Hüda Kaya: Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Demokrasi Yürüyüşü’nün engellenmesine dair yaptığı Meclis konuşmasında, “Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde bölünmüyor” dedi. AKP’liler bu cümlenin TBMM tutanaklarından çıkarılmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu’na hitap eden HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde bölünmüyor” dedi.

“BİZ DEMOKRASİ İSTERKEN PARTİMİZ KAPATILMAK İSTENİYOR”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Kaya, HDP’nin başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ne ilişkin konuşan Kaya, Ankara’ya doğru başlatılan yürüyüşün özgürlük, hakikat ve kardeşlik yürüyüşü olduğuna vurgu yaptı. Kaya konuşması sırasında, “Biz, demokratik bir Türkiye, özgürlükçü, barış içinde, hepimizin birbirimizle güven duyduğu, geleceğimizin güven içinde, huzur içinde olduğu bir ülke, bir toplum diyoruz ama karşılığında ‘HDP kapatılsın.’ kampanyalarıyla karşılaşıyoruz” dedi.

“ÜLKE HDP SAYESİNDE BÖLÜNMÜYOR”

HDP’lilerin her şeye rağmen legal alanda siyaset yapmaya devam ettiklerini belirten Kaya, “HDP üzerinden milyonlarca insan illegalize edilmeye çalışılırken bütün umudunu, emeğini, fedakârlığını, gecesini gündüzünü demokratik mücadele için, parlamenter sistem için, ‘Sandıklarda kendi iradesi çıksın.’ diye ekmeğini, aşını feda ederek, uykusunu, çoluğunu çocuğunu feda ederek emek vermiş milyonlarca emekçimiz, halkımız var bizim. Bu insanlar isteseler dağa çıkamazlar mıydı arkadaşlar? Ben demokratik mücadeleyi, parlamenter sistemi, insanlarımızın iradesini, bu mücadeleyi tercih ederek, bizler, her birimiz buraya geldik. İsteseydik dağa gitmeye engel mi var bize? Gidip savaşamaz mıydık? Dağı tercih edemez miydik sevgili arkadaşlar? İktidarın yaptığı bütün nefret politikalarına rağmen, bütün ötekileştirmesine rağmen, bütün bölücü tahriklerine rağmen bu ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde bölünmüyor” ifadelerini kullandı.

AKP: MECLİS TUTANAKLARINDAN ÇIKARILSIN

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ise, Başkanlık Divanı’na tutanakları inceleyip Hüda Kaya’nın konuşmalarının tutanaklardan çıkarılmasını istedi. Ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “ Sayın Elitaş herhâlde hâlâ kendisini grup başkan vekili sanıyor, hatırlatırım, böyle bir talepte bulunma yetkisi bizce yok. Daha geçtiğimiz gün, dünyada terör örgütü olarak kabul edilen HTŞ üyelerine Türk lirasıyla maaş ödemeye başlayan AKP iktidarıdır. Dağa çıkma meselesine ilişkin -o zaman dönemin Başbakan Yardımcısıydı galiba- Bülent Arınç, Gültan Kışanak hakkında aynen şunu söylemişti: ‘17 yaşındaki bir genç kızken, Diyarbakır Cezaevinde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki, o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım.’ Daha düne kadar cemaatin dizinin dibinden ayrılmayanlar, bizi terör ve terörizmle ilişkilendirmekten vazgeçsinler” dedi.