Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemekhane zamlarına karşı eylem yapan öğrencilere soruşturma açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemekhane fiyatlarına yapılan yüzde 200’lük zamma karşı yemekhanede ses çıkarma eylemi yapan 13 öğrenciye soruşturma açıldı.

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesinde yemeklere yapılan zammına karşı yapılan eyleme katılan 13 üniversite öğrencisine, yemekhanede masaya çatal kaşıkları tabaklara vurarak ses çıkarmanın toplu eylem kapsamında değerlendirildiği belirtilerek soruşturma açıldı. Soruşturma açılan öğrenci, “Biz soruşturmanın amacının fişleme olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; öğrencilere gönderilen yazıda, 5 Ekim 2023’te Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunan yemekhanede, öğrencilerin yemek zamlarını protesto etmek amacıyla yüksek sesle ve bağırarak yemek yiyen öğrencilerle beraber masaya vurarak çatal kaşıkları tabaklara vurma eyleminin toplu eylem kapsamında değerlendirildiği ve bu sebeple soruşturma açıldığı bildirildi.

Soruşturma açılan bir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi yaptığı açıklamada, soruşturmanın keyfi olarak açıldığını ancak sonucunun ne olacağını bilmediklerini belirtti. Öğrenci şunları söyledi: “Eylemlerimizin dördüncü gününde arkadaşlarımız yemekhanenin içinden gözaltına alındı. Yaptığımız eylemler çok meşru ve yasaldı. Bunu okul yönetimi de biliyor ancak eylemleri engellemek ve diğer öğrencilerin protestoya katılmasını engellemek istediler. Biz soruşturmanın amacının fişleme olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir eyleme katılmayan sadece yanımızda duran bir arkadaşımıza bile soruşturma açıldığını öğrendik.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz