Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul Yoğurtçu Parkı’na taşıdığı Vicdan ve Adalet Nöbeti 5. gününde.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Yoğurtçu Parkı’nda devam ettirdiği Vicdan ve Adalet Nöbeti 5. gününe girdi. Sabahın ilk ışıkları ile uyanan vekiller ve partililer battaniyeleri topladıktan sonra birlikte hazırladıkları kahvaltı sofrasına oturdu.

‘NÖBET BANA ÇOK ŞEY KATTI’

Evrensel’den Cansu PİŞKİN’in haberine göre; Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne her gün farklı ilçelerden partililer destek sunuyor. Gece nöbeti tutanlar arasında 18 yaşındaki Arjin Emektar da vardı. Lise öğrencisi Emektar, adliye koridorlarında adalete olan inancını yitirmesine rağmen hukuk fakültesinde okuma hayali olduğunu ifade ederek, adaletin sadece adliye koridorlarında değil, yeri geldiği zaman parklarda, meydanlarda, sokaklarda aranması gerektiğini vurguladı.

Yoğurtçu Parkı’ndaki bir günlük yaşamın kendisine çok şey kattığını söyleyen Emektar, “Birlikteliğin ne demek olduğunu burada gördüm, hazırlanan kahvaltıdan akşam yatış saatine kadar tüm her şey birlikte yapılıyor” dedi.
Emektar, ablukalarla daraltılmış alana dikkat çekerek, barışa tecrit uygulanamayacağını ve tecride son verilmesini talep etti.

KADINLARIN GÜNÜ

Yoğurtçu Parkı’nda bugün kadınların günü. Ağaçlardan, polis bariyerlerine, kürsüye kadar her yer mor kurdelelerle süslendi.
HDP’nin Diyarbakır’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti İstanbul’daki Yoğurtçu Parkı’nda 5. gününde devam ediyor. Polis bariyerleriyle etrafı çevrilen nöbet alanı adeta bir açık cezaevini andırıyor. Parkın girişinde ve nöbet alanının içinde oluşturulan polis noktalarında gelen herkesin GBT’sine bakılıyor. Nöbet alanına gelen ziyaretçiler, içeridekiler çıkmadan alana sokulmuyor. Polis, nöbet alanındaki kişi sayısının 60’ı geçmesine izin vermiyor.
Açık cezaevi koşullarında devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ziyaretçileri ablukaya rağmen nöbete destek veriyor. Nöbetin bugünkü ziyaretçileri arasında Adalet İçin Kadınlar, Hayır Meclisleri, Demokrasi İçin Birlik, Sanatçılar Yürüyor İnisiyatifleri, CHP Sol Muhalefet, Hayır Maltepe, Bursa HDP, Birleşik Haziran Hareketi, Hrant’ın Arkadaşları, Barış Bloku, Adalet İçin Gazeteciler, 78’liler, HDP Şişli, Hayır Şişli, Hayır Beşiktaş, Hayır Üsküdar, Trakya HDP İl Örgütü, SODEV, Güngören Demokrasi Platformu yer alıyor.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A KUPA

Nöbeti ziyarete gelen Beylükdüzü HDP Yöneticisi İsmail Türkmen Beylikdüzü’de Halkevinin demokratik kurumlar arası düzenlediği turnuvada 8 takım arasında DemirtaşSpor olarak kupa kazandıklarını ve şampiyon olduklarını belirterek, “Kazandığımız bu kupayı başkan Demirtaş’a göndermek üzere vekillerimize teslim etmeye geldik.” dedi. Türkmen, kupayı HDP vekili Ayşe Acar Başaran’a teslim etti. Başaran ise “Umarım kendisi çıkar teslim alır” dedi.

Nöbet kadınların halayları ile devam ediyor.

78’LİLER GİRİŞİMİ NÖBETE KATILDI

78’liler Girişimi, Yoğurtçu Parkı’ndaki nöbete katıldı. Girişim adına konuşan İsmail Ağan, katılma sebeplerini şöyle açıkladı:
“Haklıyla haksız arasında açık bir ayrım yapıldığı yasa önünde eşit yurttaşlık istediğimiz için nöbetteyiz. Unutturulan, yok sayılan katliamlarla, yargısız infazlarla, gözaltında kayıplarla yüzleşen gerçek bir adalet istediğimiz için adalet nöbetindeyiz. İşten atılmalara, tutuklamalara, hukuk dışılıklara itiraz için demokrasi nöbetindeyiz. Zorbalığa karşı vicdan için demokrasi nöbetindeyiz.”

KADIN ÖRGÜTLERİ GERÇEK ADALET İSTEDİ

Kadın örgütleri nöbet alanına “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları ve zılgıtlarla girdi. Kadın örgütleri adına Selin Top konuştu.
Selin Top açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Açık kamusal alan şu an işgal altında. 4-5 barikat aşarak buraya girebildik. Kadınlar olarak her zaman adalet dedik eşitlik yoksa adalet yok dedik. Vicdan ve adalet bizim hep dillendirdiğimiz kavramlar. Güçlü bir erkek egemenliğin olduğu bu coğrafyada OHAL ile birlikte daha çok baskı altındayız. Erkeklerin şiddeti sokaklarda daha da artıyor. Devletin şiddeti de arttı. Ölümü değil yaşamı savunuyor öldürülen kadınlar için adalet istiyoruz. İyi hal indirimleriyle kadın cinayetlerini cezalandırmayan erkek adalet istemiyoruz. Bir kadın direnişi olarak başlayan Yüksel Caddesi direnişini selamlıyoruz. Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya şiddet uygulanıyor. Buna karşı vicdan diyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz.”

⁠⁠⁠⁠⁠‘EYLEME GİREBİLMEK İÇİN UYGULANAN SİSTEM FAŞİZMDİR’

HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret edenler arasında CHP Sol Kanat da vardı. CHP Sol Kanat Yürütme Üyesi Münür Aydın nöbet alanında yaptığı açıklamada, parktaki polis ablukasını eleştirdi. Aydın, “Bir siyasal partinin eylemine girebilmek için uygulanan bu sistem faşizmin kendisidir. 12 Eylül’de bile bu manzara yoktu. Seçilmiş vekiller ve belediye başkanları içeride. Bu uygulamalara karşı çıkmalıyız. Ayrı ayrı faşizme karşı mücadele etmeliyiz. Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var. Bu nöbet demokrasi mücadelesinde önemli bir adımdır. 3 polis çemberinden geçip bir siyasal parti eylemine katılmak yürek ister buraya katılan yürekli insanları destekliyorum” dedi.

‘KÜRTLERLE EYLEM YAPMA KORKUSU AŞILMALI’

Açıklamanın ardından gazetemiz Evrensel’e konuşan Aydın, demokratik ülkelerde adalet arayışı olmayacağını belirterek, “Demokrasinin olmadığı Türkiye’de nasıl hala ayrı cephelerdeyiz bilemiyorum. Aynı parti demiyorum, aynı eylem aynı yolda olmamız gerekir. Çünkü artık bu ülkede hepimizin yaşama sorunu var. Farklı kanallarda beraberce aynı eylemleri yapabilmeliyiz. Bundan korkulmamalı. En büyük korku Kürtlerin, Türkiye soluyla, Türkiye solunum Kürtlerle eylem yapması sanki büyük tepki alacak korkusu var. O korku aşılmalı” dedi ve beraberlik mesajı verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz