CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 21. gününde yaptığı açıklamada 786 hakim-savcının yerini değiştiren HSK’yi eleştirdi.


Adalet Yürüyüşü’nün 21. gününde yola çıkmadan önce açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’de demokrasi olmaz, insan hakları ihlalleri olur, Türkiye’nin başı beladan kurtulmaz” dedi.
15 Haziran Perşembe günü ‘adalet’ talebiyle Ankara Güvenpark’tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adalet isteyen tüm kesimlerin desteği ile 21. günde İstanbul’a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej dün geceyi Körfez ilçesi yakınlarında kurulan kamp alanında geçirdi. Bugün 18 Kilometre yürüyecek olan kortej, 2 molanın ardından Tavşancıl Sahil Parkı’nda konaklayacak.
Yürüyüşün 21. gününde yoğunlaşan güvenlik önlemleri dikkat çekti. Katılımcıların arama noktalarından geçtiği korteje önceki günlere oranla daha fazla polisin eşlik ettiği görüldü.
Diğer günlerden farklı olarak yürüyüşün gerçekleştiği yön araç trafiğine kapatıldı. Polis helikopter güzergah boyunca uçtu.
786 HAKİM-SAVCININ YERİ NEDEN DEĞİŞTİ?
Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, HSK’yi eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamarı şöyle:
“Adaletin ne kadar önemli olduğunu bütün vatandaşlarımıza anlatmak isteriz. HSK seçildi, yeni göreve başladılar. 5-6 günlük çalışma içinde 786 hakim-savcının yerini değiştirdiler. Ne için, hangi sebeple? Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’nin başı beladan kurtulmaz. Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’de demokrasi olmaz. İnsan hakları ihlalleri olur. Kendi adalet anlayışlarını topluma dayatmak değil, evrensel adalet anlayışı içerisinde hepimizin kabul etmesi lazım.”
BALAMİR AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sinema sanatçısı Hakan Balamir’in hayatını kaybetmesi nedeniyle yakınlarına başsağlığı dileyerek, “Hakan Balamir sinema dünyamızın en önemli sanatçılarından birisiydi ve hayatını kaybetti. Yakınlarına, sanat dünyasına başsağlığı diliyoruz. Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.
KİLO VERDİ Mİ?
Yürüyüş sırasında zayıflayıp zayıflamadığının sorulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman soruyorlar zayıfladın mı, kilo verdin mi? diye. Kemerde bir delik kazandım onu ifade etmek isterim. Ama öyle 5 kilo vermem söz konusu değil” diye konuştu.
YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR
09:00 Kortej Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından İstanbul’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve gaziler de katıldı.

Provokasyon uyarısının sıkça tekrarlandığı yürüyüş, yol kenarında toplanan yurttaşlar tarafından selamlandı ve alkışlandı.

Yürüyüşe katılan yurttaşların telepleri arasında “işimizi geri istiyoruz” talebiyle 119 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılması da var.
Saat 11.00 sularında Hereke BP Dinlenme Tesisleri’ne varan kortej, 16.00’ya kadar mola verdi.
Saat 12.00’de CHP MYK toplantısının yapılması, 14.00’te ise Bülent Tezcan’ın açıklama yapması bekleniyor.