Adana Kadın Platformu tarafından “Eşit, özgür, adil, şiddetsiz ve savaşsız bir dünya kuracağız” şiarıyla bugün saat 15.00’te, 8 Mart mitinginde konser verecek Kolektîfa Rîtmên Azad müzik grubundan Sevda Adırbelli, Zilan Kaya, Hülya Dalmış ve Mehmet Veysel Kılıç’ın sahne almasına, Adana Valiliği’nden yasak geldi.

Valilik, yasağın gerekçesi olarak dört sanatçının “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturmaları gösterdi.

Karara tepki gösteren Kolektîfa Rîtmên Azad müzik grubu, Adana Valiliği kararının keyfi olduğunu, ilk kez böyle bir yasaklama kararıyla karşılaştıklarını ifade etti. Haklarında açılan soruşturmanın bir yıldır devam ettiğine işaret eden sanatçılar, “Dün Mersin’de sahne aldık. Ancak 80 kilometre ötesinde sahneye çıkmamıza izin verilmiyor. Bu keyfi kararı kabul etmiyoruz, alanda olacağız. Kürt müziği ve kültürüne karşı yasaklamaları dün de gördük, bugün de görüyoruz. Kürt sanatçıları olarak dün nasıl direndiyse bugün de aynı şekilde ve daha kararlı direneceğimizi belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz