Üsküdar’ın Küçüksu Mahallesi’nde, rezerv alan ilan edilen Diyanet Vakfı’na ait 10 bloklu 29 Mayıs Sitesi’nde, kiracı ve mülk sahiplerinin, tahliye talebinin yürütmesinin durdurulması için yaptıkları başvuru sonuç verdi.

Aralık ayın başından beri nöbette olan site sakinlerinin talebini değerlendiren İstanbul 9’uncu İdare Mahkemesi, tahliye talebiyle ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karara gerekçe olarak, tahliye işlemlerinin bu durumda gerçekleşmesi halinde giderilmesi zor zararlara neden olabileceği belirtildi.

Kararı değerlendiren İYİ Parti Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Onur Çukurlu, yaptıkları itirazların karşılığını almaya başladıklarını belirtti. Çukurlu ArtıGerçek ile paylaştığı açıklamada, “Bugün yürütmeyi durdurma talebiyle açtığımız davalardan iki tanesine yanıt geldi. Mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Açtığımız diğer davalarda da benzer kararları bekliyoruz. Bu karar kiracı ve ev sahipleri için çok önemli ve umut oldu. Bu konuyla alakalı rezerv alan ilanının tamamen iptal edildiği haberi yakında duyurmak istiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Diyanet Vakfı, 110 dairenin sahibi olduğu 29 Mayıs Sitesi’nde lisansı iptal edilmiş bir firmaya karot aldırmasıyla başlayan süreç, sitenin rezerv alan ilan edilmesine ve kiracılarla birlikte mülk sahiplerinin tahliyesine uzandı. 29 Mayıs Sitesi’nde yaşayanlar, rezerv alan ilanının 6306 sayılı yasa değişmeden önce yapılmasını eleştirmiş ve site önünde nöbete başlamıştı. Önce Diyanet Vakfı’nın sonra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sitede yaşayanlara gönderdiği tebligat ile dairelerin boşaltılması istendi. Kiracılar ile mülk sahipleri, hem sitenin hem de zeminin sağlam olduğunu belirterek, Diyanet Vakfı’nın yasayı kendi çıkarına kullandığı itizarında bulundu. Ardından İdare Mahkemelerine dava açan kiracı ve mülk sahipleri, tahliyenin önlenmesi için yürütmenin durdurulmasını talep etmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz