Jandarma Özel Harekat, Van’da bir evi yaktı. Yangına müdahale etmek isteyen 83 yaşındaki kadın kalp krizi geçirdi.

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Mollatopuz mahallesinde bulunan İsmail Candemir’e ait ev askerler tarafından yakıldı. Dün saat 10.00 sıralarında evin etrafı 15 panzer ile 150’yi aşkın asker tarafından sarıldı ve ev, içindeki eşyalarla yakıldı. Candemir’in annesi 83 yaşındaki Halime Candemir, yangını söndürmek üzere eve yaklaştı ancak askerler tarafından engellendi. Candemir bu sırada kalp krizi geçirdi. Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Candemir anjiyo oldu.
EL BOMBASIYLA YAKTILAR
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre İsmail Candemir yaşananları şöyle anlattı:
“Askerler bana ‘senin evinde birilerinin olduğu yönünde ihbar var’ dedi. Biz de ‘ihbar varsa eşyalarımızı çıkaralım’ dedik ama izin vermediler. Sonra 3 gaz bombası içeriye attılar. O an yüksek rütbeli biri geldi ve evin içerisine bir el bombası attı ve ev yanmaya başladı.”
‘ATEŞİ SÖNDÜRMEYE GİDENİ ÖLDÜRÜRÜZ’
Askerlerin “Ateşi söndürmeye gideni öldürürüz” dediğini anlatan Candemir, 83 yaşındaki annesi Halime Candemir’in dayanamayıp ateşi söndürmeye giderken dumandan etkilendiğini ve kalp krizi geçirdiğini söyledi. Askerlerin yangın sonrası 3 yerden toprak örneği alarak mahalleden ayrıldığını söyleyen Candemir, operasyona katılan askerler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.
‘JÖH’ÜN ATTIĞI BOMBALAR HANGİ YETKİYE DAYANIYOR?’
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nadir Yıldırım, olayı Meclis gündemine taşıdı. Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde evi yakanlar hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.
Yıldırım, “Köylülerin yaşam haklarını tehlikeye atarak onların evlerinden çıkması dahi beklenmeden Jandarma Özel Harekat (JÖH) tarafından atılan bombalar hangi yetkiye dayanılarak atılmıştır? Sis ve el bombası ile arama yapılması yeni bir arama modeli midir? Bakanlığınızın ürettiği hangi yönetmelik bu şekilde arama yapılmasına müsaade etmektedir?” diye sordu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz