Yolsuzluk yolsuzluk davasında tanık olarak hakim karşısına çıkan, Başbakan Mariano Rajoy İspanya’da ifadesi alınan ilk başbakan oldu.

İspanya Başbakan Mariano Rajoy ülkenin en büyük yolsuzluk yolsuzluk davasında tanık olarak hakim karşısına çıktı.
İspanya Başbakan Mariano Rajoy bugün hakim karşısına çıktı. İspanya’nın en büyük yolsuzluk davalarından biri olan Gürtel davası kapsamında tanıklığına başvurulan Rajoy, tüm iddiaları reddetti. Rajoy, tanık olarak da olsa mahkeme tarafından ifadesi alınan ilk İspanyol başbakan oldu.
Gürtel davasının 101. duruşması bugün yerel saatle 10.05’de başladı. Tanık olarak ifadesine başvurulan Rajoy, mahkeme heyeti ile savunma avukatlarının arasına oturdu. Duruşmada İspanya Başbakan Mariano Rajoy’a, çeşitli iş insanları ve şirketler tarafından iktidarın büyük ortağı olan Halk Partisi’ne 1999-2005 dönemleri arasında yasadışı kaynak aktarıldığı iddialarına dair tanıklığı soruldu. Rajoy 11.56’ya kadar süren duruşma boyunca 7 kez partinin mali işleriyle değil politik işleriyle ilgilendiğini söyledi. 1994-2000 arasında seçim kampanyasının direktörü olduğunu ifade eden Rajoy, bu görevin mali işlerle ilgili olmadığını; politik bir görev olduğunu ve programları hazırlamak, konuları seçmek, liste yapmak gibi rutinlerden oluştuğunu ifade etti.
Avrupa Demokrat Hukukçular Derneği’nin isteğiyle tanıklığı alındı
Yerel basında, mahkeme sırasında yaşanan tartışmalarda Rajoy’un zaman zaman inisiyatifi ele almaya çalıştığı yorumları yapıldı.
Davayı 300’den fazla gazeteci takip etti.

Rajoy’un tanıklığının video konferans yoluşla alınması için verdiği dilekçe mahkeme heyeti tarafından reddedilmişti.
Madrid İkinci Ceza Mahkemesi, Avrupa Demokrat Hukukçular Derneği’nin (Adade) talebi üzerine 18 Nisan’da ikiye karşı üç oyla Başbakan Rajoy’u tanık olarak ifade vermeye çağırmıştı. Adade, daha önceden de Rajoy’un tanık olarak dinlenmesi için dilekçe vermiş ancak her iki dilekçe de reddedilmişti.

GÜRTEL DAVASI NEDİR?

İspanya’daki pek çok yolsuzluk soruşturmasına Halk Partisinin ileri gelenlerinin adı karıştı. Gürtel davası ise bir memur tarafından ortaya çıkarılan “Gürtel” çetesinin 1999 ile 2005 yılları arasında bankalardaki kredi kartı yolsuzluklarını inceliyor. Bu dava kapsamında Halk Partili Madrid’in eski eyalet valisi Esperanza Aguirre de tanık olarak dinlenmişti. Halk Partisi’nin önde gelen isimlerinden eski IMF Başkanı Rodrigo Rato, Caja Madrid ve Bankia bankalarındaki kredi kartı yolsuzluklarıyla ilgili davada 4 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. (DHA)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz