Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli, Zemo Ağgöz ve Deniz Nazlım, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, MA’nın eski stajyeri Mehmet Günhan’ın yargılandığı davanın dünkü karar duruşmasında, 8 gazeteciye ceza verildi.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, gazeteciler Habibe Eren, Ceylan Şahinli ve Mehmet Günhan hakkında beraat kararı veren mahkeme, Diren Yurtsever, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Zemo Ağgöz, Deniz Nazlım ve Öznur Değer’e ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Gazetecilere ceza verilmesine dönük tepkiler sürerken, Amed, İstanbul ve Ankara’da yapılacak açıklamalarla karar protesto edilecek.

Bu kapsamda 6 Temmuz’da Amed’de Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) öncülüğünde, DFG önünde saat 17:30’da basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Yine 6 Temmuz’da, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın – İş), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), DFG ve MKG ortaklığında Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda saat 18:00’da geniş katılımla bir açıklama gerçekleştirilecek.

ResimAnkara’da yapılaması planlanan açıklamanın ise henüz yer, tarih ve zamanı belirlenemedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz