DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Tabip Odası ve Antalya Halkevi 18’incisi düzenlenen İşçi Filmleri Festivali çağrısı için Eğitim Sen binasında bir araya geldi. Yapılan basın toplantısında 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin 16-26 Aralık tarihleri arasında düzenleneceği duyuruldu. Film gösterimleri hakkında bilgi verildi. Festival galasına da çağrı yapıldı. Festival kapsamında düzenlenecek panel ve söyleşiler aktarıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Sponsorsuz, Yarışmasız, Ücretsiz, Alternatif bir Festival” olan Uluslararası İşçi filmleri Festivali, 18 yıldır çeşitli illerden geçerek yolculuğunu sürdürüyor. 2006 yılında “Üretin Gösterelim!” dedik ve ardından yıllardır, dünyadaki İşçi Filmleri Festivallerinin ortak ağıyla ürettiklerinizi gösteriyoruz. Ana akım sinema salonları tekeline karşı, alternatif ve ücretsiz gösterimler yapmaya ve ana akım sinema salonlarında yer bulamamış filmleri izleyici ile buluşturmaya devam ediyoruz.

Gönüllü Emeğin Festivali

İşçi Filmleri Festivali için çalışan, emek veren herkes gönüllüdür. Festivalin düzenlendiği her ilde bu gönüllülerden oluşan bir festival komitesi var. Festival komiteleri, sinemayı seven, sinemanın bir farkındalık ve toplumsal hafıza aracı olduğunu düşünen ve bu amaçla emeğini ortaya koyan insanlardan oluşuyor. Bu komitelerden birinde yer almak için İşçi Filmleri Festivali gönüllüsü olmak yeterli.

Festival yolculuğuna Antalya’dan devam ediyor.

Hazırlık komitemiz, Antalya’da 16-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bütün hazırlıklarını tamamladı.

Bu yıl yine dünyanın çeşitli ülkelerinden ve bizden ezilenlerin, sömürülenlerin, direnenlerin öykülerini anlatan 100’e yakın uzun metrajlı ya da kısa filmlerin yanı sıra belgeseller ile de seyircinin karşısında olacağız.

Sendika binalarımız, kitle örgütlerinin binaları Antalya’daki gösterim yerlerimiz olacak. Antalya merkezin yanı sıra festival gösterimlerimiz Finike ve Kaş’ta da olacak.

Festival Galası

Tamamen dayanışma yoluyla hazırladığımız festivalimizin açılışını, 16 Aralık Cumartesi akşamı saat 20:00’de Konyaaltı Cemevi Korkmaz Tedik Salonu’nda yapacağız.

Açılış gecemizde, gelenek olduğu üzere kentimizdeki emek, özgürlük, doğa ve kent savunularında özellikle son bir yılda emeği geçmiş olan dostlarımıza, mücadelelere verdiğimiz bir plaket töreni olacak.

Açılışımızda “Kanun Hükmü” belgeseli yapmaya başladığı ilk günden itibaren baskılara uğrayan, engellenmeye çalışılan, Altın Portakal Film Festivali’nde iktidarın da baskılarının sonucu belgeseli yasaklanan yönetmen Nejla Demirci aramızda olacak.

Gala gecemizde, Navnişan (Adres), Don Don Kurşunu, Living Wage (Yasam Ücreti) filmleri seyirciyle buluşacak. Gecemizde ayrıca Eda Dere, Deniz Tanrıverdi ve Hekimhan Hekimoğlu’nun müzik dinletisi yer alacak.

Festival kapsamındaki panel ve söyleşiler

17 Aralık’ta, Antalya Tabip Odası salonunda, Türk Tabipleri Birliği’nin şubat depremlerinin ardından bölgede yürüttüğü çalışmaları konu alan “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” belgesel filmini izleyeceğiz. Ardından filmin yönetmeni Sibel Tekin ve “Kanun Hükmü”nün yönetmeni Nejla Demirci ile bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

Yine 17 Aralık’ta, 1968’de üniversiteye başlamasıyla öğrenci hareketlerine katılan, dönemin öğrenci liderlerinin yanında mücadele eden Tayfur Cinemre’nin motosikleti ile ODTÜ’den başlayıp işkencehaneye, hapishaneye, arkadaşlarının katledilmesine tanıklığına giden yolculuğunu anlatan, “Beyaz Motosiklet” belgesel filmini izleyecek; ardından filmin yönetmenleri Esma Karaca, Sibel Tekin ile Baküs Sahne’de bir söyleşi yapacağız.

24 Aralık’ta ise Konuksever Mahallesindeki Hacı Bektaş Cemevi Salonunda, DISK Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin ve DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar ile önümüzdeki dönemin işçi hareketini konuştuğumuz bir panelimiz var.

Ülkemizde son yıllarda çok sayıda festival ve film yasaklandı.

Bir replik umut verir, umut yayılır. Bir sahne yüzümüzü güldürür, mutluluk yayılır. Bir müzik hüznünü içimizde tuttuğumuz acılara dokunur, acılar yayılır. Sanat iyileştirir. Bir gerçekle yüzleştirir, yalanın mumu söner. O yüzdendir ki diktatörlüklerde festivaller yasaklanır, müzik engellenir, kitaplar yakılır.

Sanatın değiştirici/dönüştürücü gücüne inanan festival ekibi olarak eşitliğin, adaletin, barışın sesini ve yükselen hakikati gösteren pek çok yapımı seçtik ve sizlerle buluşturuyoruz.

Antalya halkına iyi seyirler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz