Hapishanede iki kişilik hücrede sayım ve darp

Adana Cezaevi Komisyonu Başkanı cezaevlerinde yaşanan kötü muamele ve baskıyı anlattı.

Cezaevlerinde hak ihlalleri ve kötü muamele örneklerine her gün bir yenisi ekleniyor. Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı avukat Tugay Bek, Tarsus 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde iki kişilik hücrede beraber kalan Soncan Gedik ve Kasım Elçik adlı tutukluların gardiyanlara ayakta sayım vermedikleri gerekçesiyle darp edildiğini iddia etti.
HÜCRE VE TECRİT
İşkence iddilarını dile getiren Berk, “Kişiye özel olarak, keyfi olarak çıplak arama yapılıyor. Kişiye özel diyorum çünkü diğer müvekkillerimde görmedim. Tarsus No’lu 2 Cezaevi’ne sürgün edildiklerinde Soncan Gedik 13 gün, Kasım Elçik 25 gün tek kişilik hücrede tutulmuş. Üstelik ters kelepçe takılan ve çıplak aramaya maruz bırakılan Gedik, kötü muamele sonucu ciddi ağrılar yaşıyor.” dedi.
SİSTEMATİK BASKI MERKEZİ KARAR
Cumhuriyet’in haberine göre, avukat Tugay Bek, “Keyfi uygulamalar ve sistematik bir baskı ortamı var. Bunun tüm cezaevlerinde aynı anda olması merkezi bir karar olduğunun göstergesi. KHK ile belirlenen sınırları bile aşan keyfi bir gerilim politikası uygulanıyor cezaevlerinde. İktidar sınır ötesine öfkesini içeride baskı ve zor uygulamalarıyla gösteriyor” dedi.
BEŞİKTAŞ FORMASINA YASAK
Tarsus Kadın Cezaevi’nde de benzer sorunların yaşandığını belirten Bek müvekkillerine kışlık kıyafetlerinin de verilmediğini söyledi. Bek, düz siyah ve düz beyaz tişörtlerin de hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklu ve hükümlülere verilmediğini söyledi. Bek, “Müvekkilim koyu Beşiktaş taraftarı, hayattaki tek aidiyetinin Beşiktaş taraftarlığı olduğunu söylüyor. Ailesi tarafından kargoyla gönderilen çubuklu standart bir Beşiktaş forması gerekçesiz olarak alınmamış” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz