“Hayata Dönüş Operasyonu”nun yıldönümünde Bakırköy Cezaevi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, o günden bugüne değişen bir şeyin olmadığını söyledi.

Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi önünde bir araya gelen Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) ve tutuklu yakınları, 19 Aralık 2000 tarihinde “Hayata Dönüş Operasyonu”nu protesto etti. Yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı “19-22 Aralık şehitleri ölümsüzdür! Hesabını soracağız”, “Unutmadık unutturmayacağız” pankartları açılırken, sık sık “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz”, “Tek tip işkencesine son” sloganları atıldı.
Eylemde, yaşamlarını yitirenlerin isimleri okunmasının üzerine kitle “Yaşıyor” diye karşılık verildi.
’28 DEVRİMCİ TUTSAK KATLEDİLDİ’
TDİ üyelerinden ve tutuklu yakını Arzu Aksakal, “Toplumsal mücadele büyüdükçe, bu mücadele sokaklara yansıdıkça hapishaneler, mücadelenin önemli alanlarından biri haline gelir. Devletin dışarıda kontrolü sağlama politikaları içeriye de yansır” dedi.
Devletin denetimi sağlamak ve tutukları denetim altına almak amacıyla saldırılar düzenlediğini ifade eden Aksakal, “Tıpkı bundan tam 17 yıl önce 19 Aralık 2000’de olduğu gibi. 19 Aralık 2000, bu toprakların tarihinde bir milattır. Devletin şiddet ve zorbalığının en açık göstergesidir. Devletin 20 zindanda birden eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği katliamın tarihi. Adına ‘Hayata Dönüş’ dedikleri 28 devrimci tutsağın katledildiği, yüzlercesinin de yaralandığı tarih” diye ifade etti.
Aksakal, 19 Aralık operasyonunun Hitler’in gaz odalarına benzer nitelikte olduğunu belirtti.
’19 ARALIK’TAN BU YANA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ’
19 Aralık’tan bu yana cezaevlerinde hiçbir şeyin değişmediğine dikkat çeken Aksakal, “17 yıl önce devrimcileri zindanlarda yakanlar, katledenler, bugün tutsakları ring araçlarında diri diri yakmaya, işkencelerde katletmeye, tecritle ve ‘tek tip elbise’yle yıldırmaya çalışıyor. Devrimci tutsaklar zindanlardan ‘tek tip elbise’ giymeyeceklerini ve mücadeleye hazır olduklarını haykırıyor. Onların beton duvarlar, dikenli teller ve demir parmaklıklar ardındaki mücadelesinde; bizler, devrimci tutsakların yoldaşları, aileleri ve yakınları olarak onları yalnız bırakmayacağız, tek tip dayatmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Aksakal’ın konuşmasının ardından eylem sloganlarla son buldu.
MA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz