Üniversite öğrencisi Ceren Öztemiz, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için 20 günlük açlık grevine başlıyor.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle işlerinden ihraç edilen yüz binlerce kamu emekçisinden sadece ikisi olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerinin 234. günündeler. Sincan Cezaevi Mahkemesi’nde görülen 3.duruşma sonucunda Semih Özakça tahliye edilmiş, mahkemeye getirilmeyen Nuriye Gülmen’nin ise tutukluluğunun devamına karar verilmişti. Semih Özakça kendi evinde, Nuriye Gülmen ise Numune Hastanesi tutuklu servisinde küçük bir odada açlık grevini sürdürüyor.
Bugüne kadar ülkenin ve dünyanın birçok yerinde Gülmen ve Özakça için destek açlık grevleri yapıldı. Ceren Öztemiz de bunlardan sadece birisi. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi – Siyaset Bilimi Bölümü öğrencisi olan Ceren Öztemiz, daha önce de Gülmen ve Özakça için destek açlık grevlerinde bulunmuştu. Sosyal medya üzerinden 20 günlük bir açlık grevine başlayacağını duyuran Öztemiz, görüşlerini bildirdi.
”HÜKÜMETİN ÇAĞRILARA CEVAP VERMEMESİ DİRENİŞİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRMİYOR”
Gülmen ve Özakça’nın, KHK’lerle haksız yere işlerinden atıldığını ve işlerine geri dönebilmek için başlattıkları direnişi açlık greviyle devam ettirdiklerini belirten Öztemiz, Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin yalnızca işlerine geri dönmek olduğunu ifade ederek ”Hocalarımız ekmek için, adalet için, özgürlük için bedenlerini açlığa yatırdılar” dedi.
Hükümetin çağrılara cevap vermemekte ısrarlı olduklarını belirten Öztemiz, bu tavrın direnişin seyrini değiştiremediğini ve büyümesini engelleyemediğini düşünüyor.
Gülmen ve Özakça’ya doğrudan ya da dolaylı olarak destek veren her kim olursa olsun karşılığında gözaltına alındıklarını veya tutuklandıklarını ifade eden Öztemiz, ”Yine de bu bizim geri çekilmemize neden olmamalı” ifadelerini kullandı.
”BİZ HEP GÜLECEĞİZ, DİRENİŞİ DE YAŞAMI DA KAYBETMEYECEĞİZ” 
Gülmen ve Özakça’nın bedenlerinin “kuş kadar” kaldıklarını ve yine de mücadeleden vazgeçmediklerini ifade eden Öztemiz, “Onlar mücadele ederken bizlerin onların sesi olmaktan başka seçeneği yok, olmamalı. Bulunduğumuz her yerde direnişi büyütmemiz, seslerine ses olabilmemiz gerekiyor” dedi.
“Ben ne yapabilirim?” diyerek Gülmen ve Özakça’dan aldığı güçle açlık grevine başlayacak olmanın onurunu ve coşkusunu yaşadığını aktaran Öztemiz; tek bir kişinin bile duymasını ve bu haksızlığa göz yummamasını sağlamanın bir kazanım olduğunu, faşizme karşı direnmenin de sayıyla ya da fiziki güçle alakasının olmadığını belirtti.
“Ve inanıyorum ki biz hep güleceğiz, direnişi de yaşamı da kaybetmeyeceğiz” diyerek herkesin yapabileceği bir şeyin mutlaka olduğunu belirten Öztemiz, Gülmen ve Özakça’nın 17 Kasım’da görülecek olan 4. duruşmasına değinerek “Haksızlık karşısında sessiz kalmayın, 17 Kasım’da hep beraber Nuriye hocamızı faşizmin elinden çekip alalım.” dedi.
29 Ekim günü açlık grevine başlayacak olan üniversite öğrencisi Ceren Öztemiz, Gülmen ve Özakça’nın mahkemelerinin 4.duruşmasının olacağı tarih olan 17 Kasım’da açlık grevini sonlandıracak.
Emre Orman – Ark Gazetesi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz