İstanbul, İzmir, Van ve Hakkari başta olmak üzere 15 il ve ilçede Newroz coşkusu yaşandı.

Bugün, İstanbul, İzmir, Van, Hakkari, Antep, Şırnak, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Denizli ve Osmaniye kentlerinin yanı sıra Ağrı’nın Diyadin ve Urfa’nın Halfeti, Siverek ile Suruç ilçelerinde Newroz mitingleri yapıldı.

Bu yıl “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” (Kalk özgürlüğün ve başarının zamanıdır) şiarıyla başlatılan Newroz bayramına ilişkin kutlamalara halk coşkuyla katılıyor. Kutlamalarda öne çıkan talepler ise Kürt sorunun çözümü ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması olarak göze çarptı.

İstanbul

İstanbul‘da Newroz mitingde bir araya gelen yüzbinlere yakın kişi bir an önce coşkusunu eksiltmeden direnişi sürdüreceğini kaydetti. Newroz kutlamasında, birleşik mücadele çağrısı yapıldı. Devlet, Barzanici grupları mitingde örgütleyerek ve Kuzey Irak’ta amaçladığı siyasi müdahale ve planlarını mitinge taşıyarak, provokasyon yaratmaya çalıştı.

İzmir

İzmir’de Newroz kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Kutlamalar için yüzlerce kişi alana iki farklı koldan Türkçe ve Kürtçe “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları ile giriş yaptı. Emek Partisi İzmir İl Örgütü ÖSYM binası önünde toplanarak, “Barbarlık yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları eşlinde girdi. Program öncesi yapılan müzik dinletinin ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Newroz Tertip Komitesi katılanları selamladı. Yine DEM Parti İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut ve Mehmet Kuruş halkı selamlarken, Barış Anneleri de katılanların Newrozu’nu kutladı.

img
Kocaeli

Kocaeli’nde coşkulu Newroz kutlamasında konuşan DEM Partili Çiçek Otlu, “Bizi yok sayan, katleden bu rejime karşı yaşasın özgürlük, yaşasın Newroz” dedi.

Kocaeli’nde “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla 2024 Newroz’u Darıca ilçesinde bulunan Millet Bahçesi’nde kutlandı. Polisler, bazı yurttaşların sarı, kırmızı ve yeşil renkli eşyalarını içeriye sokmasına izin vermedi. Kutlamalar, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gergerlioğlu’ndan Valiye tepki

Ardından Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) il ve ilçe eşbaşkanları ile belediye eşbaşkan adayları sahneye çağrıldı. DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Newroz alanındaki engellemelere tepki gösterdi. Gergerlioğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a seslenerek, “Kocaeli valisi misin yoksa AKP il başkanı mı? Gençleri alana almıyorlar. Teyzesi ile gelen bir çocuğu annesi yanında yok diye almıyorlar. Hangi devirde yaşıyoruz anlamak mümkün değil. Bu ilin gerçek sorunları var. Topraklarımız betonlaşıyor, derelerimizden zehir akıyor, havamız kirleniyor. Bu şehirde her gün bir iş kazası oluyor. Seddar Yavuz’un derdi ne; renkleri miting alanına almayayım” ifadelerini kullandı.

“Bizi katledenlere karşı yaşasın Newroz”

DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve diğer tutsakların Newroz’unu kutladı. Otlu, şunları söyledi: “İran’da başlayan ve Rojhılat’ta büyüyen Jina Emînî’nin sesi olan biz kadınlar hep birlikte haykıralım; ‘jin, jiyan, azadî.’ Ateşimiz Amed’de daha da büyüyecek. Biz bu ülkede işçi sınıfını reddedenlere karşı birleşerek mücadele edeceğimizi göstereceğiz. Bu yerel seçimde Kocaeli’ni kazanacak mıyız? Ev ev dolaşacak mıyız? Bu ülkede Kürtlerin, devrimcilerin, sosyalistlerin var olduğunu gösterecek miyiz? O zaman vardık, varız, var olacağız. Bizi yok sayan, katledenlere karşı yaşasın özgürlük, yaşasın Newroz, yaşasın sosyalizm.”

“Bu güç ve bu iradeyle başaracağız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Cahit Kırkkazak ise, Halepçe Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı. Kırkazak, iktidarın savaş politikalarına tepki göstererek, “Savaş çanlarını çalmaya devam ediyorlar. Ha bire Irak’la görüşüyorlar. Çünkü Kürtleri yerinden etmek istiyorlar. Kürt sorununun çözümü bu ülkenin çoklu krizlerinin tamamını çözecektir. Bu seçim sürecinde Türkiye halkları ve Kürtler olarak mücadele etmemiz gerekiyor. Bu güç ve bu iradeyle başaracağız diyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşinin etrafında halaya durulurken, bazı kişiler ateşin üzerinden atladı.

img
Bursa

Bursa, Arabayatağı’nda “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla binlerin katıldığı Newroz kutlamasında Abdullah Öcalan’a özgürlük vurgusu yapıldı.

Bursa’da, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından organize edilen Newroz, “Rabe dema azadî û serkeftinê ye-Şimdi Özgürlük Zamanı” şiarıyla Arabayatağı Pazar Yeri’nde kutlandı. Yurttaşlar, tüm coşkusuyla Newroz alanını doldururken, “Jin, jiyan, Azadî” ve “Genç başladık, gençlikle başaracağız” yazılı pankartlar asıldı.

Açılış konuşmasını DEM Parti Bursa İl Eşbaşkanları Abide Ok ve Mehmet Deniz Büyük yaptı. Eşbaşkanlar Newrozu kutlayarak Kürt sorununun çözümü için müzakerenin kurulması gerektiğine ve muhatabın da İmralı Ada Hapishanesinde mutlak tecrit altında tutulan PKK Lideri Abullah Öcalan olduğuna vurgu yaptı.

Sonrasında Kürt sanatçı Şervan Zilan sahne aldı. Kitle Zilan’ın kılamlarına halaylar ile eşlik etti.

img
Ege Bölgesi’nde Newroz, Aydın ve ilçeleri ile Denizli’de yakılan ateşler ile kutlandı.

Newroz, Aydın’da bu yıl Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesinde kutlandı.

Programa DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Günay, DEM Parti Aydın Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Zozan Koç ve Raif Kanat katıldı.

Günay, yaptığı konuşmada toplandıkları Newroz alanından dünyanın dört bir yanına kimlikleri, kültürleri ile burada oldukları ve diz çökmeyecekleri mesajı verdiklerini söyledi. Günay, “Bütün baskılara, faşizme rağmen halkımız alanları dolduruyor. Bu Newroz, Özgürlük Newrozdur. Tecridin kırılması ve özgürlüğün sağlanması için alanlardaydık. Bundan sonra da alanlarda olacağız. AKP iktidarı Kürtlere yönelik savaş ve katliamlara devam ediyor. Biz Kürtler olarak buna boyun eğmeyeceğiz” dedi.

“Birlikte direneceğiz”

DEM Parti Aydın Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Zozan Koç ise, Newroz’un zalim Dehak’a karşı direnen Kawa’nın mücadele bayramı olduğunu belirterek, “Şu anda da var olan zalim Dehak’a karşı direnişimizi büyütmenin zamanıdır. Gün birlikte direnmenin günüdür” ifadelerini kullandı.

Newroz ayrıca Aydın’ın Nazilli, Söke ve Didim ilçelerinde de kutlandı.

Tekirdağ

Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Tekirdağ’da da Newroz coşkusu başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin farklı bölgelerinden yola çıkarak Ergene Newroz alanına akın etmeye başlayan yurttaşlar, alanın girişinde kurulan arama noktalarından geçerek meydanı doldurmaya başladı. DEM Parti flamaları ile süslenen Newroz alanına, “Şimdi özgürlük zamanı”, “Kürt sorununa demokratik çözüm”, “Örgütlü gençlikle özgür geleceğe” pankartları asıldı.

7’den 70’e her yaştan katılımın olduğu kutlamada, yurttaşlar giydiği ulusal kıyafetler ile alanda renkli görüntüler oluştururken, gençler ve çocuklar ise başlarına taktığı yeşil, kırmızı, sarı örgüler ve taşıdıkları parti flamalarıyla Newroz’u taçlandırdı. Program öncesi Newroz şarkıları eşliğinde Newroz halayına duran yurttaşlar alanda sık sık, “Bijî Newroz”, “Newroz pîroz be” sloganları attı.

Resim
Denizli

Ege’deki Newroz kutlamalarını bir diğer adresi Denizli oldu. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından organize edilen kutlama Merkezefendi ilçesi Esentepe Mahallesinde yapıldı. Bir araya gelen yüzlerce kişi ateş yakıp Newrozu kutladı.

DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk ile MYK üyesi Sevtap Akdağ’ın katıldığı kutlamada sanatçı Ruken Yılmaz sahne aldı.

Milletvekili Burcugül Çubuk, yaptığı konuşmada bütün halkların Newroz alanlarında olduğunu ve yerel seçimlere bu coşkuyla gideceklerini söyledi. Çubuk, herkesten seçim günü sandık başına gidip oylarını kullanmalarını istedi.

Osmaniye

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Osmaniye İl Örgütü, “Şimdi Özgürlük Zamanı” şiarıyla merkezde bulunan Yunusemre Mahallesi’nde Newroz’u kutladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren iki noktadan Newroz alanına gelen halk, coşkulu bir şekilde Newroz alanında halaya durdu.

Halkın coşkuyla katıldığı Newroz kutlamasına Kürt ulusal kıyafetleriyle katılan halk, halaylar ile Newroz kutlamasını gerçekleştirdi. Newroz kutlamasının yapıldığı alanda üzerinde, “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” pankartı ile parti flamaları asıldı.

Kutlamada konuşan Osmaniye Belediye Eşbaşkan Adayı Ziver Gümüş, yaklaşan 31 Mart seçimlerine dikkat çekerek, herkesin iradesine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Antep

Antep’teki Newroz kutlamasına, gençler ve kadınların yoğun olarak katıldı. Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği Antep Newrozu’nda tecride karşı sonuna kadar direnileceği vurgulandı.

Antep’te Newroz kutlaması için yaklaşık 10 bin kişi eski Tur Otobüsleri alanında bir araya geldi. Geçtiğimiz yıldan daha kitlesel katılımın olduğu Newroz alanında, gençler üzerinde “Mizgîniya herî mezin azadiya gelan e – En büyük müjde halkların özgürlüğüdür” yazılı pankart açtı.

Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle hapishanelerde 112 gündür açlık grevinde bulunan siyasi tutsaklar, “Bijî berxwedana zindanan”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla selamlandı. Alanda sık sık, “Bijî serok Apo”, “Jin, jiyan, azadî”, “Her DEM direniş, her dem özgürlük” sloganları da atıldı. Newroz alanına gelenlerin ağırlığını kadınlar ve gençlerin oluşturması dikkat çekti.

Wan (Van)

“Rabe dema azadî û sekeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının adresi, Van Kalesi ve Van Gölü’nün buluştuğu Newroz Parkı. Yurttaşlar, kutlamalara katılmak için sabahın erken saatlerinde kentin birçok ilçesi ve mahallesinden kent merkezine geldi.

Mitinge Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümüne dair talepler haykırıldı. Van Newrozu‘nda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları “Tüm muhataplara sesleniyoruz; Kürt sorunu bir statü sorunudur ve çözülmelidir. Kürt sorunu 4 parçanın sorunudur, halklar sorunudur ve çözülmelidir. Halkların barış içinde yaşayabilecekleri bir ortamın inşası gerçekleşmelidir. Bunun anayasa güvencesi altında olması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da “Tüm dünyada tecrit ve Kürt düşmanlığına karşı mücadele edeceğiz. Ne olursa olsun başarı bizim olacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından kutlamalar şarkılarla devam etti.

Sanatçılar Faraz Sine, Suavi, Koma Aryen ve Helîmê Omerî de Newroz’da sahne aldı.

img
Amed (Diyarbakır) / Peyas

Amed ilçelerinde Newroz kutlaması

Amed’in Peyas ve Bajara Nû ilçelerinde yapılan Newroz kutlamasında, cezaevlerinde devam eden süreli-dönüşümlü açlık grevlerine dikkat çekildi

Kutlama süresi boyunca sık sık, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganı atıldı. Sloganlar eşliğinde Newroz ateşi yakıldı. DBP Amed İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz, “Bu Newroz Dehak’lara karşı yakılmış Kawa ateşidir. Biz Kürtlerin özgürlüğünü istiyoruz. 31 Mart’ta kirli kayyımları memleketimizden göndereceğiz. 8 yıldır kirli kayyımlarla yönetiliyor” dedi.

“Özgürlük yürüyüşümüz büyüyecek”

Tüm baskılara karşı özgürlük yürüyüşlerinin engellenmeyeceğinin altını çizen Gürbüz, “Her geçen gün yürüyüşümüz daha da büyüyecek. Halkımız bu yürüyüşe daha güçlü katılacak ve bu yürüyüşümüz amacına ulaşacak. 122 gündür zindanlarda tutsaklar açlık grevinde. Kürt halkının hakları ve özgür yaşamı için grevdeler. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın ve Kürt halkı özgürlüğüne kavuşsun. 21 Mart’ta halkımızla Newroz alanlarda olacağız. 31 Mart’ta da büyük cevap vereceğiz” diye konuştu.

Amed (Diyarbakır) / Bajara Nû

DEM Parti Amed il Örgütü Bajara Nû (Yenişehir) ilçesine bağlı Şehitlik Semti Ben û Sen Mahallesi Barış Parkı’nda Newroz etkinliği düzenledi. Etkinliğe Bajara Nû Belediye Eşbaşkan adayları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün, DEM Parti Milletvekili Ceylan Akça, DBP ve DEM Parti il ve ilçe örgütü üyeleri katıldı.

Ateşin, eşbaşkanlar tarafından yakılması sonrası kitle zılgıtlar çekerek, “Jin jiyan azadi” sloganları attı. Davul zurnayla halaya duran onlarca kişi “Biji Serok Apo”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Havai fişeklerinde patlatıldığı Newroz kutlaması uzun süre çekilen halayların ardından son buldu.

Halay çeken kadınlar

Urfa‘da Siverek, Suruç ve Halfeti, Mardin‘de Savur, Dargeçit, Derik ile Diyarbakır‘ın Bismi ilçesinde Newroz ateşleri yakıldı.

img
Colemêrg (Hakkari)

Newroz, Hakkari’de Sümbül Dağı eteklerinde binlerin katılımıyla kutlandı.

Colemêrg merkezde Newroz Bayramı, “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla Teksen Otogar alanında kutlanıyor. Sümbül Dağı eteklerinde bulunan alan dolmaya başladı. Binlerce yurttaş, yöresel kıyafetleriyle Newroz alanına aktı. Alana akışlar devam ederken, yurttaşlar Newroz halayına durdu.

Kadınların renkli kiras fistanları, erkeklerin şal u şepikleri ile katıldığı Newroz kutlamasında alan, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) flamaları, “Tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına karşı kadın mücadelesi her yerde”, “Jin jiyan azadî ile 8 Mart’a” pankartları ile donatıldı.

img
Sîlopiya (Silopi)

Sîlopiya‘da (Silopi) kadınlar meşalelerle Newroz’u kutladı.

Şirnex’in Silopiya ilçesine bağlı Kizir mahallesinde Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde kadınlar meşalelerle Newrozu kutladı. Yöresel elbiseleriyle kutlamaya katılan kadınlar zılgıt çekti ve sık sık “Jin jiyan azadî” sloganları attı.

Kadınlar ellerindeki meşalelerle yaktıkları ateşin etrafında döndü. Kadınların Newroz kutlaması çekilen halaylarla son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz