1 Mayıs 2011 | Taksim Meydanı

1 Mayıs Taksim Platformu, işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler ve ezilenlerden yana mücadele yürüten tüm güçleri, hep birlikte 1 Mayıs günü Taksim’de olmaya çağırdı.

Emperyalist kapitalist sistemin işçi ve emekçilere, ezilen halklara savaş politikaları ve daha fazla sömürü dayattığı belirtilen açıklamada, sermayedarların servetlerine servet kattığı, emekçi halkın da her geçen gün daha fazla yoksullaştığı hatırlatıldı. Bu uçuruma ve sömürü düzenine işçiler ve ezilenlerin büyük oranda örgütsüz de olsa direndiği kaydedilen açıklamada, 2024 yılı 1 Mayıs’ının sermaye sınıfı ile işçi sınıfının iradelerinin karşı karşıya geleceği gün olacağı vurgulanan açıklamada, 2024 yılında Türkiye’de işçi sınıfı, öğrenciler, Kürt halkının sürdürdüğü mücadeleler anımsatıldı.

Ellerimizde

2024 1 Mayıs’ını bu mücadelelerden aldıkları güçle karşıladıklarını kaydeden 1 Mayıs Taksim Platformu, “Arkamıza aldığımız bu gücün devrimci dayanışmayla daha da pekişmesi 1 Mayıs’ın toplumsal mücadelenin önünü açacak bir iradenin ortaya konduğu bir güne dönüşmesi ellerimizdedir” dedi.

“2024 Taksim 1 Mayıs’ı için gücümüze güç katmaya çağırıyoruz”

Açıklamada son olarak şu çağrıya yer verildi: “2024 1 Mayıs’ı, İstanbul’un her havzasının, her mahallesinin, her meydanının, her okulunun, işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele gününün gündemleriyle donatıldığı; yoksulluk dayatmalarına, güvencesizliğe, geleceksizliğe karşı milyonlarca insanın kendi geleceklerine sahip çıkmasının gününe dönüştürülmelidir. Biz, 2024 1 Mayıs Taksim Platformu’nu oluşturan örgütler olarak bu 1 Mayıs gününü ve ona giden süreci beraber örgütleyerek, 1 Mayıs’ın birleşik, kitlesel, tarihsel ve sınıfsal özüne uygun olarak kutlanması ve sömürü, baskı, savaş politikalarına karşı direnişin günü olması için bir araya geliyoruz. İşçi sınıfı ve emekçilerden, kadınlardan, halklardan, gençlerden, yok sayılanlardan ve ezilenlerden yana mücadele yürüten tüm güçleri de 2024 Taksim 1 Mayıs’ı için gücümüze güç katmaya çağırıyoruz. Sömürüye, baskıya, savaş politikalarına son. 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz.”

1 Mayıs Taksim Platformu’nda Alınteri, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Hareketi, Devrimci Çözüm, Devrimci Parti, Dostluk ve Kültür Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, İşçi Birlikleri Sendikası, Kaldıraç Hareketi, Komün, Mücadele Birliği Platformu, Proleter Devrimci Duruş, SOLDER, Söz ve Eylem, Yeni Dünya için Çağrı yer alıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz