Fotoğraf: Sinem Çelebi

8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart çalışmalarının startını Kadıköy’de bildiri dağıtımıyla verdi.
Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar burada şarkılarla kadınlara bildiri dağıttı.

ÖGK’lı Çelebi’yle dayanışma

Ardından kısa bir açıklama yapan Tülay Korkutan, Özgür Genç Kadın (ÖGK) Merkezi Koordinasyon üyesi Sinem Çelebi’ye yönelik polis tacizine tepki gösterdi. Korkutan, kadınlar olarak erkek devlet şiddetine karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

Korkutan’ın konuşması, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla karşılandı. Kadınlar daha sonra müzik ve halka yönelik konuşmalar eşliğinde bildiri dağıttı.

Fotoğraf: Sinem Çelebi

“Bu karanlığı dayanışmamızla dağıtacağız”

Bu 8 Mart’a giderken Medeni Kanun, nafaka hakkı, 6284 için; her yıl katlanarak artan yoksulluğa, eşitsizliğe, önlenmeyen erkek şiddetine, kadın ve nefret cinayetlerine, savaşa, soykırıma, yaşam tarzına yapılan saldırılara karşıucsdele yürüttüklerini vurgulayan kadınlar, “Biz kadınlar ve LGBTİ+’lar, bize dayatılmak istenen bu karanlığı dayanişmamızla, birliğimizle dağıtacağımızı biliyoruz” dedi.

Filistin ve Rojavalı kadınlar selamlandı

Kürtçe ve Türkçe yapılan konuşmalarda kadınlar emperyalist savaşlara karşı direnen Ortadoğu halklarını selamladı. Filistin’de Rojava’da kadınların erkek egemen sisteme başkaldırdığını vurgulayan kadınlar Kadıköy sokaklarında zılgıt ve alkışlarını yükseltti.

Fotoğraf: Sinem Çelebi

“3 Mart’ta Kadıköy’deyiz”

Khalkedon Meydanına kadar bildiri dağıtımıyla gelen kadınlar burada da kadın ve LGBTİ+’lara seslenerek örgütlenmeye ve mücadeleye çağırdı. Kadınlar etkinliği, “Hayatlarımız haklarımız ve özgürlüğümüz için 3 Mart Pazar günü saat 16.00’da Kadıköy’deyiz” şiarı ve alkışlarla bitirdi.

SKM’den tutsak kadınlara kart

8 Mart Platformu’nun bildiri dağıtımı öncesi Kaktüs genç kadın derneğinde buluşan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) hapishanelerde mücadeleyi yükselten tutsak kadınlara kart hazırladı. Sosyalist kadınlar sokakta, hapishanede ve bulundukları her alanda özgürlük sloganlarını haykıracaklarını kaydetti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz