2 aydır maaşları ödenmediği için çalıştıkları Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesi önündeki oturma eylemlerini sürdüren işçiler, yetkililere “İnşa etmekle övündüğünüz bu koca koca binaları yapan işçiler, açlıkla terbiye edilmek isteniyor” diyerek seslendi
İstanbul Valiliği bünyesindeki Proje Koordinasyon Birimi tarafından yapımı süren Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi) şantiyesinde çalışan, ancak 2 aydır maaşları ödenmediği için dün şantiye binası önünde oturma eylemi başlatan işçiler eylemlerini bugün de sürdürdü. Alacaklı işçilerin, eylemlerinin ikinci gününde yaptıkları açıklamaya kimi siyasi parti temsilcileri ve meslek örgütleri de destek verdi.
“Ücret haktır, gasp edilemez” pankartı açıp, “İnşaat işçisi köle değildir” ve “Sendikalı ol, güçlü ol” sloganları atan işçiler adına Ersin Ünsal konuştu.
Yüklenici firma olan Taş Yapı’nın alt taşeronlarında çalışan işçiler olarak maaşları ödenmediği için “çalışmaktan kaçınma haklarını” kullandıklarını söyleyen Ünsal, taşeron sistemi dolayısıyla köle gibi çalıştırılmak istendiklerini ifade etti.
 “Biz buna izin vermeyeceğiz, göz yummayacağız” diyen Ünsal, hastaneyi kışın soğuğunda, yazın sıcağında, tozun içinde inşa ettiklerini dile getirdi.
Neredeyse her ay maruz kaldıkları ücret gecikmelerinin artık maaşların hiç ödenmemesi haline dönüştüğünü kaydeden Ünsal, eylemlerinin alacakları ödeninceye kadar devam edeceğini vurguladı. Ünsal, hastanenin henüz tamamlanmadan açıldığını dile getirerek, “İçerde bir yandan hasta bakılıyor, bir yandan ise biz eksik kalan işleri tamamlıyoruz. Şuan iş bitme aşamasında olduğu için ne yazık ki firmalar kıdem ihbarı vb. haklarımızı alamadan kendimiz işten çıkalım diye en temel hak olan ücret hakkımızı gasp ediyor, geciktiriyor. Bunların hepsini işi bırakıp gitmemiz için yapıyor” dedi.
‘PANDEMİ FIRSATÇILIĞINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
İşverenlerin ‘ücretsiz izin’ uygulamasını adeta sopa gibi kullandığını da söyleyen Ünsal, bu duruma “Onlarca arkadaşımız iş bitimi olmasına rağmen ücretsiz izne çıkarılarak günlük 39 TL gibi komik bir ücretle açlığa mahkum edilmiş durumda. Kabul etmiyoruz. Pandemi fırsatçılığına izin vermeyeceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.
‘İŞÇİLERİ KÖLE YERİNE KOYMAYIN’
Ünsal, son olarak yetkililere şu sözlerle seslendi: “İnşa etmekle övündüğünüz bu koca koca binaları yapan işçiler, açlıkla terbiye edilmek isteniyor. Bu yasaları uygulamayan patronlara yaptırımda bulunun. İşçilerin sabrını zorlamayın, işçileri köle yerine koymayın.”
Yapılan açıklamanın ardından işçilerin şantiye önündeki eylemleri devam ediyor.