Tarihi Hasankeyf’te yıkım sessiz sedasız sürüyor. 16 Ağustos 2017’de Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni konu edinen “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselinin yönetmeni Ali Ergül tarafından paylaşılan görüntüler ile gündeme gelen Hasankeyf o tarihten itibaren sistemli olarak patlamalara ve yıkıma maruz bırakılıyor.

Ağustos ayında dinamitlerle patlatılan ve gelen tepkilerden sonra durdurulan yıkım ve patlamaların devam ettiği ortaya çıktı. Tepkilerden sonra tamamen halka kapatılan Hasankeyf’in Kalyon bölgesinde inşaat çalışması yapılacağı, bu bölgede iş güvenliği gereği buranın yıkılması gerektiği yetkililer tarafından görüşmelerde dile getirilmişti. Şu an büyük inşaat makinaları bu bölgede hafriyat ve taş kırma işlemi yapmaktadır. Tarih ve doğa yok edilirken iş güvenliği ve bu bölgede çalışan işçilerin sağlıkları hiçe sayılmaktadır.


Bölgedeki halk, kendileriyle görüşen firma yetkililerinin,daha etkili patlayıcılarla yıkılacağını ile getirdiğini belirttiler. Bölgeden gelen görüntülerde de işçilerin güvenlik almadan yıkım yaptığı, iş makinelerin kayaları parçalamak için uğraştığı görülmekte.
Tarihi Kent bölgesinde yapılan patlamaların bölgeye verdiği hasar tespiti yapılmamışken daha etkili patlayıcıların kullanılacağı ihtimali hem kentte yaşayan sivil halkı hem de tarih ve doğa savunucuları tedirgin etmektedir.
direnisteyiz14.org / Hayri Tunç @hayriituncc


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz