Tuzla OSB’deki bir kimyasal depolama tankından kaynaklandığı iddia edilen gaz sızıntısı nedeniyle onlarca kişi hastanelere başvurdu.

Tuzla’nın İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerinde, genizleri yakan bir koku yayıldı. Kokudan etkilenen çok sayıda yurttaş mide bulantısı, başdönmesi ve solunum zorluğu şikayetleriyle hastanelere başvurdu. Yurttaşlar, kokunun yanık plastik kokusuna benzediğini söyledi.
Bölgeye sevk edilen İtfaiye, AKOM, İGDAŞ, AFAD, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve polis ekiplerinin kokunun kaynağına ilişkin çalışmaları sürüyor. İtfaiye ekipleri, kokunun kaynağını belirleyebilmek için atıksu kanallarında ölçüm yapıyor.
BEYAZ MASA: EKİPLER BÖLGEYE İNTİKAL ETMİŞLERDİR
Kokuyla ilgili İBB Beyaz Masa’nın Twitter hesabından, “Tuzla civarında sanayiden kaynaklı meydana gelen kokuyla ilgili ekipler bölgeye intikal etmişlerdir. Konu AKOM, iGDAŞ ve diğer birimlerin bilgisi dahilinde olup, müdahale edilmektedir.” açıklaması yapıldı.
İGDAŞ: DOĞALGAZ İLE İLGİSİ BULUNMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR
İGDAŞ ise konuya ilişkin sosyal medya hesabından “Tuzla İstasyon Mahallesi’nde hissedilen kimyasal kokunun doğalgaz ile ilgisi bulunmadığı tespit edilmiştir, kamuoyuna saygıyla duyurulur.” açıklamasında bulundu.
AKİF HAMZAÇELEBİ: KOKUNUN KAYNAĞI TUZLA OSB’DEKİ BİR TESİSİN KİMYASAL TANKINDAN SIZAN NİTRİK ASİT
CHP Milletvekili Akif Hamzaçelebi, kokunun Tuzla OSB’deki bir tesisin kimyasal tankından sızan nitrik asit( kezzap ) kaynaklı olduğunu öne sürdü. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Hamzaçelebi “Takip ediyorum. Maalesef Tuzla OSB’deki bir tesisin kimyasal tankından sızan nitrik asit( kezzap ) kaynaklı, solunum yollarına da zarar verebilecek bir olay. İtfaiye ve polis olay yerinde. Açıklamaları takip edin.” ifadelerini kullandı.
VASİP ŞAHİN: DETAYLARIYLA ARAŞTIRILMAKTADIR
İstanbul Valisi Vasip Şahin: İlimiz Tuzla ilçesinde çevreyi rahatsız eden ve atıksu kolektöründen kaynaklanmış olabileceği değerlendirilen koku yayılması konusu Valiliğimiz AFAD ekipleri, İBB, İGDAŞ, İSKİ ve ilgili diğer tüm birim ekiplerince tüm detaylarıyla araştırılmaktadır.
İBB: KANALİZASYONA SANAYİ ATIKLARININ KARIŞMA İHTİMALİ ARAŞTIRILIYOR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Tuzla’da akşam saatlerinde İstasyon, Yayla, Evliyaçelebi ve  Postane mahallerinde yayılan koku ile ilgili araştırmalar devam ediyor. İhbarın gelmesiyle birlikte İGDAŞ, İtfaiye,İSKİ, AKOM, UMKE, İl Çevre Müdürlüğü ekipleri ve zabıta bölgede araştırmalarını sürdürüyor
Çevrenin Sanayi bölgesi olması dolayısıyla kanalizasyona sanayi atıklarının karışma ihtimali araştırılıyor.”
TUZLA BELEDİYESİ: EKİPLERİMİZ SANAYİ BÖLGELERİNE İNTİKAL ETMİŞLERDİR
Tuzla birçok mahallesinde hissedilen ağır kokuya ilişkin Tuzla Belediyesi’nden yapılan açıklamada da; “İlçemiz genelinde hissedilen koku ile ilgili bütün ekiplerimiz sanayi bölgelerine intikal etmişlerdir. Konu ile ilgili İBB, Emniyet ve İSKİ ekipleri ile koordineli araştırılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.
ÇOK SAYIDA KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI
Yoğun olarak hissedilen kokudan etkilenen çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı.
Tuzla Piyade Okulu öğrencileri, Tuzladaki bir kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler, kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişi Tuzla Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Bazı araç sürücülerinin kokunun etksinden kurtulmak için maske takıyor.
Hastane önünde Doğan Haber Ajansı muhaberilerine konuşan yurttaşlar, benzer bir kokunun bir süredir hissedildiğini ancak bu akşamkinin çok daha yoğun olduğunu söylediler.
Boğaz yanması şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ancak hastanelerin dolu olduğunu belirten bir yurttaş da endişeli olduğunu söyledi.
Yoğun hissedilen kokudan etkilendiklerini söyleyen Tuzlalılar, “Saat 20.00’den sonra başladı. Bir koku var biz de anlayamadık, çok rahatsız olduk evde o yüzden ailecek dışarı çıktık. Bir şeyden haberimiz yok. Çok ağır bir koku aşırı derecede. Nefes alınamaycak halde şu an. Normalde haftada bir gelen bir koku ama bugünkü dehşet bir koku. Böyle bir şey olamaz” dedi.
Öte yandan hastane personelinin özel kıyafetler ve maskeyle dolaştığı gözlendi.
tuzla
‘CİHAZDA TANIMLI OLMAYAN GAZ’
tuzla koku
AFAD ekipleri cihazlarla ölçüm yaptı. Yapılan ölçümlerde ilk belirlemelere göre, kokuya neden olan gazın ölçüm yapılan cihazda tanımlı olmayan bir gaz olduğu ve bu nedenle kaynağının anlaşılamadığı öğrenildi.
Evrensel


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz