Günlerdir işkence iddialarıyla gündeme gelen Van T Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutuklar saçlarından sürüklenmesin diye saçlarını kazıttı.

Günlerdir işkence iddialarıyla gündeme gelen Van T Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutuklular saçlarından sürüklenmesin diye saçlarını kazıttı. Müvekkilleriyle görüşen Avukat Sevda Aydın, kadınların darp, cinsel saldırı ve işkenceye maruz bırakıldığını söyledi.
Van T Tipi Cezaevi günlerdir işkence iddialarıyla gündeme geliyor. Darp ve işkenceye uğrayan kadın tutuklular ile görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi Avukat Sevda Aydın, yaralanan 25-30 tutuklunun hastaneye kaldırılmadığını ve bazı kadınların cinsel saldırılara maruz bırakıldığını kaydetti. Cezaevinde inceleme yapmak isteyen Van Barosu Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlar ise cezaevi yönetimi tarafından engellendi.

‘HİÇBİR KADIN TUTUKLU HASTANEYE KALDIRILMADI’

Tutuklu ailelerinin başvurusu üzerine işkencenin ortaya çıktığını belirten Avukat Sevda Aydın, “Olayın yaşandığı gün gayri hukuki bir karar ile müvekkillerimizle görüşmemiz engellendi” dedi. Bir sonraki gün yapabildikleri görüşmelerde görüşe gelen bazı müvekkillerinin vücutlarının çeşitli bölgelerinde morluklara şahit olduklarını vurgulayan Aydın, “Müvekkillerimizden öğrendiğimiz kadarıyla cezaevi yönetimi kimi keyfi uygulamalarına karşı çıkmaları üzerine olaylar yaşandı. Tüm bunlar önce kadın koğuşunda başlayıp, devamında diğer koğuşlara da sıçramış” ifadelerinde bulundu.

‘HAKARET, DARP VE CİNSEL SALDIRI’

Kadın tutukluların hem fiziki hem de sözlü saldırıya maruz bırakıldığını aktaran Aydın, şöyle dedi: “Üst ranzalarda yatan kadın tutuklular darp edilip yerlerde sürüklenerek aşağı indirilmiştir. Tahmini olarak 25-30 kadın tutuklu yaralanmıştır. Bunların içerisinde biri ayağından, biri kolundan diğer biri ise kalp hastasıdır. Bildiğimiz kadarıyla erkeklerden sadece 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, kadın tutuklulardan kimsenin sevki yapılmamış. Bir kısmının vücudu, bir kısmının yüzü morluklar içerisinde. Bir kadın tutuklu ise genital bölgesine atılan tekmeden kaynaklı oturmakta güçlük çekiyor. Kadınlar saçlarından sürüklenerek götürüldükleri için tepki olarak saçlarını kazıtmışlar.”

‘BASKILAR GİTTİKÇE AĞIRLAŞACAK’

Hükümet yetkililerinin açıklamalarının cezaevlerinde şiddete dönüştüğüne dikkat çeken Aydın, OHAL süreciyle birlikte kadın tutukluların birçok kısıtlamayla karşı karşıya kaldığını söyledi. Gittikçe sistematikleşen baskının şimdi de tek tip kıyafetle gündeme geldiğini ifade eden Aydın, ileriki günlerde baskıların ağırlaşacağından endişeli olduğunu belirtti.

‘YARALI YERLERDE SÜRÜKLENDİ’

Saçlarından sürüklenen yaralı tutuklu Saime Afşin’in hastane kontrollerinin yapılmadığını aktaran baba İhsan Afşin, kızının son telefon görüşmesinde elektrik sularının kesildiğini ilettiğini söyledi.

‘CEZAEVİ MÜDÜRÜ İŞKENCEYİ KABUL ETTİ’

Van Barosu Cezaevi Komisyon Üyesi Avukat Cahit Kutluk da, tutuklu ailelerinden gelen başvuru üzerine cezaevi müdürüyle telefonda görüştüklerini ve daha sonra cezaevine gittiklerini söyledi. Kutluk, “Baro başkanımızın kendisi cezaevi müdürünü arayıp yaşanalar hakkında bilgi almak istedi. Cezaevi müdürü, cezaevinde aramaların yapıldığını, bazı tutukluların sorun çıkarması üzerine ‘kanunun tanıdığı hak ve yetki çerçevesinde’ müdahale edildiğini söyledi. Tutukluların küçük sıyrıklar aldığını ve hastaneye kaldırıp tedavilerinin yapıldığını, artık hiçbir sorunun kalmadığını da özellikle aktardı bize. Ama biz yine de cezaevine gidip tutuklularla görüşmek istedik. Baro başkanımız da bizimleydi, uzun bir süre bekletilmemize rağmen cezaevi müdürü görüşmeyi kabul etmedi. Darp edilen tutuklular ile görüşmek istedik; ama o da belli ki o gün alınmış bir kararla engellendi” diye belirtti.
Tutuklular ile yapacakları görüşmelerde ses kaydının alınmak istendiğini açıklayan Kutluk, şunları söyledi: “Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun 3 ay süreyle böyle karar aldığı iletildi. Bunun üzerine biz de kararı görmek istedik. Getirip bize verdikleri kararda hiçbir genel mevzuata atıfta bulunmuyordu, belli ki o gün alelacele ve sadece Van T Tipi Cezaevi için alınmış bir karardı. Görüşmelerde ses kaydı alma uygulaması hukuka aykırı olduğu için kimse ile görüşmeden cezaevinden ayrıldık.” (DİHABER)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz