Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırıya ilişkin görülen davanın duruşmasında ifade veren TEM Amiri İlyas Talu, cenazeye saldıran kişilere “saldırgan” denilmesinden rahatsız olduğunu onların köy sakini olduğunu söyledi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yönelik saldırı davasının dördüncü duruşması Gölbaşı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi Gölbaşı Adliyesi çevresinde TOMA ve çevik kuvvet polisleriyle yoğun güvenlik önlemleri alınırken, davayı izlemek için gelen HDP’liler adliye binasına alınmadı. Avukatların itirazı üzerine 2 HDP’li duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna alındı. Duruşmaya 19 tutuksuz sanık, avukatları ve mağdur avukatları katıldı.
TANIK POLİS SOYLU’YU YALANLAMIŞTI
Daha önce aksini iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, olaya dair, “İki grup arasında sözlü faşistler, komünistler, Ermeniler kendi topraklarınıza gidin cenazenizi oraya gömün diye bağrışmalar oldu” şeklindeki ifadesiyle yalanlayan polis memuru Cumali Çiğdem dinlendi.
İlk ifadesinde olayları ayrıntılı şekilde anlatan Çiğdem, mahkemedeki ifadesinde hiçbir şey görmediğini duymadığını ileri sürdü. Sözlerine başlamadan hasta olduğunu konuşmakta zorlandığını söyleyen ifade eden Çiğdem şöyle konuştu: “Cenaze gelmeden mezarlıkta görev aldım. Cenaze konvoy eşliğinde geldi. Büyük bir kalabalıkla  geldi. Bu esnada meraklı bir kalabalık mezarlığa girmişse bizim bundan haberimiz yok. Kimse gelip cenazeye ve cenaze yakınlarına karışmadı, hiçbir şey demedi. Sonradan bölge halkından gelip protesto etmişler ben o esnada orda değildim. Kimse cenaze yakınlarına saldırmadı ben öyle bir olay görmedim. Orda çıkan olayları görmedim, ben ayrılana kadar orda bir olay yaşanmadı.”
Hakimin ısrarla “Orada her hangi bir sorun gördünüz mü?” sorusuna, bir dakika önce hiçbir şey görmediğini söyleyen Çiğdem, “İki tarafta birbirine karşılıklı bağırdı doğal olarak, benim olduğum yerden net olarak duyamayacağım kelimeler sarf edildi. Bir topluluk vardı bu topluluğun içerisinde cenaze yakınları da olabilir, herkes olabilir” diye cevap verdi.
Mağdur avukatlarının sorularına yanıt veren Çiğdem, “Mezarlık duvarının üstüne çıkan da oldu, ama güvenlik güçleri müdahale etti. Ben ağırlıklı olarak anlaşılması güç bağrışmaları duydum” dedi.
Müşteki avukatı Kenan Maçoğlu’nun mezarlık ile saldırgan grup arasındaki mesafeyi sorması üzerine “Ben bu soruları ret ediyorum” diyen Çiğdem, daha sonra “Şahit olmadığım için cevap veremeyeceğim. Mezar ile saldırgan grup arasındaki mesafeyi ölçmedim” şeklinde konuştu.
‘TANIK YALAN BEYANDA BULUNDU’
Müşteki avukatı Alişan Şahin’de, tanık polis memuru Çiğdem’in yalan beyanda bulunduğunu belirterek, “Kolluktaki ifadesinde ayrıntılı bir şekilde ifade veren, Cumali Çiğdem, burada ifadelerini yalanlamaktadır. Tanık hakkında yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi.
‘GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM’
Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Büro Amir Vekili İlyas Talu da, “Mezarlığa saat 15.30 sularında gittim. Daha sonra ilerleyen saatlerde kepçe geldi defin yerini kazdılar ve ayrıldılar. Daha sonra 19:30 sularında cenaze konvoy halinde geldi biz mezarlık içindeydik. Emniyet tedbirlerimizi aldık. Hava karanlıktı kimin söylediğini bilmiyorum ancak; ‘Siz kimsiniz ne yapıyorsunuz niye bu cenazeyi buraya gömüyorsunuz?’ diyenler oldu. Ancak kim olduklarını bilmiyorum. Biz emniyet tedbirimizi dışardan içeri kaydırdık. Dışarda ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atıldı. Dışarda önce 20-30 kişiydi defin işlemi devam ederken kalabalık 40-50 kişiyi buldu” dedi.
ONLARA SALDIRGAN DEMEYİN, ONLAR KÖY SAKİNİ’
Avukat Maçoğlu, Talu’ya “Polisler yalvarır şekilde, saldırganlara ‘lütfen buradan ayrılın’, ‘lütfen burayı terk edin’ ‘Türk Polisine güvenmiyor musunuz?’ sözleri söylendi mi?” sorusunu yöneltirken Talu, “Türk polisi yalvarmaz ancak ikaz eder bu ithamları kabul etmiyorum” diye cevapladı. Talu ayrıca cenaze saldıran şahıslara “saldırgan” denilmesinden rahatsız olduğunu, o şahısların İncek köyünün sakinleri olduğunu söyledi.
Verilen aranın ardından konuşan İncek Köy Muhtarı Abdullah Teber, sanıklardan Selçuk Arslan’ın eşinin kardeşi olduğunu bu yüzden tanıklıktan çekilmek istediğini beyan etti. Mahkeme heyeti bu talebi kabul ederek Teber’i dışarı çıkarttı.
TANIK POLİS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU TALEBİ
Sanıklar ve sanık avukatları bu aşamada bir diyeceklerinin olmadığını duruşmalardan vareste tutulmak istediklerini beyan etti. Mağdur avukatı Kenan Maçoğlu, tanık polis memuru Cumali Çiğdem’in beyanlarındaki çelişkilerden kaynaklı mahkemeye yalan beyanda bulunmasından kaynaklı hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ettiklerini beyan etti.
SUÇ DUYURUSU TALEBİ REDDEDİLDİ
Mahkeme tanık polis memuru Cumali Çiğdem hakkında suç duyurusunda bulunulması talebinin reddine, tanıkların beyanlarında etkili olacağı ve teşhis işlemi yaptırılabileceği gözetilerek sanıkların duruşmalardan vareste tutulması yönündeki taleplerinin reddine, bir sonraki celse duruşmada hazır edilmelerine karar verdi.
Bir sonraki duruşma 2 Mart 2018 tarihine ertelendi.
mezopotamyaajans

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz