Fotoğraf: Direnişteyiz / Ankara

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim’e yürüme iradesi gösterdiği için tutuklanan 74 devrimcinin aileleri ve “Hepsini Alacağız” Kampanya Grubu, Meclis Çankaya Kapısı yanındaki Milli Egemenlik Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Basın metnini okuyan Caner Yıldırım, işçiler ve öğrencilerin sadece 1 Mayıs’ta seslerini Taksim’de yükseltmek için tutuklandıklarını dile getirdi.

“Sabah operasyonlarıyla adreslerinden alınan arkadaşlarımız için ‘kaçarken yakalandılar’ denilerek gayri meşru bir izlenim yaratılmak istenmiş, ardından arkadaşlarımız çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuklama gerektirecek hiçbir neden yokken tutuklanmış, hala iddianame hazırlanmamış, mahkeme günü verilmemiştir” diyen Yıldırım, 25 gündür bu hukuksuzluğun devam ettiğini vurguladı.

“Ne devrimcilerin ne de işçilerin iradesini kırabildiniz”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mayıs’ta tutuklananları hedef gösterdiğini kaydeden Yıldırım, “Tam 25 gündür, doğrudan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya eliyle sürdürülen baskı, şiddet ve karalamalar; Tayyip Erdoğan’ın doğrudan hedef göstermeleri, yandaş medya eliyle yaratılmak istenen algıya rağmen ne ‘meydanlar halka kapatılamaz’ diyen 74 arkadaşımız, ne de gözdağı vermek istediğiniz işçiler, emekçiler yani hayatı yeniden ve yeniden üretenlerin iradesini kırabildiniz” dedi.

“İşçiler bu ülkenin bel kemiğidir”

1 Mayıs’ta oğlu tutuklanan Osman Çavik ise şöyle konuştu:

“1 Mayıs olayları nedeniyle oğlum ve 73 kişi haksız ve kanunsuz bir şekilde tutuklandılar. Biz 2010 yılında Taksim Meydanı’na girdik, hiçbir kavga çıkmadı. Şimdi soruyorum, niye korkuyorlar?, neden korkuyorlar? İşçi toplumundan neden korkuyorlar? İşçiler bu ülkenin bel kemiğidir. Bu durumun olmaması lazım. Oğlum ve arkadaşlarının içeride kaldığı süre uzun sürdü. Artık buna son verilmesi gerekiyor.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz