Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız’ın milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nden yanıt veren HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Bu mücadeleyi mazlumlar kazanacak” dedi.


Diyarbakır’da Ekin Ceren Parkı’nda 3 gündür “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in vekilliklerinin düşürülmesini protesto etti. Nöbette olan vekiller adına konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, tarih boyunca insanlığın direnişlere tanıklık ettiğine vurgu yaparak, “Firavun’a karşı Musa hareketi, Dehak’a karşı Demirci Kawa hareketi ve bunu Mazlum Doğan’a kadar uzatabiliriz. Zalimler tarihin kirli sayfalarında kaybolurken, mazlumlar tarihin ak sayfalarına yazıldı” dedi.
Sarıyıldız ve Hezer’in milletvekilliklerinin düşürülmesine “Evet” diyenlerin tarihten bihaber olduğunu söyleyen Yıldırım, oturumu yöneten kişinin Kürt geçinen bir zat olduğunu ve tarihin kirli sayfalarındaki yerini aldığını kaydetti.
‘KAZANMAMIZI ENGELLEYEMEZLER’
Milletvekilliği düşürülerek 1994 yılında tutuklanan DEP Milletvekili Orhan Doğan’ın unutulmadığını ancak bu darbeyi yapanların unutulduğunu hatırlatan Yıldırım, “Faşistler kaybedecek, direnenler kazanacak. Bu mücadeleyi mazlumlar kazanacak” diye konuştu.
Eylemlerinin çelik bariyerlerle engellenemeyeceğini de vurgulayan Yıldırım, “Kalbimizin atışlarını, beynimizin çalışmasını engelleyemedikleri gibi, bu bariyerlerle de bizim kazanmamızı engelleyemezler” diye kaydetti.
Konuşmanın ardından tüm vekiller, alkış ve zılgıtlarla alınan kararı protesto etti.
Vekiller, “Tuğba Hezer onurumuzdur” ve “Faysal Sarıyıldız onurumuzdur” sloganlarını attı.
Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz