SES Urfa Şubesi KHK’lerin birinci yılında, direniş sözü vererek, “Ölüme karşı yaşamın yanında durmaya söz verdik. Barış, özgürlük ve demokratik haklarımız için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) birinci yılını geride bırakması dolayısıyla basın toplantısı yaptı.
SES Urfa binasında gerçekleşen açıklamada konuşan Urfa Şube Eşbaşkanı Eylem Salar, “İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz, diplomalarımız, kazanılmış haklarımız, sendikal haklarımız hukuk tanımaz bir keyfilikle karşı karşıyadır. Bunlar KHK yapıcılarının insafına ve takdirine bağlı konular değildir. Bunlar haktır. Kazanılmış hak ve hak kavramıyla keyfi biçimde oynayamazsınız. Darbe girişiminin ihalesini kamu emekçilerinin sırtına yükleyemezsiniz. İşimizle, ekmeğimizle oynayamazsınız” dedi.
‘EN ÇOK İHRAÇ URFA’DAN’
Salar, ihraç edilen sağlıkçıların sadece 788’inin SES üyesi olduğunu söyleyen Salar, “Bilindiği üzere ihraç sayısının en fazla olduğu Urfa ilimizde,  işbirlikçilerin değil direnenlerin sindirilmeye çalışıldığı antidemokratik uygulamalarla, kurum amirlerinin sendikal mücadelesini mobbing, rüşvet ve tehditle baş edemedikleri arkadaşlarımızı özellikle OHAL bahanesi ve gerekçesiyle sindirmenin ve ortadan kaldırmanın yolu olarak ihraç listesine koymuşlardır. İhraç edilen hiç bir üyemizin İdari ve adli soruşturması yoktur. Bunun yanı sıra adil yargılanma hakkı tümüyle ihlal edilmektedir. Bu süreçte sendikamız, tüm örgütlü gücüyle ihraç edilen üyelerimizin maddi ve manevi olarak yanında olmuş, başından beri hukuki sürecin takipçisi olmuş ve olmaya da devam edecektir. Bizler tüm haklarımızla birlikte geri döneceğimizi biliyoruz. Örgütlü mücadelemizle bu süreci takip edeceğimizi, demokrasi güçleri olarak aynı ciddiyetle direneceğimizi ve mücadeleyi yükselteceğimizi belirtiyoruz” ifadesini kullandı.
 Salar son olarak, “Sözün bittiği değil, değerli olduğu yerden sesleniyoruz!  Ölüme karşı yaşamın yanında durmaya söz verdik, bu sözümüzü tutacağız. Barış, özgürlük ve demokratik haklarımız için mücadelemize devam edeceğiz” diyerek direnişe devam edeceklerinin sözünü verdi.
Kaynak: MA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz