Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına ilişkin açıklama

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Can Dündar hakkında çıkarılan kırmızı bültene ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Dündar hakkında uluslararası bir yakalama emrinin boşuna olacağını düşündüğünü” ifade etti.
Berlin’de haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Schäfer, “Bu tür bir yakalama emrinin Almanya’da dikkate alınacağını ve sonucunda da Sayın Dündar’ın tutuklanacağını hayal edemiyorum” şeklinde konuştu.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “terör” soruşturmasında hakkında yakalama kararı verilen Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarılma ve iade talebinde bulunulduğu bildirilmişti.
NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ’NE ADAY GÖSTERİLDİ
Can Dündar Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından Cumhuriyet gazetesi ile birlikte Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Dündar tutuksuz yargılandığı MİT TIR’ları davasında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından Almanya’ya gelmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz