Vicdan ve Adalet nöbetinin son gününe polis saldırısı

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin son gününde giriş kapısında bulunanlara müdahale eden polis 11 kişiyi gözaltına aldı. Yürüyüş sırasında kitleye gaz ve plastik mermiyle  saldırdı.

İstanbul Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda Salı günü başlayan Vicdan ve Adalet Nöbeti bugün müdahaleyle sonlandı. Nöbetin bitimine kısa süre kala, ana girişte bariyerlerin dışında bulunan ve halay çeken gruba müdahale eden polis nöbetin bitiminde yapılan yürüyüşte de destek verenlere gazlı müdahalede bulundu. Polisin ara sokaklarda plastik mermiyle ateş açtığı öğrenilirken, gazdan milletvekilleri ve HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın da etkilendiği görüldü.
GRUP TOPLANTISINDA DEMİRTAŞ’IN MESAJI OKUNDU

Her gün saat 11.00’de yapılan grup toplantısında bugün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gönderdiği mesaj okundu.
Mesajı okuyan HDP Milletvekili Nadir Yıldırım, daha sonra saat 18.00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde yapılacak final için yurttaşlara çağrıda bulundu. Bugün Yoğurtçu Parkı’ndaki ayağı son bulan Vicdan ve Adalet Nöbeti, salı günü 12.30’dan itibaren Van’da devam edecek.

Altı günlük nöbetin başından beri parkta olan HDP’li vekillerden Filiz Karestecioğlu ve Mithat Sancar nöbetin İstanbul ayağını ve bundan sonrasını değerlendirdi.
“HALK BİZİ KUCAKLADI”
HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu tüm abluka ve baskıya rağmen halkın kendilerini kucakladığını söyledi: “Bütün bu ablukaya rağmen İstanbul bizi önemli ölçüde kucakladı. Binlerce insan geldi, gelenlerin büyük kısmı da temsili olarak geldi, bu abluka olmasa çok daha fazla kişi gelecekti. 3-4 kontrolden geçerek, GBT kontrolünden geçerek, üstelik insanlar krimilize edilerek geldiler. Bunlar hakikaten kucaklamayı gösteriyor.
“FAŞİZM BİRLİK OLMADAN YENİLEMEZ”
Kerestecioğlu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın nöbetin son gününde okunan mesajına da gönderme yaparak, birlikte mücadele mesajı verdi: “Faşizm birleşmeden, birlikte mücadele etmeden yenilemez. Sayın Eş Genel Başkanımızın da bugünkü mesajında söylediği gibi her bir direniş, küçüğü büyüğü, sağı solu olmadan taş taş üstüne koymanın önemi vardır.”
“EN AĞIR ABLUKA ALTINDA BİLE HALKLA BULUŞABİLDİK”
HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar da altı günlük nöbete olan ilgiyi “devlet buluşmamızı engelleyemedi” sözleri ile değerlendirdi: “Bizim amacımız fiizksel açıdan sembolik buluşmalar ama sesin ulaşması açısından güçlü bir program oluşturmaktı. Bizleri ziyaret etmek başlı başına bir mücadele oldu ama saatlerce beklemelerine rağmen çok sayıda insanla buluştuk. Bu da şunu gösteriyor, en ağır abluka şartlarında bile devlet buluşmamıza engel olamıyor. Tabanla buluşmanın nasıl olacağını buraki pratiğimiz gösteriyor, bu dalga dalga yayılacaktı. İktidar uzun süre sokağı da terörize etmişti, sokağı da kontrol altına aldığı gibi bir düşünceye de kağılmıştı. Bunun gerçek olmadığını göstermiş olduk.”
“ORTAK MÜCADELENİN EMEKÇİSİ OLACAĞIZ”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Nöbeti ile yakalanan mücadele alanının ortaklaştırılması gerektiğini vurgulayan Sancar, “Ortak mücadelenin emekçisi olacağız” dedi
“HDP olarak bize düşen HDP ve CHP’nin bulunduğu noktanın arasındaki alanda mücadele eden geniş kesimleri buluşturmak ve bu ortak cephenin emekçisi olarak bu mücadele etmektir. İstanbul eylem programımızın bu açıdan başarı ile sonuçlandığını ve geleceğe umut taşıdığını düşünüyorum” dedi.
‘DEMOKRATİK TEPKİMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR AMA BAŞARAMAYACAKLAR’
Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki son gününde de ziyaretler sürdü. Son gün toplumun farklı kesimlerinden gelen heyetlerin yanısıra bireysel olarak nöbete destek için parka gelenler de vardı. Onlardan biri de Mehmet Salih Emiştek’ti.
İlk gününden itibaren Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gelmek istediğini söyleyen Emiştek, rahatsızlığından dolayı buna imkan bulamadığını ancak son gün gelebildiğini söyledi. Emiştek, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gelme amacını ve tanık olduklarını şu sözlerle anlattı:
“Demokratik tepkimi göstermenin elzem olduğunu ve ülkenin buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ülke çok tehlikeli bir süreçten geçiyor, halk olarak buna dur dememiz gerekiyor. Parka girişte sıkıntılar yaşanıyor adeta bir abluka var ama bunu aştık. Demokratik tepkimizi engellemek istiyorlar ama bunu başaramayacaklar. Demokratik tepkisini göstermek isteyen herkes buraya gelmeli.”
ÇEVRE SAKİNLERİNDEN TEPKİ GELDİ Mİ? 
Yoğurtçu Parkı Kadıköylülerin hafta sonlarını, akşam boş zamanlarını geçirdiği en önemli alanlardan biri. Ancak bir hafta boyunca polis ablukası nedeni ile çevre sakinleri parka giremedi. Peki bu konuda HDP’ye yönelik bir tepki oldu mu? Bu sounun cevabını HDP İstanbul İl Eş başkanı Esengül Demir verdi:
“Bize yönelik bir tepki olmadı tam tersine bu ablukadan rahatsızlıklarını ifade ettiler. Biz de gelmek istiyoruz dediklerinde polisten kendilerine “orada HDP’liler var, çok da tekin değiller” şeklinde söylemlerde bulunduğunu bizzat kendilerinden duyduk. “O park bize ait, HDP’liler varken de rahatlıkla park kullanılabilir” diyerek polise tepki gösterdiler. Dolayısıyla “HDP’liler olduğu için parkı kullanamıyorsunuz” söylemine karşı halkın söylemi “abluka olmasa biz de parka rahatlıkla gelebiliriz” şeklinde oldu.
NÖBETİN BİTİMİNE SAATLER KALA POLİSTEN MÜDAHALE
Nöbetin bitimine kısa süre kala, ana girişte bariyerlerin dışında bulunan ve halay çeken gruba polis müdahale etti. Bariyer önünde halay çekenler arasında bulunan HDP PM üyesi Yılmaz Yücel ile birlikte 11 kişi gözaltına alındı.
Arbede sırasında gazeteci Zeynep Kuray da polis tarafından engellendi. Görüntü almaya çalışan Kuray polisler tarafından zor kullanılarak oradan uzaklaştırıldı. Kuray ve diğer gazeteciler yaklaşık yarım saatlik bir bekleyişin ardından tekrar parka girebildi.
11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Gül Demir polis müdahalesinde 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Müdahale sırasında parkın içerisinde olduğunu belirten Demir, ana girişte bekleyenlerin halay çekmek istediğini bu sırada da polisin müdahale ettiğini belirtti ve HDP’li vekillerin araya girmesine rağmen 11 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir de polislerce darp edildi. Basının görüntü alması ise engellendi. Müdahale sonrasında gazeteciler de dahil olmak üzere, milletvekilleri hariç herkes parkın dışarısında çıkarıldı. Çok sayıda polis de ana giriş noktasının önünde toplandı.

MİLLETVEKİLLERİ İSKELE MEYDANI’NA YÜRÜDÜ
Altı gündür Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde olan HDP Milletvekilleri, nöbetin Van ayağını başlatmak üzere yola çıkmak için Kadıköy İskele Meydanı’na doğru yürüdü. Ancak yürüyüş sırasında milletvekillerine destek verenlere polis müdahale etti. Ara sokaklarda plastik mermi kullanan polisin attığı gazdan HDP milletvekilleri de etkilendi. Polis, çekim yapan gazetecileri de engelledi.

Yoğun polis ablukası altında heyet iskele meydanına geldi. Polis kordonu içine alınan heyet adına Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay açıklama yaptı. Kemalbay, destek verenlere teşekkür etti ve “Faşizm panzehiri cesarettir” dedi. Nöbet boyunca yaşanan baskılara ve yürüyüşteki müdahaleye tepki gösteren Kemalbay, AKP’nin İstanbul’u kaybettiğini bu nedenle baskıların arttığını söyledi. Kemalbay, ‘yeni Türkiye’ söylemlerine de değindi ve “Yeni Türkiye değil, biz bu zulmün 100 yıldır tanığız. Eski Türkiye’nin Dersim katliamı vardı, sizin de Suruç katliamınız var” dedi.
Açıklamanın ardından vekiller uğurlandı.  Nöbet Salı günü Van’da devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz