Yoğurtçu Parkı’na alınmayan HDP’liler polis engelini yürüyüşle protesto etti. HDP’liler, Vicdan ve Adalet Nöbeti boyunca her gün saat 12.00’de Kalkedon Meydanı’ndan Yoğurtçu Parkı’na yürüyecek.

Fotoğraf: Metin Yoksu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne destek olmak için gelen kitlenin polis tarafından engellenmesi yürüyüşle protesto edildi. Parktan Kalkedon Meydanı’na kadar yürüyen yurttaşlar, meydanda açıklama yaptı. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Diren diren kazanacağız” ve “Her yer Meclis her direniş” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek açıklama yaptı.
‘TECRİT HER YERDE’
Tarihten bugüne ezilenlerin direniş mekânlarının belli olduğunu belirten Çiçek, “Önemli olan bizlerin bu direniş mekanlarını doldurabilmesidir. Taleplerimizi haykırabilmek ve direnişimizi her geçen gün özgürlük seçeneğine ulaştırmaktır. Bugün Kadıköy’de ilk gün itibariyle bunun mesajını vermek istedik. Hepimiz gördük. Halkın vekilleri halktan tecrit ediyor. Tecrit politikası sadece zindanlarda değil bütün yaşama alanlarındadır. Bize düşen görev her alandaki tecridi paramparça etmektir” dedi.
‘BİRLEŞİRSEK FAŞİZM DİZ ÇÖKECEKTİR’
Pazar günü “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin finalinin Kadıköy’de yapılacağı bilgisini veren Çiçek, her gün saat 12.00’da Kalkedon Meydanı’nda halk ile yapılacak buluşmanın ardından buradan Yoğurtçu Parkı’na yürüyeceklerini ifade etti. Yapılacak yürüyüşlerin polis engellemesi durumunda sokaklara çıkacaklarını belirten Çiçek, “Orada parkın kapısını tıkayacağız. Eğer yine tecrit olursa yine sokaklara çıkacağız. Her gün sayımız katlanmalıdır. Onbinler, yüzbinler olursak faşizm karşımızda diz çökecektir” diye konuştu.
Çiçek, Kadıköy’ün yedi gün boyunca direniş mekanı olacağını kaydetti.
Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz