Siyonist İsrail’in Gazze Şeridi’ne dönük işgal saldırılarına karşı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan üniversitelerde öğrencilerin eylemleri giderek yayılıyor.

Pek çok noktada “Filistin’le dayanışma kampları” kuran öğrenciler, üniversitelerin İsrail’le ve İsrail’le ilişkisi olan tüm şirketlerle ilişiğini kesmesini istiyor. Öte yandan üniversite yönetimleri ve siyonistler, öğrencileri antisemitizmle suçluyor.

Geçen hafta Columbia Üniversitesi’nde başlayan eylemlerde polis üniversite öğrencilerine saldırmış ve 100’ü aşkın öğrenci Filistin’le dayanıştıkları için gözaltına alınmıştı. Polis saldırısına rağmen kampüs bahçesinde kurdukları çadırlarla işgal eylemini sürdüren öğrenciler, derslerin online yapılmasını sağlamıştı. Çok sayıda öğrenci hakkında ise disiplin soruşturmaları ve uzaklaştırma kararları verilmişti.

ABD’nin dört bir yanında öğrenciler, Columbia Üniversitesi’nde yaşananlarla birlikte kampüslerde Filistin için dayanışma alanları kurmaya başladı. Kampüs bahçesinde kurulan onlarca çadırla birlikte gün boyu üniversite içerisinde eylemliliklerini sürdüren öğrencilere çok sayıda akademisyen ve üniversite emekçisi de destek verirken, öğrenciler pek çok noktada polisin şiddetli saldırılarıyla karşılaştı. Öğrenciler, kefiyeleri ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganlarıyla kampüslerde yan yana gelmeyi sürdürüyor.

Dayanışma eylemine katılan akademisyenler de gözaltına alındı

Austin’deki Teksas Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi, Emory Üniversitesi ve Emerson College’de öğrencilere saldıran polis, onlarca öğrenciyi gözaltına aldı.

Emory Üniversitesi’nde polis öğrencilere biber gazı ve elektrikli şok cihazıyla saldırdı ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Ekonomi Profesörü Caroline Fohlin ve Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee’nin de yer aldığı öğrenildi.

Yüzlerce öğrenci saldırılara rağmen yan yana geldi

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nde yüzlerce öğrenci dersleri bırakarak kampüsün ana bahçesine yürüyüş düzenledi. Üniversite yönetimi kampüse polis çağırdı. Bazıları at sırtında olan yüzlerce polis, kampüse girerek en az 34 öğrenciyi işkenceyle gözaltına aldı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Filistin’le dayanışma kampı kurmak isteyen öğrencilere de polis saldırdı. Öğrenciler, polis saldırısına karşı kol kola girerek oturma eylemi düzenledi. Öğrencilere saldıran polis, işkenceyle en az 93 kişiyi gözaltına aldı.

ABD’nin başkenti Washington DC’de yüzlerce öğrenci Filistin için George Washington Üniversitesi’nde bir araya geldi.

Ulusal muhafızları çağırmakla tehdit ettiler

Eylemlerin başladığı Columbia Üniversitesi’nde üniversite yönetimi kampüs içerisinde kurulan kampın dağıtılması gerektiğini söyleyerek, öğrencileri Ulusal Muhafızları kampüs içerisine çağırmakla tehdit etti.

Bu zamana kadar düzenlenen protestolarda en az 550 öğrenci gözaltına alındı.

Eylemler 30’u aşkın üniversiteye yayıldı

ABD’nin dört bir yanında öğrencilerin Filistin’le dayanışma eylemleri düzenlediği üniversitelerin isimleri şu şekilde: Harvard Üniversitesi, Emerson College, Boston Üniversitesi, MIT, Tufts Üniversitesi, California Devlet Politeknik Üniversitesi, UC Berkeley Stanford Üniversitesi, New Mexico Üniversitesi, San Antonio, Austin, Arlington ve Dallas’ta bulunan Teksas Üniversiteleri, Rice Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Washington Üniversitesi, Northwestern Üniversitesi, Ohio Devlet Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Vanderbilt, Emory Üniversitesi, UNC Charlotte, UNC Chapel Hill, Princeton Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi, George Washington Üniversitesi, Amerikan Üniversitesi UMBC, Yale Üniversitesi, Pittsburgh Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, New York Üniversitesi, The New School, Brown Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz