10 binlerce işçiyi temsil eden 28 sendika ve, Filistin yanlısı protestolar nedeniyle disiplin cezasına çarptırılan tüm öğrenci ve öğrenci işçilerin derhal işe iade edilmesini ve Columbia kampüsündeki protestolara yönelik baskıya son verilmesini talep eden bir dayanışma bildirisi imzaladı.

İmzaya açılan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“18 Nisan’da Columbia Başkanı Minouche Shafik, üniversite prosedürlerini ihlal etti ve NYPD’ye, aralarında Columbia Öğrenci İşçileri Sendikası (SWC-UAW 2710) üyelerinin de bulunduğu düzinelerce Columbia öğrencisini tutuklama yetkisi verdi. Protestocu öğrenciler ve öğrenci işçiler Gazze’yi cesurca savundu. İki gün boyunca kampüs merkezindeki çimenlikte dayanışma kampı ve kamplarını koruyan yüzlerce öğrenci ve SWC gözcüsünün katılımıyla ve kampüs dışındaki sokaklarda diğer işçi örgütleyicilerinin ve toplumun kitlesel seferberliğiyle gerçekleşti.

Kampın talepleri arasında, okulları ve işverenleri olan Columbia’nın mali varlıklarını silah üreticilerinden, teknoloji şirketlerinden ve İsrail işgalinden ve Filistinlilere yönelik soykırımdan maddi çıkar sağlayan diğer kuruluşlardan elden çıkarması, Columbia’nın yatırımlarını şeffaf hale getirmesi ve Columbia’nın yatırımlarını eski durumuna döndürmesi yer alıyordu. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Filistin yanlısı protestolar nedeniyle akademik disiplinle karşı karşıya kalan tüm öğrenciler, buna iki hafta önce okuldan uzaklaştırılan ve Columbia’ya ait konutlarından tahliye edilen beş öğrenci de dahil.

İşçiler olarak SWC-UAW 2710’da tutuklanan ve uzaklaştırma cezasıyla karşı karşıya kalan sendikalı kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz. Onların ve sınıf arkadaşlarının derhal görevlerine iade edilmesi ve Columbia’nın onlara karşı hem hukuki hem de akademik tüm suçlamaları düşürmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz. Başkan Şefik’in eylemlerinden üzüntü duyuyoruz ve Columbia’ya protesto baskısına derhal son vermesi çağrısında bulunuyoruz.

Aşağıda imzası bulunan bizler, ülke genelinde aktivistlere, öğrencilere, profesörlere ve akademik çalışanlara yönelik baskı ve kriminalizasyonların, ifade ve protesto özgürlüğüne ilişkin temel haklarımızın ihlali olduğuna inanıyoruz. Kontrol edilmezse, akademik özgürlüğe ve soykırıma karşı protestolara yönelik bu saldırılar, yalnızca üniversitelerdekiler için değil, genel olarak sivil toplum için sivil özgürlükleri kısıtlayan daha ileri önlemlerin önünü açacaktır.

Protesto hakkı her mücadele için gereklidir ve bu hakka doğrudan saldırı emeğe de saldırıdır. Bir kişinin yaralanması herkesin yaralanmasıdır; eğer Columbia öğrencileri protesto nedeniyle baskı altına alınabiliyorsa, Columbia çalışanları ve tüm işçiler de aynı şekilde baskı altına alınabilir. İşçiler bu öğrenci hareketiyle tam bir dayanışma içindedir.

Dayanışma sonsuza kadar!”

İmzacılar

SWC-UAW 2710, UAW Bölge 9A, ALAA UAW Yerel 2325, CURA Collective, CPW-UAW 4100, GSOC-UAW 2110, Lisansüstü Çalışan Örgütü – Michigan Üniversitesi – GEO 3550 AFL-CIO, Downstate NY Starbucks Workers United, Sina Öğrencisi İşçiler (SSW-UAW), UAW 4811 Santa Cruz, She Wolf İşçi Sendikası – RWDSU, SENS UAW (Yeni Okuldaki Akademik Öğrenci İşçiler), HGSU-UAW 5118, UNC İşçi Sendikası – UE150, UIUC’da GEO Lisansüstü Çalışan Örgütü , UE 197 Teachers and Researchers United – Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki lisansüstü çalışanlar, United Legal Educators – UAW, United Library Workers USW Local 9562, UAW Local 4811, UAW Local 2322, Yasama Çalışanları Derneği, Mother Jones Staff Union, SWCD (Öğrenci İşçiler) Collective at Dartmouth), NYC Alamo United – UAW 2179, Concordia Araştırma ve Eğitim İşçileri (CREW) Sendikası, Rutgers AAUP – AFT, UAW İşçi Partisi, Irvine Fakülte Derneği, Santa Cruz Fakülte Derneği, PTL AAUP Yönetim Kurulu – AFT (Rutgers) Yardımcı Fakülte Birliği), Sıra ve Dosya Eylemi (PSC – CUNY), UC Divest Coalition UCSC, UCLA Filistin Adalet Fakültesi, CGSU – UE Yerel 300 Pazarlık Komitesi, Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign Filistin Adalet Fakültesi, Hukuk Fakültesi Kaliforniya Üniversitesi’nde Filistin’de Adalet Irvine, HGSU – BDS Rütbe ve Dosya Üyeleri Grubu, CUPE 3903 Filistin Dayanışma Çalışma Grubu, 32BJ Filistin Üyeleri, SFSU YDSA, Filistin için Maine İşçi Partisi, Pride at Work Eastern Massachusetts, Filistin için NYC Eğitimcileri, Unidad Latina en Accion, Dartmouth’taki Filistin Dayanışma Koalisyonu, Filistin’de Adalet için UMass Amherst Öğrencileri, Filistin için İşçilerle Met İşçileri, UCSB Fakülte Derneği, UCSC Filistin’de Adalet Fakültesi, Cleveland Jobs with Justice… ve 800’den fazla sendika üyesi.

İmzaya açılan bildiriye buradan ulaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz