Edebiyat ve sanat alanından 564 ismin imzacısı olduğu “Barışa Ses Olalım” deklarasyonunda, sorunların müzakere yöntemleriyle çözülebileceğine vurgu yapılarak, “Toplumsal barış için cesaretli olmalı. Hükümet baskı, tecrit ve savaş siyasetinden vazgeçmelidir” denildi.

İstanbul ve Diyarbakır’da aralarında müzisyen, sanat eleştirmeni, yazar, yönetmen, oyuncu, ressam, dengbêj ve sanat akademisyenlerinin de olduğu 564 isim, “Barış Ses Olalım” başlıklı bir deklarasyon açıkladı. Deklarasyon, İstanbul Beyoğlu’da bulunan Taksim Hill Otel’de yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Müzisyen Cevdet Bağca, sanat eleştirmeni-ressam Feyyaz Yaman, Yazar Fırat Cewerî, Yönetmen Haşim Aydemir, Yönetmen İlham Bakır, Oyuncu Jülide Kural, Müzisyen Mikail Aslan, Belgesel Sinema Yönetmeni Nejla Demirci, Fotoğrafçı ve Gazetemiz Evrensel Yazarı Özcan Yaman, Ressam Sevinç Altan, Yönetmen Sırrı Süreyya Önder, Tiyatro Akademisyeni Süreyya Karacabey ve Besteci-Söz Yazarı Şanar Yurdatapan, deklarasyonun çağrıcıları arasında yer aldı.

Yazar Ayşegül Devecioğlu, 564 ismin imzacısı olduğu deklarasyonu okudu. Deklarasyonda, Kürt sorununun çözümü, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve toplumsal barış konularına vurgu yapıldı.

“Sanat hiçbir zaman bugünkü kadar büyük bir şiddet, mağduriyet ve haksızlık ortamını yaşamamıştı.”

Deklarasyon toplantısında konuşan Karşı Sanat’tan Feyyaz Yaman, “barışı korumak” hedefiyle bir arada olduklarını söyledi. Yaman, “Ama bunu yaparken çerçevemiz sanat alanında oldu. Sanat hiçbir zaman bugünkü kadar büyük bir şiddet, mağduriyet ve haksızlık ortamını yaşamamıştı. Sesi hiç bu kadar kısılmamıştı. Bütün bu durumların her birinde görüyoruz ki sanatçıların sadece ekonomik anlamda yaşadığı zorluklardan kaynaklanmıyor bu sessizlik. Sanatçılar oyun oynayamıyor, yazarlar kitabını yazamıyor. Bütün bu krizin asıl sebebi toplumsal mutabakatın hukuki düzlemde de bozulmuş olmasıdır. Bugün bütün dünyada yaşadığımız bu sessizleştirme ortamı bizi hak aramaya sevk ediyor. Sanat artık eğer eleştirel bir dil konuşacaksa, o zaman ilk önce hakları ve halkların biraradalığını örmek zorundadır. Bir imha sürecini sürekli olarak dayatanlara karşı sanatçıları bir arada durmaya ve bu ihtiyaca davet ediyoruz. Bunun için yapacak bir şeyimiz var, gerçek anlamda diyaloglar süreci üretmeye ihtiyaç var. Bu farklılıklar ortamında uğradığımız haksızlıkları, ortak haklılık düzlemimizde bir araya getirip savunmak zorundayız. Biz sanatın öz gücüne inanlar olarak bu barışı yeniden kurmaya herkesi davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un ardından Diyarbakır’da Sûr ilçesinde bulunan Dicle Kültür Sanat Derneği binasında da yapılan açıklamaya çok sayıda isim katıldı.

“Li hemberî tecrîdê em bibin dengê aşîtiyê (Tecride karşı barışın sesi olalım)” pankartının yer aldığı açıklamada, İstanbul’da okunan deklarasyonun Kürtçesi Kürt PEN Eş Başkanı Ömer Fidan tarafından okundu.

“Biz susarsak konuşacak kimse kalmayabilir”

Deklarasyonun tam metni şöyle:

“Barışa Ses Olalım…

Biz aşağıda imzası bulunan sanat ve edebiyat insanları; Cumhuriyet’in ikinci yüz yılda demokratik, halkçı ve özgürlükçü bir niteliğe kavuşması karşısındaki engellere dair itirazımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Türkiye’nin geleceği konusunda kaygılı olan bizler, bu çoklu kriz ortamında mütevazı bir ses olma isteğindeyiz. Keza bugün biz susarsak, yarın konuşacak kimse kalmayabilir.

Bir yüzyılı heba eden Türkiye’nin yeni bir yüz yılını daha heba etmesine seyirci kalmayacak olan biz sanat ve edebiyat insanları; tüm etnik, inanç ve kültürel kimliklerinin özgürce yaşadığı, baskılanmadıkları, pogromlara uğramadıkları bir geleceği birlikte örmeyi öneriyoruz.

Yasamanın iktidarın baskısı altında olduğu, bağımsız yargının ‘tek adam rejimi’ eliyle bağımsızlığını yitirdiği, laik ve özgür eğitimin çağın gerisine düştüğü, üniversitelere ve halkın belediyelerine kayyım atandığı, kadınların şiddete uğradığı, beyin göçünün had safhaya ulaştığı, gençliğin gelecek kaygısıyla ülkeyi terk ettiği bu kekre zeminde yeni bir söz söylemenin, yeni bir cümle kurmanın sorumluluğundayız.

İnkar ve asimilasyondan kaynaklı sorunların çözümünde demokratik olanaklarının dışlandığı, şiddetin bir politika olarak sürekli güncellendiği toplumsal ve ekonomik krizlerin derinleştiği bu atmosferde, yeni bir bakma ve görme biçimine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.

Başta Kürtlerin demokratik talepleri ve Alevilerin inanç özgürlüğü olmak üzere, birçok insani hak talebi yüz yıl boyunca ötelendi, çözüme kavuşturulmayıp, halklarımız arasında bir ayrışma olgusu olarak, iktidarlara konsolidasyon sağlandı. Halklar ve kültürler arasındaki ayrışmalar derinleştirildi.

Tecrit ve savaş politikaları krizleri derinleştiriyor

Çoklu krizlerle baskı altına alınan kamuoyu, iktidarın ağır manipülasyonu altında. Türkiye’ye hükümet edenler, toplumu gerçek gündeminden koparıp, tali gündemle oyalıyor. Tecrit uygulamaları otokratik iktidarın elinde bir yönetim aparatına dönüşmüş durumda. Toplum, ideolojik ve politik bir kuşatmanın altında. Tecrit ve savaş politikaları toplumsal ve ekonomik krizleri derinleştiriyor.

Binlerce insan siyasi görüşlerinden dolayı, hukuksuz olarak hapiste tutuluyor ve adeta siyasi rehine durumunda. Cezaevlerinde yaşanan ve insan haklarına aykırı olan uygulamalar gün geçtikçe artmaktadır. Şu günlerde binlerce siyasi tutsak tecrit uygulamalarına karşı açlık grevinde. Açlık grevindeki siyasi tutsakların talepleri dinlenmeli, müzakere yolu ile çözülmelidir.

Toplumsal barış için cesaretli olmalı

Bizler Türkiye’nin sorunlarını müzakere yöntemiyle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. 2013 yılında başlayan ve halkta büyük barışma umudu yaratan ‘Çözüm Süreci’ kıymetli bir deneme olarak yaşandı. Sorunun muhataplarından biri olan Abdullah Öcalan ile görüşmeler barışmanın olanaklarını doğurmuştu. Toplumun çok büyük bir bölümünün rıza gösterdiği süreç tekrar başlayabilir. Toplumsal barış için cesaretli olmalı. Diyalog kurmaktan, konuşmaktan korkmamalı.

Muhatap konumundaki herkese açık çağrımızdır; Evrensel hukukun ve insan haklarının ortaya koyduğu koşullar dönemin siyasi temsilcileri tarafından tereddütsüz yerine getirilmeye muhtaçtır. Hükümet baskı, tecrit ve savaş siyasetinden vazgeçmelidir. Biz sanat ve edebiyat insanlarının bu fikir ve önerilerinin, toplumsal barış inşasını arzulayan herkesin sahipleneceğine inanıyoruz.”

Deklarasyonda imzası bulunan isimler şöyle:

A. AZİZ AKSU (YAZAR)
ABDULLAH BABAT (RESSAM)
ABDULLAH TARHAN (TİYATRO SANATÇISI)
ABDULLAH UYSAL (TİYATRO SANATÇISI)
ABDURRAHMAN BAKIR (YAZAR)
ABDURRAHMAN GÜNER (DENGBÊJ)
ABDURRAHMAN UYSAL (MÜZİSYEN)
ADAR BOZANER (MÜZİSYEN)
ADAR YILDIZ (MÜZİSYEN)
ADİL BÊRTÎ (MÜZİSYEN)
ADİL GÖRER (MÜZİSYEN)
ADİL OKAY (YAZAR-ŞAİR)
ADİL QAZÎ (YAZAR)
ADNAN GÖK (MÜZİSYEN)
ADNAN ÖZYALÇINER (YAZAR)
AFŞİN KUM (YAZAR)
AGÎT FIRAT (YAPIMCI)
AGÎT IŞIK (MÜZİSYEN)
AGÎT YAZAR (YAZAR)
AGÎT XWEŞMÊR (MÜZİSYEN)
AHMET ÇELİK (YAZAR)
AHMET GEGEZ (YAZAR)
AHMET GÜNEŞ (YAZAR)
AHMET PETEK (YÖNETMEN)
AHMET JIYARA (MÜZİSYEN)
ALİ BARAN (MÜZİSYEN)
ALİ ÇINAR (MÜZİSYEN)
ALİ GEÇİMLİ (MÜZİSYEN)
ALİ İNANIR (MÜZİSYEN)
ALİ KEMAL ÇINAR (YÖNETMEN)
ALİ MAZLUM ANAÇ (MÜZİSYEN)
ALİ RENCÜZOĞULLARI (MÜZİSYEN)
ALİ SESAL (TİYATRO SANATÇISI)
ALİ SİZER (MÜZİSYEN)
ALİ TEKİN (TİYATRO SANATÇISI)
ALİŞAN ÖNLÜ (TİYATRO SANATÇISI)
ALP İBRAHİM (YAZAR)
AMED KAPTAN (MÜZİSYEN)
AMELE (TİYATRO SANATÇISI)
ANAHÎTA ŞÊXÊ (YAZAR)
APO ÖNCÜ (GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ)
ARDÎN DÎREN (YÖNETMEN)
ARHAT (MÜZİSYEN)
ARMANC (MÜZİSYEN)
ASYA XERZAN (YAZAR)
AVJEN ARGEŞ (ŞAİR)
AYDIN ALP (ŞAİR)
AYGÜL ERCE (MÜZİSYEN)
AYHAN ERKMEN (YAZAR-HİKAYE ANLATICISI)
AYŞE BENGİ (SENARİST)
AYŞE ÇETİNBAŞ (FİLM YAPIMCISI)
AYŞEGÜL DEVECİOĞLU (YAZAR)
AZAD AKSU (MÜZİSYEN)
AZAD BALTACI (OYUNCU)
AZAD BEDRAN (MÜZİSYEN)
AZAD EZÎZYAN (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
AZAD IŞIK (MÜZİSYEN)
AZAD JOSEF ERDEM (YAZAR-ŞAİR)
AZAD KARAHAN (MÜZİSYEN)
AZAD ZAL (YAZAR)
AZAD XERZAN (MÜZİSYEN)
BAHADÎN ROBAR (YAZAR)
BAHOZ ÖZSUNAR (OYUNCU)
BAMERD JAN (MÜZİSYEN)
BARAN BOZYEL (MÜZİSYEN)
BARAN ÇELEBİ (MÜZİSYEN)
BARAN ERTAŞ (MÜZİSYEN)
BARAN SARI (MÜZİSYEN)
BARAN SÜNBÜL (MÜZİSYEN)
BARIŞ TEZKORKMAZ (MÜZİSYEN)
BEDREDÎN EBASÎ (DENGBÊJ)
BEDRİ ADANIR (YAZAR)
BEHİCE DİNÇER (YAZAR)
BENGÎ AGIRÎ (MÜZİSYEN)
BENGÎN (RAMAZAN SAĞINÇ) (MÜZİSYEN)
BERAT BEYOĞLU (TİYATRO SANATÇISI)
BERBANG (MÜZİSYEN)
BERFÎN AKTAY (MÜZİSYEN)
BERFÎN EMEKTAR (TİYATRO SANATÇISI)
BERFÎN MAMEDOVA (MÜZİSYEN)
BERFO BARİ (YAZAR)
BERİVAN BUDAKBEYOĞLU (TİYATRO SANATÇISI)
BERİVAN VESİLE SAKIN (HALK OYUNLARI EĞİTMENİ)
BESER ŞAHİN (MÜZİSYEN)
BINEVŞ ROJ (MÜZİSYEN)
BURHAN RIŞWANÎ (DENGBÊJ)
BURHAN SÖNMEZ (YAZAR)
BURKAY DOĞAN (YÖNETMEN)
BÜLENT KILINÇ (MÜZİSYEN)
CAN ADE (YAZAR)
CELAL EKİN (MÜZİSYEN)
CEM ALTMIŞKARA (MÜZİSYEN)
CENK DOST VERDİ (TİYATRO SANATÇISI)
CESİM BAŞBOĞA (MÜZİSYEN)
CEVDET BAĞCA (MÜZİSYEN)
CEWAD MERWANÎ (MÜZİSYEN)
CIWAN AYAZ (MÜZİSYEN)
CİHAN ASLAN (MÜZİSYEN)
CÎHAN ROJ (YAZAR)
COMERD (MÜZİSYEN)
CUMA SÖMER (MÜZİSYEN)
CÜNEYT LALOĞLU (DENGBÊJ)
ÇAYAN OKUDUCİ (YAZAR-ŞAİR)
ÇETİN ORANER (MÜZİSYEN)
ÇETİN ZİLAN (MÜZİSYEN)
ÇINAR YURTSEVER (MÜZİSYEN)
ÇİÇEK ÇELİK (MÜZİSYEN)
DENGBÊJ İSA (DENGBÊJ)
DENGBÊJ KAMİLE (DENGBÊJ)
DENGBÊJ KAZO (DENGBÊJ)
DENGBÊJ RAMAZAN (DENGBÊJ)
DENGBÊJ TEYFÎQ (DENGBÊJ)
DENGBÊJ XALÎDE (DENGBÊJ)
DENGBÊJ XELÎL (DENGBÊJ)
DENİZ DEMAN (MÜZİSYEN)
DENİZ ESMER (MÜZİSYEN)
DENİZ ÖZER (OYUNCU-YÖNETMEN)
DENİZ TERECE (HALK OYUNLARI EĞİTMENİ)
DÊRSIM OREMAR (YAZAR)
DERYA CENGİZ (MÜZİSYEN)
DERYA KOÇ (MÜZİSYEN)
DERWICH M. FERHO (YAZAR)
DEVRAN DÖKEN (MÜZİSYEN)
DEVRİM ÇELİK (MÜZİSYEN)
DEVRİM DEMİR (MÜZİSYEN)
DEZA AMED (MÜZİSYEN)
DILBÊZARÊ BÊKES (YAZAR)
DILBIRÎN AZÎZ (MÜZİSYEN)
DILOVAN (MÜZİSYEN)
DILŞAD FIRAT (YAZAR)
DİBA ERMİŞ KESKİN (YAZAR)
DİYAR DERSİM (MÜZİSYEN)
DÎLBER HÊMA (ŞAİR)
DR. ÖMER ULUÇAY (YAZAR)
DR. ZERDEŞT HACO (YAZAR-DİLBİLİMCİ)
EHSAN XELÎKAN (MÜZİSYEN)
ELİF ERGEZEN (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
ELİF SOFYA (ŞAİR)
ELÎXAN LORAN (YAZAR)
ELVAN KOÇER (TİYATRO SANATÇISI)
EMEER HASSANPOUR (YÖNETMEN)
EMİN AKSU (ŞAİR)
EMİN EREN (MÜZİSYEN)
EMİNE ÖZKESKİN (YÖNETMEN)
EMRE YILMAZ (YÖNETMEN)
ENGİN CENGİZ (MÜZİSYEN)
ENİS RIZA SAKIZLI (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
ERCAN KAN (MÜZİSYEN)
ERDAL DALGIÇ (ŞAİR)
ERDOĞAN EMİR (MÜZİSYEN)
ERGÎN XELÎKAN (MÜZİSYEN)
ERHAN ARZİK (KAMERA ASİSTANI)
EROL MUTLU (MÜZİSYEN)
ERSİN UMUT GÜLER (TİYATRO SANATÇISI)
ERTAN ÖZBEY (MÜZİSYEN)
ERTUĞRUL MAVİOĞLU (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
ESRA TAYFUR (MÜZİSYEN)
EVDILHEMÎD MENDANÎ (YAZAR)
EVÎN SINDÎ (DENGBÊJ)
EVÎN TİRYAKİ (MÜZİSYEN)
EVÎNDAR DULEK (MÜZİSYEN)
EYLEM AKTAŞ (MÜZİSYEN)
EYŞÊ EVDÎ (ŞAİR)
EYYÜP GÜVEN (YAZAR)
FADİME PULAT (MÜZİSYEN)
FAHRETTİN ASLAN (MÜZİSYEN)
FARMAN HIDAIT (YAZAR)
FARQÎN AZAD (MÜZİSYEN)
FATMA TAŞLI TUNÇ (ŞAİR)
FEHİM IŞIK (YAZAR)
FERAT KEVIR (SİNEMA SANATÇISI)
FERHAT ASLAN (TİYATRO SANATÇISI)
FERHAT ERTAŞ (MÜZİSYEN)
FERHAT PEKDOĞAN (TİYATRO SANATÇISI)
FERHAT TUNÇ (MÜZİSYEN)
FERİT ŞEKER (MÜZİSYEN)
FERMAN PATÎEV (MÜZİSYEN)
FÊRGÎN MELÎK AYKOÇ (YAZAR)
FEVZİ ÇETİN (YAZAR)
FEYYAZ YAMAN (SANAT ELEŞTİRMENİ-RESSAM)
FIRAT CEWERÎ (YAZAR)
FIRMESK (MÜZİSYEN)
FİKRET BİRLİK (MÜZİSYEN)
FİRUZE ENGİN (YAZAR-OYUNCU)
FUAT EGE (MÜZİSYEN)
FUAT TALAY (MÜZİSYEN)
FUNDA AKBULUT (SİNEMA SANATÇISI)
GAYE BORALIOĞLU (YAZAR)
GENCAY MORKOÇ (MÜZİSYEN)
GRUP VARDİYA (MÜZİK GRUBU)
GULA ALMASTÊ (YAZAR)
GULGEŞ DERYASPÎ (YAZAR)
GULHAN BIŞENG (MÜZİSYEN)
GÜLBEYAZ GEZER (YÖNETMEN)
GÜLİZ SAĞLAM (YÖNETMEN)
GÜLİZAR SEYHAN (YAZAR)
HACI ABDULLAH AYKUT (DENGBÊJ)
HACÎ OZKAL (DİLBİLİMCİ)
HAKAN YAŞAR (RESSAM)
HALİL DOĞAN (YAZAR)
HALİT OTURAN (DENGBÊJ)
HALUK TOLGA İLHAN (MÜZİSYEN)
HAMDİYE BİLEK TURGAY (YAZAR)
HASAN HAYRİ ATEŞ (YAZAR)
HASAN HÜSEYİN DENİZ (YAZAR)
HASAN SAĞLAM (MÜZİSYEN)
HASAN YAVUZ (TİYATRO SANATÇISI)
HAŞİM AYDEMİR (YÖNETMEN)
HEBUN POLAT (YÖNETMEN)
HECİ AZAD (MÜZİSYEN)
HEDİYE ALAGAŞ (DENGBÊJ)
HEKÎM SEFKAN (MÜZİSYEN)
HELÎM YUSÎV (YAZAR)
HEMEŞA (OYUNCU)
HEMÎD ÛRMÎYE (MÜZİSYEN)
HERDEM MERWANÎ (ŞAİR)
HEVAL DİLBİHAR (ŞAİR)
HÊLÎN KILIÇARSLAN (MÜZİSYEN)
HIDIR IŞIK (ŞAİR)
HİCRİ İZGÖREN (YAZAR-ŞAİR)
HİLMİ AKYOL (YAZAR)
HİLMİ NAR (ŞAİR-MÜZİSYEN)
HİVDA GÖKEL (MÜZİSYEN)
HOGIR FERHAT (MÜZİSYEN)
HOZAN AMED (MÜZİSYEN)
HOZAN AYDIN (MÜZİSYEN)
HOZAN AXÎN (MÜZİSYEN)
HOZAN CEVDET (MÜZİSYEN)
HOZAN CEWDET (DENGBÊJ)
HOZAN DÎNO (MÜZİSYEN)
HOZAN MARUF (MÜZİSYEN)
HOZAN SEDAT (MÜZİSYEN)
HOZAN SERWAN (MÜZİSYEN)
HOZAN ŞEMDÎN (MÜZİSYEN)
HOZAN WELAT (MÜZİSYEN)
HUNER AYZON (MÜZİSYEN)
HURİYE AHUZAR (MÜZİSYEN)
HURŞİT BARAN MENDEŞ (YAZAR)
HUSEYNÊ OMERÎ (MÜZİSYEN)
HÜSEYİN AKDOĞAN (MÜZİSYEN)
HÜSEYİN BUL (YAZAR)
HÜSEYİN KETE (YAZAR-YÖNETMEN)
İBRAHİM AVCIOĞLU (MÜZİSYEN)
İBRAHİM BARAN (YÖNETMEN)
İBRAHİM KOCAMAN (YAZAR)
İDRİS BAGOK (MÜZİSYEN)
İLDA SİMONYAN (MÜZİSYEN)
İLHAM BAKIR (YÖNETMEN)
İLYAS ARZU (MÜZİSYEN)
İRFAN BABA (MÜZİSYEN)
İRFAN BABAOĞLU (YAZAR)
İRFAN YILDIZ (OYUNCU-ÇEVİRMEN)
İSA BALCI (YAZAR)
İSMAİL DİNDAR (YAZAR)
İSMAİL TEKİN (YAZAR)
İSMET KONAK (YAZAR)
ÎLHANÊ QERSÊ (DENGBÊJ)
JIYAN ARJÎN (MÜZİSYEN)
JÎN ARYEN (YAZAR)
JÜLİDE KURAL (OYUNCU)
KADİR ÇAT (MÜZİSYEN)
KADİR GÜNEŞ (MÜZİSYEN)
KAHRAMAN OĞUZ (YAZAR)
KASIM TAŞDOĞAN (MÜZİSYEN)
KAZIM ÖZ (YÖNETMEN)
KAWA (MÜZİSYEN)
KAWA URMİYE (MÜZİSYEN)
KEMAL AYDOĞAN (TİYATRO SANATÇISI)
KEMAL YILDIRIM (MÜZİSYEN)
KENAN DEMİR (OYUNCU-ÇEVİRMEN)
KERÎMÊ JÎRKÎ (DENGBÊJ)
KİBAR SUVARİ BOZKUŞ (FOTOĞRAFÇI)
KOMA HEZEX (MÜZİK GRUBU)
KOMA ZELAL (MÜZİK GRUBU)
KORAY KESİK (GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ)
KORAY TARHAN (TİYATRO SANATÇISI)
KUDRET UÇUK (MÜZİSYEN)
LEYLA ŞÊR (YAZAR)
LEYLANA SIDÎQ (YAZAR)
LEZGİN ASLAN (TİYATRO SANATÇISI)
LİSA ÇALAN (YÖNETMEN)
MAHFUZ ASLAN (MÜZİSYEN)
MAHSUN GÜNSEL (MÜZİSYEN)
MASUM XEMGÎN (YAZAR)
MAZHAR ZÜMRÜT (YAZAR)
MAZLUM BARAN TEKİN (SENARİST-YÖNETMEN)
MAZLUM ÇETİNKAYA (YAZAR)
MAZLUM ÇİMEN (MÜZİSYEN)
MAZLUM KANTEKİN (MÜZİSYEN)
MECÎT ÖZLÜK (MÜZİSYEN)
MEHMET AKDOĞAN (YAZAR-ŞAİR)
MEHMET ARGEŞ (MÜZİSYEN)
MEHMET AYKUT (MÜZİSYEN)
MEHMET DENİZ (DENGBÊJ)
MEHMET EMİN İSİ (GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ)
MEHMET KARAKIŞ (TİYATRO SANATÇISI)
MEHMET KAYNAK (YAZAR)
MEHMET KUBİLAY (MÜZİSYEN)
MEHMET ÖNCÜ (YAZAR)
MEHMET SAİT ARZU (YAZAR)
MEHMET ŞİRİN BULĞA (YAZAR)
MEHMET VELİ KARADENİZ (YAZAR)
MEHMET YARDIMCI (YAZAR)
MELE SEYIDXAN (DENGBÊJ)
MELİSA YILMAZ (MÜZİSYEN)
MEMOZAN (MÜZİSYEN)
MERAL BAYRAM (ŞAİR)
MERAL ŞİMŞEK (YAZAR)
MERAL TEKÇİ (MÜZİSYEN)
MERVAN TAN (MÜZİSYEN)
MERVE DOĞAN (MÜZİSYEN)
MESSO BEDIRXANÎ (YAZAR-ŞAİR)
MESUD GEVER (MÜZİSYEN)
MESUT MED (MÜZİSYEN)
METİN EWR (SENARİST-YÖNETMEN)
METİN KILIÇASLAN (MÜZİSYEN)
METİN ŞAŞMAZ (BESTECİ-SÖZ YAZARI)
MIHEMEDÊ BEYRO (DENGBÊJ)
MIHEMEDÊ SERHEDÎ (DENGBÊJ)
MIHEMEDÊ ŞÊX MÎRAN (DENGBÊJ)
MIHYEDIN DERŞEW (DENGBÊJ)
MIRAZÊ CEMAL (ŞAİR)
MISTAFAYÊ BOTÎ (DENGBÊJ)
MIZGÎN BRUSK (MÜZİSYEN)
MIZGÎN IRMAK (MÜZİSYEN)
MIZGÎN TURAN (MÜZİSYEN)
MİHDİ PERİNÇEK (YAZAR)
MİKAİL ASLAN (MÜZİSYEN)
MİRZAN SİPAN (MÜZİSYEN)
MÎRAN KAYA (MÜZİSYEN)
MORDEM ZAL (YAZAR)
MUHARREM ERBEY (YAZAR)
MURAT KORKMAZ (OYUNCU)
MURAT UYURKULAK (YAZAR)
MUSA DELEK (MÜZİSYEN)
MUSTAFA ALTUN (MÜZİSYEN)
MUSTAFA BORAK (YAZAR)
MÜNİRCAN CİNDORUK (OYUNCU)
MÜRSEL YILDIZ (YAZAR)
MÜSLÜM POLAT (MÜZİSYEN)
MÜSLÜM YILDIZ (MÜZİSYEN)
NACİ İMAÇ (MÜZİSYEN)
NAİM SAVUCU (MÜZİSYEN)
NAÎFE MUNSÎ (DENGBÊJ)
NARÎNXAN (MÜZİSYEN)
NAZIM HİKMET ÇALIŞKAN (TİYATRO SANATÇISI)
NAZMİ KARAMAN (TİYATRO SANATÇISI)
NEJLA DEMİRCİ (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
NERGİZ ÇELEBİ (MÜZİSYEN)
NESİMİ ADAY (ŞAİR)
NEŞET GÜÇMEN (MÜZİSYEN)
NETİCE ALTUN DEMİR (YAZAR)
NEVZAT TUNÇ (MÜZİSYEN)
NEZİR ÇAKAN (YAZAR)
NUARÎN (MÜZİSYEN)
NUDEM TEKİN (MÜZİSYEN)
NUMAN YİĞİT (YÖNETMEN)
NUR SÜRER (OYUNCU)
NURAY BALIK (MÜZİSYEN)
NURCAN DEĞİRMENCİ (MÜZİSYEN)
NURCAN DELİL (ŞAİR)
NURHAK KILAGÖZ (MÜZİSYEN)
NURİ ÇELİK (MÜZİSYEN)
NURSEL DOĞAN (YÖNETMEN)
NURŞEN ADIGÜZEL (TİYATRO SANATÇISI)
OKTAY ÇAPAROĞLU (MÜZİSYEN)
ONUR EVÎN (MÜZİSYEN)
OYA BAYDAR (YAZAR)
OYA YAĞCI (SANAT VE EDEBİYAT ELEŞTİRMENİ)
OZAN HADÎ ESİN (DENGBÊJ)
OZAN SERDAR (MÜZİSYEN)
ÖMER BARAN (MÜZİSYEN)
ÖMER DEMUR (MÜZİSYEN)
ÖMER FİDAN (KÜRT PEN EŞBAŞKANI)
ÖMER LEVENTOĞLU (BELGESEL SİNEMA YÖNETMENİ)
ÖMER ŞAHİN (TİYATRO SANATÇISI)
ÖNDER BİROL BIYIK (ŞAİR-YAZAR)
ÖNDER DILBIRIN (MÜZİSYEN)
ÖNDER KIZILKAYA (ŞAİR)
ÖZCAN ALPER (YÖNETMEN)
ÖZCAN ATEŞ (TİYATRO SANATÇISI)
ÖZCAN DİLER (MÜZİSYEN)
ÖZCAN YAMAN (FOTOĞRAFÇI)
ÖZKAN KÜÇÜK (YÖNETMEN)
ÖZLEM DİLER (SİNEMA SANATÇISI)
ÖZLEM GERÇEK (MÜZİSYEN)
PAYDAR PERWER (MÜZİSYEN)
PELDA BAL DEMİR (OYUNCU)
PERİNAZ DELAZY (TİYATRO SANATÇISI)
PERİNAZ YILDIRIM (DENGBÊJ)
PERÎXAN YILDIZ BEĞİK (DENGBÊJ)
PEYWAN ARJÎN (MÜZİSYEN)
PINAR AYDINLAR (MÜZİSYEN)
PÎROZ GÜLTEKİN (YÖNETMEN)
RACİ UĞURLU (YAZAR)
RAGIP ZARAKOLU (YAZAR)
RAMAZAN İLDEN (RESSAM)
RAMAZAN KAYGISIZ (YAZAR)
RAMAZAN VELİECEOĞLU (TİYATRO SANATÇISI)
REBER SERHED (MÜZİSYEN)
REYHAN SARHAN (ŞAİR)
REWŞAN APAYDIN (TİYATRO SANATÇISI)
RÊDÛR DÎJLE (YAZAR)
RÊKÊŞ AMÊDÎ (YAZAR)
RÊNAS BERBİR (MÜZİSYEN)
RÊNAS DEMHAT (MÜZİSYEN)
RÊNAS PÎRO (MÜZİSYEN)
RÊŞAD SORGUL (YAZAR)
RÊZAN KAYA (TİYATRO SANATÇISI)
RÊZANÊ BATÛ (DENGBÊJ)
RIDVANÊ FAFÎ (DENGBÊJ)
RIZA KIRAÇ (YAZAR-YÖNETMEN)
ROJ ELÎ (MÜZİSYEN)
ROJHILAT AKSOY (YARDIMCI YÖNETMEN)
ROJKAR (SAMET SAĞINÇ) (MÜZİSYEN)
RONİDA DURMUŞ (TİYATRO SANATÇISI)
RONÎ EREZ (MÜZİSYEN)
ROTÎNDA (MÜZİSYEN)
ROZA METÎNA (ŞAİR)
RUGEŞ KIRICI (TİYATRO SANATÇISI)
RUHAN MAVRUK (ŞAİR)
RUKEN BEKALP (MÜZİSYEN)
RUKEN YILMAZ (MÜZİSYEN)
RÛŞENÊ (MÜZİSYEN)
SAADETTİN İNAL (TİYATRO SANATÇISI)
SADIK FARQIN (DENGBÊJ)
SAKÎNA JÎR (TİYATRO SANATÇISI)
SALİH YILDIZÖZ (TİYATRO SANATÇISI)
SALİHA AYATA (EDEBİYATÇI-DİL EĞİTMENİ)
SAMİ TAN (DİLBİLİMCİ)
SARYA MÜZİK TOPLULUĞU (MÜZİK GRUBU)
SEBRÎ AGIRÎ (DENGBÊJ)
SEHER STRAN (MÜZİSYEN)
SELAMO (SİNEMA SANATÇISI)
SELDA KAYA (ŞAİR)
SELDA ÖZTÜRK ( MÜZİSYEN)
SELMA ÖZEL ASI (MÜZİSYEN)
SELMAN ŞENDUR (MÜZİSYEN)
SENA DERSİMİ (MÜZİSYEN)
SENA ÖZBEY (TİYATRO SANATÇISI)
SERAP ERGİN (RESSAM)
SERCAN YÜREK (YÖNETMEN)
SERDAR AZAD (MÜZİSYEN)
SERHADO (MÜZİSYEN)
SERHAT AYEBE (MÜZİSYEN)
SERHAT ÇARNEWA (MÜZİSYEN)
SERHAT DÖKEN (MÜZİSYEN)
SERHAT HEVİ (ŞAİR)
SERHAT ŞEN (OYUNCU)
SERKAN BIRÛSK (YAZAR)
SERKEFT BOTAN (YAZAR)
SEVDA ADIRBELLİ (MÜZİSYEN)
SEVİNÇ ALTAN (RESSAM)
SEVİNÇ KOÇAK (ÇOCUK EDEBİYATI EDİTÖRÜ)
SEYDA PERİNÇEK (MÜZİSYEN)
SHERİF OMERİ (MÜZİSYEN)
SIDÎQÊ PASÛRÎ (DENGBÊJ)
SILBUS Û TARÎ (MÜZİK GRUBU)
SILÊMAN RENGÎN (MÜZİSYEN)
SILÊMANÊ BATÛ (DENGBÊJ)
SIRRI AYHAN (YAZAR)
SIRRI SÜREYYA ÖNDER (YÖNETMEN)
SIPAN DAĞDEVİREN (SENARİST)
SİNAN GÖKÇE (MÜZİSYEN)
SİTAR SERTAÇ ŞANLI (MÜZİSYEN)
SÎDAR ASLAN (SANAT YÖNETMENİ)
SÎDAR JÎR (YAZAR)
SÎMAR (MÜZİSYEN)
SÎPAN XELAT (MÜZİSYEN)
SOKAK ORKESTRASI (MÜZİK GRUBU)
SOSIN (MÜZİSYEN)
SUAT USTA (OYUNCU)
SULTAN KARATAŞ (ŞAİR)
SULTAN YARAY (ŞAİR)
SUNA ALAN (MÜZİSYEN)
SUPHİYE BAYAV (DENGBÊJ)
SÜLEYMAN ÇARNEWA (MÜZİSYEN)
SÜLEYMAN RENGÎN (MÜZİSYEN)
SÜLHATİN UÇAR (DENGBÊJ)
SÜREYYA KARACABEY (TİYATRO AKADEMİSYENİ)
ŞAKIRE QOPÊ (DENGBÊJ)
ŞANAR YURDATAPAN (BESTECİ-SÖZ YAZARI)
ŞANEŞÎN PERFORMANS (TİYATRO TOPLULUĞU)
ŞANO MARS (TİYATRO TOPLULUĞU)
ŞEHMUS FIRAT ÇETE (SANAT YÖNETMENİ)
ŞENEL GÖKÇE (ŞAİR)
ŞERİF ÇİÇEK (YÖNETMEN)
ŞERVAN AZAD (ŞAİR)
ŞÊRKO KANÎWAR (MÜZİSYEN)
ŞÊRZAT (MÜZİSYEN)
ŞÊRZER BOTAN (MÜZİSYEN)
ŞIYAR MUNZUR (MÜZİSYEN)
ŞİLAN ALAGÖZ (TİYATRO SANATÇISI)
ŞİLAN DORA (MÜZİSYEN)
ŞİRİN KAYA (MÜZİSYEN)
ŞİYAR Û DİJWAR (MÜZİK GRUBU)
ŞOREŞ TUNÇ (MÜZİSYEN)
TALAT YEŞİL (MÜZİSYEN)
TANER GÜVEN (RESSAM)
TANER KOÇAK (YAYINCI)
TAYFUN KESİK (FOTOĞRAFÇI)
TİYATRO RİTÜEL (TİYATRO TOPLULUĞU)
TUNCAY TAŞTAN (MÜZİSYEN)
TUNCER YALINKILIÇ (MÜZİSYEN)
TURHAN YAPIŞTIRAN (MÜZİSYEN)
ULAŞ AKYOL (MÜZİSYEN)
ULAŞ KAYA (OYUNCU)
ULAŞ KELAŞİN (MÜZİSYEN)
UMUT BOTAN (MÜZİSYEN)
UMUT ŞAHİN (TİYATRO SANATÇISI)
UMUT YILMAZER (OYUN-SKEÇ YAZARI)
VEDAT KUŞKU (TİYATRO SANATÇISI)
VEYSEL KILIÇ (MÜZİSYEN)
VEYSİ ALTAY (YÖNETMEN)
VEYSİ VARLI (MÜZİKOLOG)
YAKUP SELİMOĞLU (TİYATRO SANATÇISI)
YAŞAR DEMİR (MÜZİSYEN)
YAŞAR EROĞLU (YAZAR)
YAVUZ AKKUZU (TİYATRO SANATÇISI)
YAQOB TILERMENÎ (YAZAR)
YILDIZ ÇAKAR (YAZAR)
YILMAZ ERİNCİK (HALK OYUNLARI EĞİTMENİ)
YILMAZ GÜR (MÜZİSYEN)
YILMAZ KURTEKİN (MÜZİSYEN)
YUNUS ÇELİK (MÜZİSYEN)
YUNUS KARAKOYUN (YAZAR)
YUSUF BARAN BEYİ (YAZAR)
YUSUF KELEŞ (MÜZİSYEN)
YUSUF KIPÇAK (DENGBÊJ)
YUSUF RENCÜZOĞULLARI (MÜZİSYEN)
YÜCELAY SAL (ŞAİR)
ZAFER YILDIRIM (YÖNETMEN)
ZAHIR LORAN (MÜZİSYEN)
ZARİFE ZERRİN (MÜZİSYEN)
ZEYCAN ATEŞ (TİYATRO SANATÇISI)
ZEYNAL AHUZAR (MÜZİSYEN)
ZEYNEL ABİDİN İLEK (MÜZİSYEN)
ZEYNEP DOĞAN (MÜZİSYEN)
ZINAR KARABAŞ (YARDIMCI YÖNETMEN)
ZİLAN AYDIN (MÜZİSYEN)
ZİLAN KAYA (MÜZİSYEN)
ZİLAN ÖZEL TAPTİ (MÜZİSYEN)
ZİNET DİNÇER (YAZAR)
ZİYA ŞEKER (ŞAİR)
ZOZAN BOR (RESSAM)
ZOZAN ZUDEM (MÜZİSYEN)
ZÜLKÜF TEZKORKMAZ (DENGBÊJ)
WELAT DILKEN (YAZAR-ŞAİR)
WELAT İKE (MÜZİSYEN)
WELAT TAYFUR (MÜSİZYEN)
WELAT XERÎB (ŞAİR)
WEYSEL BAŞARI (HALK OYUNLARI EĞİTMENİ)
WEYSÎ AYDIN (MÜZİSYEN)
XANEMÎR (MÜZİSYEN)
XEBAT YİĞİT (MÜZİSYEN)
XECÊ RÊDÛR (YAZAR-YÖNETMEN)
XECÊ ŞEN (YAZAR)
XECÊ (HATİCE YAŞAR) (MÜZİSYEN)
XELÎL XEMGÎN (MÜZİSYEN)
XEMBAR FARQÎN (YAZAR-YAPIMCI)
XEMGÎN BÎRHAT (MÜZİSYEN)
XENÎYÊ QEREYAZÎYÊ (DENGBÊJ)
XOŞYAR PÊŞENG (MÜZİSYEN)
XUNAV ALTUN (YAZAR)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz