Ağustos ayına ait işsizlik verileri DİSK-AR tarafından açıklanırken, salgının etkisinin hesaba katıldığı verilerde işsizliğin çarpıcı şekilde arttığı ifade edildi

DİSK-AR gerçek işsizlik oranını açıkladı. DİSK-AR tarafından yapılan araştırmada Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerinin aksine her geçen gün işsizliğin arttığı belirtilirken, geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyonu aştı.
2019 Ağustos ve 2020 Ağustos dönemleri arasında işsizliği araştıran DİSK-AR, dün TÜİK tarafından işsizliğin bu dönem 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi olarak açıklanmasını gerçeğin saklanması olarak yorumladı.

Geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyon 600 bin

DİSK-AR tarafından açıklanan veriler, gerçek işsizliğin boyutlarını ortaya koyarken, salgın döneminde kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamaları ile çalışmayanların istihdamda gözüktüğünün altını çizerken, TÜİK verilerin de bunların olmadığı belirtildi.
Buna göre 3.5 milyon işçi kısa çalışma ödeneği alırken, 2 milyon 45 bin işçi de ücretsiz izinde bulunuyor. Öte yandan, kısa çalışma ödeneği almayan, kayıt dışı çalışanlar veya kendi hesabına çalışıp işsiz kalanlar da TÜİK tarafından hesaba katılmıyor.
Tüm bu etkiler göz önüne alındığında, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün hesaplama yöntemini kullanan DİSK-AR geniş tanımlı işsiz sayısını 9 milyon 600 bin olarak açıklarken, esnek istihdamın yüzde 267 arttığını ve ümitsiz işsizlerin oranının da yüzde 117 arttığını açıkladı.

Kadınlar erkeklerden daha olumsuz etkilendi

DİSK-AR yaptığı araştırmada, kadınların işgücü piyasasından erkeklere oranla daha fazla dışlandığını belirtti. Bakım emeğinin arttığı salgın döneminde buna bir çözüm bulunamadığı için kadınların ücretli istihdamdan çekildiği ifade edildi.
Buna göre, geçen yıl aynı dönemde kadınların işgücüne katılımı yüzde 35 iken bu yılın aynı döneminde bu oran yüzde 32’ye kadar geriledi.