KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve 189 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, tutuklu bulundukları dosya kapsamında yarın ilk defa mahkemeye çıkacak. Ankara Adliyesi’nde 14:30’da başlaması beklenen duruşmaya katılım çağrıları sürerken, bir çağrı da Gülmen ve Özakça ile birlikte Yüksel Caddesi’nde direnen Veli Saçılık’tan geldi.  Saçılık, “Arkadaşlarımızı almaya gideceğiz” dedi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevini zorla kaldırıldıkları hastanede devam ettiren tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça yarın ilk defa hakim karşısına çıkacak.
Duruşmalarına iki gün kala avukatları gözaltına alınan Gülmen ve Özakça’nın açlık grevleri 189’uncu gününde sürerken, duruşmaya katılım çağrıları da devam ediyor.
Mahkemeye bir gün kala Gülmen ve Özakça ile birlikte Yüksel Caddesi’nde ‘İşimi geri istiyorum’ eylemi düzenleyen ve eylemlerini devam ettiren Veli Saçılık da duruşmaya katılım çağrısı yaptı.
Veli Saçılık, duruşmadan tahliye sonucu beklediklerini belirterek, mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.
Duruşmada tahliye çıkmaması halinde mücadelenin seyri hakkında yeniden değerlendirme yapacaklarını belirten Saçılık, şunları kaydetti:
Açlık grevinin 189’uncu günü ve bizler burada bir inadı sürdürüyoruz. İnadımızın adı ‘İşimizi geri istiyoruz’ inadı. Kamuoyu da yakından biliyor ki inadımızın karşısında görmediğimiz zulüm ve işkence kalmadı. Nuriye ve Semih’i esir aldılar ve hiçbir şekilde fotoğraflarının ve seslerinin dışarıya yansımasına izin vermiyorlar.
Bizler 14 Eylül günü yapılacak mahkemeye herkesi davet ediyoruz. Umarım Nuriye ve Semih’i oraya getirecekler ve sağlık durumlarını herkes görmüş olacak. Bizler 14 Eylül’de arkadaşlarımızı devletin esaretinden çekip alacağız.
Nuriye ve Semih’in tahliye edilmemesi ölüme mahkum edilmeleri anlamına geliyor ki bizler de buna göre eylemlerimizde ne kadar gücümüz var ise ortaya koyacağız ve arkadaşlarımızın hayatını savunmaya devam edeceğiz. Tahliye olmamaları halinde arkadaşlarımızın sağlığı ve hayatı için bütün benliğimiz ve varlığımız ile mücadele edeceğiz.
Bizler herkesi duruşmaya katılmaya ve Nuriye ile Semih’i özgürleştirmeye davet ediyoruz.

Davaya destek çağrıları

Sanat, siyaset ve akademi dünyasından birçok isim tarafından yapılan çağrılara son olarak HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da katılmış ve “Adalet ancak bizler Nuriye ve Semih’e sahip çıkarsak, dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltirsek sağlanabilir”demişti.
Kemalbay, “Adalet ancak bizler Nuriye ve Semih’e sahip çıkarsak, dayanışmayı ve mücadeleyi yükseltirsek sağlanabilir. Bu nedenle tüm halkımızı 14 Eylül’de Nuriye ve Semih’in duruşmasına davet ediyorum” sözleriyle davaya katılım çağrısı yapmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz