İsrail, Uluslararası BDS Hareketi’ne destek verdiği gerekçesiyle uluslararası bazı kuruluşların temsilcilerinin ülkeye girişini yasakladı.

İsrail, 11’i Avrupa, 6’sı da ABD’den olmak üzere uluslararası 20 kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişini yasakladı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail Kamu Güvenliği Bakanlığının listesinde isimleri bulunan kuruluşlar arasında, Fransa’daki Filistin ile Dayanışma Derneği, İngiltere’den ‘War on Want’derneği, BDS’nin İtalya ve Fransa şubeleri, Avrupa Koordinasyon Konseyi, Aksa Dostları ve İrlanda ile Dayanışma Platformu, ABD’den Hizmet için Amerikan Dostları Komitesi, Filistin için Amerikalı Müslümanlar, Barış için Yahudi Sesi, Filistin’de Adalet için Milli Öğrenciler, Pembe Sembol ve Filistin Hakları için Amerika Platformu gibi örgütler yer alıyor.

Ayrıca İsveç’teki Filistin ile Dayanışma Derneği, Londra Filistin ile Dayanışma Platformu ile Norveç’teki Filistin Komitesinin yer aldığı listede, BDS’nin Şili ve Güney Afrika’daki şubeleri de bulunuyor.

“Savunmadan saldırıya geçtik”

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan yaptığı açıklamada, savunmadan saldırıya geçtiklerini belirterek, “Boykot çağrısı yapan kuruluşlar bilmelidir ki İsrail devleti bu kuruluşların topraklarına girmesine ve vatandaşlarına zarar vermesine izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı. Söz konusu kuruluşların, İsrail’in uluslararası camiadaki meşruiyetine darbe vurmak için spekülatif haberlere yer verdiğini ileri süren Erdan, bunların sürekli İsrail’i boykot ettiğini ve farklı ülkelerdeki kuruluşlara da baskı uyguladığını söyledi.

BDS Nedir?

Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan “Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) Hareketi”, uluslararası alanda İsrail’in askeri, diplomatik, ticari, akademik ve kültürel alanlarda boykot edilmesi için mücadele ediyor.

Türkiye’de de 2009’da Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi” adıyla kurulan hareket, BDS Türkiye olarak sekiz yılı aşkın süredir İsrail’in boykot edilmesi için faaliyet yürütüyor.

BDS Türkiye’nin sosyal medya hesapları şöyle:

Twitter: @israileboykot

Facebook: @FilistinIcinIsraileBoykotGirisimi

sendika.org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz