Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan işçiler, sendika haklarının tanınmasını, toplu sözleşmenin imzalanmasını istedi

İzmir Kemalpaşa’da bulunan Gates Hortum Sanayi fabrikasında DİSK/Lastik-İş Sendikasına üye oldukları için 17 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Günlük 1168 lira ile açlığa mahkum edildiklerini belirten Gates işçileri sendika haklarının tanınmasını istedi.
400’e yakın işçinin çalıştığı fabrikada Lastik-İş Sendikası 2019 yılı aralık ayında yetkiyi aldı. Sendika yetkiyi aldıktan sonra patron 2019’un aralık ayında önce 18 işçiyi işten attı. Pandemi sürecinde ise “İşler kötü gidiyor, küçülmeye gidiyorum” diyerek sendika üyesi 17 işçiyi ücretsiz izine çıkardı.
Montaj bölümünde çalışan işçilerden Taner Tayyar, “Fabrikadaki tüm cihazları kullanabiliyorum. Anayasal hakkımızı kullanarak sendikaya üye olduğumuz için ücretsiz izne çıkarıldık. Hepimiz sendika üyesiyiz. Kendi alanımızda vasıflı elemanız, 3-4 yıldır çalışan işçileriz. İçeride ücret adaletsizliği ve baskı vardı bu yüzden sendikaya üye olduk” dedi.

“1168 liraya mahkumuz”

Patronun “Haklarınızın bir kısmını alarak işten çıkabilirsiniz. Noterden ihtarname çekip ayrılın. İşten çıkarma yasağı uzadıkça siz mağdur olursunuz” dediğini aktaran Tayyar, “Kibarca tehdit edildik. Ücretsiz izne çıkarılalı 5 ay bitti 6 ay olacak. Bu süre içinde 1168 liraya mahkumuz. Şu ana kadar borçla geçinmeye çalıştık ama artık bıçak kemiğe dayandı. Fabrika bildirim yapmadığından dolayı bu ay 1168 lira pandemi desteğini alamadık. Nedeninin işverenin bizi yıldırma politikası olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“İşten çıkarma yasağı işvereni koruyor”

Fabrikanın iş düşüklüğü bahane edilerek ücretsiz izne çıkardıklarını söyleyen Tayyar, “17 kişi çıkarıp yaklaşık 120 kişi almanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Alınan işçiler de İŞKUR üzerinden alınıyor. Hükümetin, İŞKUR’un, Çalışma Bakanlığının bizzat sistemden ulaşabileceği veriler bunlar. 2 ay önce müfettiş istedik ancak hâlâ müfettiş gelmedi. Bu süreç uzadıkça mağdur oluyoruz. Şu an işsiz sayılmadığımız için bir yerde işe de giremiyoruz çünkü burayla ilişkimiz kesilmedi. Ve en önemli olan şey de 5 aydır sigortamız yatmıyor, yani prime esas bir kazanç yok. Bu durum yarın öbür gün emekliliğimizi olumsuz etkileyecek. Bir an önce sesimizi duysunlar, Çalışma Bakanlığı bu usulsüzlüğe dur desin. Biz hakkımızı istiyoruz” dedi.

“Çıkarılanların hepsi sendika üyesi”

Ferit Yarışı 3 buçuk yıldır montaj operatörü olarak çalışıyor. İşlerin yavaşlatıldığı gerekçesi ile ücretsiz izne çıkarıldığını söyleyen Yarışı, “Bizden sonra personel almaya başladılar. Yasada karşılığı yok ama beni ve birçok arkadaşı bu şekilde mağdur ettiler. Tek bahane iş azlığı ama fabrika hâlâ çalışıyor. Ücretsiz izne gönderilenlerin hepsinin özellikle sendika üyesi olması dikkat çeken bir durum” dedi.

“1168 lira ile ne yapalım?”

3 yıldır veri giriş operatörü olarak çalışan Utku Kaymaz ise “Haziran ayında ücretsiz izne çıkarıldık. Gerekçe olarak ‘Üretimin azalması’ dediler. Ancak bu süreçte 100’den fazla işçi alımı yapıldı. Benim yerime de şu an başka biri çalışıyor. Bizi 1168 liraya mahkum ettiler. Geçimimizi sağlayamıyoruz. 1168 lira ile kira mı ödeyelim, karnımızı mı doyuralım? Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Biz sendika üyesi olduğumuz için ücretsiz izine çıkarıldık. İçeride çalışan arkadaşların bize destek olmasını, işverenin ise sendika ile toplu sözleşme masasına oturmasını istiyoruz. Biz anayasal hakkımızı kullandık bunun için cezalandırılıyoruz” diye konuştu.

“Sendikadan istifa etmeye zorluyorlar”

Lastik-İş İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, 2019 yılı aralık ayında Çalışma Bakanlığından yetkiyi aldıklarını ancak patronun yetkiye itiraz ederek dava açtığını söyledi. Sarı, “Turgutlu’da da bir depo ve kısmı üretim yerleri var. İşveren orasını işyeri olarak görmediği için yetkiyi düşürmek amaçlı mahkemeye başvurdu. Mahkeme sonucunu bekleyene kadar da hem toplu sözleşme için masaya gelmiyor hem de işçileri sendikadan istifa etmeye zorlayarak ya ücretsiz izne çıkartıyor ya da içeride mobbing uyguluyor” diye konuştu.

“Sendikanın yetkisini düşürmeye çalışıyor”

17 işçinin işler iyi olmadığı gerekçesi ile ücretsiz izne çıkarıldığını ancak yerlerine İŞKUR üzerinden daha fazla işçi alımı yapıldığını ifade eden Sarı, yapılan uygulamanın sendikanın yetkisini düşürmek amaçlı olduğunu söyledi. “Gates işvereninden işçilerde güvensizlik ve tereddütler doğuran, hak kayıplarına yol açan, sendikal özgürlüklerin kullanılmasını engellemeye yönelik baskı ve tutumunu bir an önce sona erdirmesini bekliyoruz” diyen Sarı, Gates patronunu, çalışanların iradesine saygı duyarak sendikayı tanımasını ve bir an önce toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlamaya çağırdı. Kitlesel eylem ve genişletilmiş bir basın açıklaması yapmayı planladıklarını dile getiren Sarı, “İnsanları açlığa mahkum etmeyin, ayrımcılık yapayın ve bir an önce toplu sözleşme masasına oturup iş barışını sağlayın. Biz işçilerin insanca koşullarda ve iş barışının olduğu yerde çalışmasını istiyoruz” dedi.