Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) izni ile basılan 6. sınıf Türkçe kitabındaki kutup ayısı karikatüründe yapılan uygunsuz hareketin, bir ders kitabında yer alması tepki çekti. Kitabın, daha sonra toplatıldığı öne sürüldü.

2017- 2018 eğitim-öğretim yılında okutulacak kitaplar okullara ulaştırıldı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun izni ile basılan ders kitaplarında yer alan soruların içeriği ve bazı görseller tartışmalara konu oldu.
Dikkat çeken görsellerden biri de 6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı’nda yer aldı. Talim Terbiye Kurulu’nun 10.02.2017 tarih ve 7 sayılı kurul kararıyla 2017-2018 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilen ve öğrencilere ücretsiz verilen paketi içinde yer alan kitabın 13. sayfasında bulunan karikatür, tartışma konusu olan görsellerden birisi oldu.
‘Karikatürü yorumlayalım’ başlıklı etkinlikte, karikatürist Selçuk Erdem’in buz parçası üzerindeki bir kutup ayısının sudaki bir adama pençesini uzatarak, konuşma balonunda ‘Tut elimi’ demesi tasvir ediliyor. Yapılacak çalışmada ise öğrencilerin karikatürün iletisi üzerinde düşünmesi ve düşüncelerini arkadaşları ile paylaşması isteniyor. Ancak ayının pençesi ile yaptığı uygunsuz hareketi içeren karikatürün ders kitabında yer alması eğitim camiasında tepki çekti.

‘GÜNCELLENEN MÜFREDAT DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE BU TÜR HATALARLA KARŞILAŞABİLİYORUZ’
Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, şunları söyledi:
“Ders kitaplarında daha önceki yıllarda da öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini, milli ve manevi değerlerini olumsuz yönde etkileyebilecek benzeri örnekleri yaşadık. Bu konularda gerekli mercileri her defasında uyardık. Güncellenen müfredat ve ihale süreçleri, basım ve dağıtım süreçleri de düşünüldüğünde bu türden hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bu konuda hassasiyetimizin en üst düzeyde olması gerekmektedir. Milli eğitim yetkililerinden kitabın toplatıldığı bilgisini aldık. Ancak bu durum çözüm değildir. Kitap konusunda ne kadar hassas davranmamızın gerektiğine dair net bir örnektir. Zaman içerisinde eksiklerin tamamlanacağını düşünüyorum. Kitap inceleme komisyonlarında görev yapacak arkadaşlarımızın seçiminde özen göstermemiz gerektiği anlaşılıyor.”
‘İzin almadan kullanırsanız başınıza bunlar gelir’
Kendisine ait olan karikatüre ilişkin Selçuk Erdem sosyal medya hesabından açıklama yaptı.


 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz