Venezuela’nın Valencia kentinde bir grup asker halkı Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ayaklanmaya çağırdı. Hükümet, “terörist saldırı” olarak nitelediği olayların kontrol altına alındığını açıkladı.

Venezuela’da ülkenin en büyük üçüncü kenti Valencia’daki bir askeri üste yaşanan hareketlilik ve eski bir yüzbaşı liderliğindeki silahlı kişiler yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmayla çağırdı. Olayın Maduro hükümetine karşı darbe girişimi olduğu iddia ediliyor.

İktidar partisi lideri Diosdado Cabello, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hükümete sadık birliklerin kontrolündeki bir askeri üsse “terör” saldırısı düzenlendiğini ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
‘ASKERİ BİRLİKLER HAREKETE GEÇTİ’
Cabello, askeri birliklerin sabah erken saatlerde, Carabobo eyaletinin başkenti Valencia yakınlarındaki Paramacay üssündeki durumu kontrol altına almak için hızla harekete geçtiğini duyurdu.
Bu duyuru bazıları silahlı, bir grup askeri üniformalı kişinin Carabobo eyaletinde kalkışma başlattıklarını açıklayan bir video yayınlamalarının ardından geldi. Videoda, kendini Yüzbaşı Juan Caguaripano olarak tanıtan bir kişi, başkaldırı çağrısına uymayan birimlerin askeri hedef olarak belirleneceğini kaydetti.
Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Caguaripano, bunun bir darbe girişimi değil, “anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için başlatılan sivil ve askeri bir eylem” olduğunu savundu.
Görgü tanıkları, şafak öncesi gerçekleşen olay sırasında silah sesleri duyduklarını belirtmişti. Reuters’ın haberine göre, yetkililer, “Teröristler üsten silah çalmaya çalıştı. Saldırı sonrası 7 kişi gözaltına alındı” açıklaması yaptı.
‘AMACI BOLIVARCI DEVRİMİ YIKMAK’
Deutsche Welle’nin haberine göre ise hükümet, sağcılar tarafından planlandığını iddia ettiği saldırının amacının, yaklaşık 20 yıl önce eski Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından başlatılan “Bolivarcı devrimi” yıkmak olduğunu savundu.
Sosyalist Parti yetkilisi Elias Jaua, “Miami’deki hezeyanlı akıllarca planlanan bu saldırılar, sadece Bolivarcı halkın ve silahlı kuvvetlerimizin moralini yükseltmeye yarar” ifadesini kullandı.

BOLİVARCI ULUSAL SİLAHLI KUVVETLERİN DARBE GİRİŞİMİNE İLİŞKİN BİLDİRİ
Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler, Carabobo Eyaleti Valencia’da bulunan Bolivarcı Ordu’nun 41° Zırhlı Tugayı’na karşı paramiliter terör saldırısı gerçekleştirildiğini bütün Venezuela Halkına ve Dünya’ya bildirir.
Bahse konu eylem askeri kıyafet taşıyan bir grup sivil suçlu ve firari durumda bulunan bir astsubay tarafından gerçekleştirilmiştir.
Bu kişilerin girişimi, yukarıda bahsedilen astsubayın da içlerinde bulunduğu bazı kişileri tutuklayan, üstlerine bağlı birlikler tarafından derhal bastırılmıştır.
Bu grubun bir kısmı tarafından çalınan bazı silahlar, Devletin güvenlik birimleri tarafından yoğun bir şekilde aranmaktadır.
Üç yıl önce “Vatan’a İhanet ve Emre İtaatsizlik” suçlarından dolayı ordudan atılmış, daha sonra ülkeden kaçıp Amerika Birleşik Devletleri, Miami’de koruma altına alınmış bahse konu astsubay tarafından terör olayıyla ilgili propaganda videosu çekilmiştir.
Yakalanan suçlular, yabancı hükümetlerle bağlantılı olan Venezuela aşırı sağ militanları tarafından Zulia, Lara ve Yaracuy Eyaletlerinde silahlandırıldıklarını itiraf etmişlerdir.
Bu girişim, Venezuela Halkının, Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Anayasasına dayanarak 8 milyondan fazla oyla seçtiği, Venezuelalıların arasında olabilecek farklılıkları barışçıl yollarla çözmek adına en uygun mekanizmanın vücut bulmuş hali olan Ulusal Kurucu Meclis’in göreve başladığı 4 Ağustos 2017 tarihinden hemen sonra meydana gelmiştir.
Bugün meydana gelen bu saldırı, Cumhuriyetimizin yeniden doğuşunun güçlenmesini engellemek için uygulamaya konulan, istikrarsızlaştırma planlarının ve sürekli müdahalelerin bir parçası olan bu umutsuz adım, propaganda gösterisinden başka bir şey değildir.
Ulusal Silahlı Kuvvetler, mutlak bir şekilde Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yoldaş Nicolas Maduro Moros’u ve egemen, bağımsız Vatan’ı güçlendirme projesi olan Kurucu Meclis girişimini ve Bolivarcı Devrimi destekleyerek, demokratik inançlarına bağlı bir şekilde en yüksek direnciyle bütün ve birlik olmaya devam edecektir.

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Sayın Jose Gregorio Brancho Reyes’in bugün Venezuela’da bastırılan darbe girişimi ile ilgili bilgilendirme mesajıdır:
“Bütün Türk Halkına iyi geceler diyerek başlamak istiyorum sözlerime. 6 Ağustos sabahı meydana gelen bir terörist saldırıyla ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. “Vatana ihanet ve Emre İtaatsizlikten” yargılanmış ve daha sonra Miami’ye kaçarak Amerika Birleşik Devletleri’nin korumasına sığınmış eski bir Venezuela Ulusal Güvenlik yetkilisi tarafından yönetilen paramiliter suç çetesi, Valencia şehrinde bulunan 41° Zırhlı Tugayı’na saldırmış ancak ülkeyi istikrarsızlığa sürükleme ve demokrasiyi bitirme amacı taşıyan bu girişim, demokrasiye, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ve Bolivarcı Devrime sadık Ordu tarafından bozguna uğratılmıştır. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz