Avrupa Birliği (AB) liderleri Belçika’nın başkenti Brüksel’de olağanüstü zirve düzenlerken, Avrupalı çiftçiler, Avrupa Parlamento Binası önünde eylem düzenledi. Çiftçiler, AB Liderler Zirvesi’nin yapıldığı bölgenin çevresinde trafiği traktörleriyle kilitledi. Belçika polisi kitleye saldırdı.

Avrupa’da yüksek vergiler, artan maliyetler ve Ukrayna’dan ucuz ithalata karşı bir süredir devam eden çiftçi eylemleri bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de Ukrayna’ya yardım gündemiyle düzenlenen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne taşındı.

AP binasının önüne tekerlek, tezek ve odunları bırakan çiftçiler, Lüksemburg Meydanı’nda saman ve tezek balyalarını ateşe verdi. Çevreye yumurta ve torpil fırlatan çiftçilere Belçika polisi saldırdı. Halka açık olan AP yerleşkesi girişlerini dikenli tel örgülerle kapatıldı.

“Çiftçi yoksa yiyecek yok” yazılı pankartlar açan çiftçiler ateş yakşaık 1000 traktörle yolları kapattı. Belçika polisi, kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Belçika'da çiftçiler eylemde

Belçika'da çiftçiler eylemde

Belçika'da çiftçiler eylemde

Çiftçiler neden sokakta?

Başta Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçiler son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösteriyor.

Çiftçilerin eleştirdiği konular arasında Birliğin bölgesel ve uluslararası tarım politikaları, doğa restorasyon hedefleri, desteklemelerdeki kesintiler, Rusya-Ukrayna savaşı sonucunda ortaya çıkan yüksek enerji, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl ürünleri ve su tasarruf tedbirleri yer alıyor.

Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan beri akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve destekleme ödemelerinin yetersizliği nedeniyle kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestoda bulunuyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz