesi Başkanı Matin Seiler tarafından basına verilen bilgiye göre, GDL ile büyük ölçüde anlaşıldığı ifade edildi. Bu nedenle Paskalya tatilinde bir grevin olması söz konusu değil.

Verilen bilgiye göre, makinistler için haftalık çalışma süresi 35-40 saat koridorunda olacak. Buna göre vardiyalı çalışan DB çalışanları 2026’dan itibaren haftalık çalışma sürelerini bir saat düşürebilecekler. Haftalık çalışma süreleri 2026’da 37, 2027’de 36, 2028’de 35,5 ve 2029’da 35 saate düşebilecek. Çalışma sürelerini düşürmek isteyen çalışanların önceden başvuruda bulunması gerekiyor. Bu durumda GDL’in talep ettiği çalışma sürelerinin otomatik olarak düşürülmesi talebi yerine gelmedi.

Ücretlere 420 Avro zam yapıldı

Uzlaşma ayrıca çok çalışanların maaşlarının fazla olmasını da içeriyor. Çalışma süresini düşürdüğü halde mesai yapanların saat başı ücreti yüzde 2.7 daha fazla olacak. Böylece haftalık çalışma süresi 35 saat olan bir makinistle haftalık çalışma süresi 40 saat olan bir makinistin ücreti arasında yüzde 14’lük bir fark olacak.

Varılan anlaşmada ayrıca iki aşamalı olarak ücretlere 420 avro zam yapılması da kararlaştırıldı. 1 Ağustos 2024’ten itibaren ücretlere aylık 210, 1 Nisan 2025’ten itibaren de 210 avroluk aylık zam yapılacak. Bu aydan itibaren ise iki aşamada 2850 avro enflasyon denkleştirme parası verilecek.

31 Aralık 2025’e kadar geçerli olacak anlaşmanın son hali için taraflar arasında görüşmeler devam ediyor. Ücret artışında istediğini kısmen alan sendika, haftalık çalışma süresi konusunda geri adım atış görünüyor. Deutsche Bahn’da örgütlü diğer sendika Demiryolları ve Transport Sendikası (EVG) de 1 Nisan 2025’de yeniden masaya oturacak.

GDL sendikası, kasım ayından bu yana tam altı kez uyarı grevine çıkarak ülke genelinde ulaşımı felç etmişti. Yeni anlaşmayla özellikle trenle işe gidip gelenler derin bir nefes almış oldu. Yapılan hesaplamalara göre her bir grev günün ekonomiye toplam kaybının 100 milyon avro olduğu belirtilmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz