Halkın Hukuk Bürosu resmi sosyal medya hesaplarından, Silivri 9 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kalan devrimci tutsaklar İlker Altundal ve Gökhan Kesgin’in İnfaz Hakimliği’ndeki duruşmalarına götürülürken Tek Tip Elbise dayatıldığı duyuruldu. Bu elbiseyi giymeyi kabul etmeyen tutsakların saldırıya uğrayıp işkence gördüğü bilgisine ulaşıldı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi de konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, bugün (17 Ocak) saat 19:00’da Kadıköy Kalkhedon meydanına eylem çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tek tip elbise saldırısı Silivri 9 Nolu hapishanesinde başladı. İnfaz hakimliğindeki duruşmaya gitmesi gereken iki tutsağa tek tip elbise giymesi dayatılmış. Tutsakların giymeyeceklerini açıklamaları üzerine de tutsaklara saldırarak darp etmişlerdir. 
Tutsaklar tek tip elbiseleri ne duruşmalara giderken ne de başka zaman giymeyeceklerini beyan ettiler. Bizde tutsak yakınları, aileleri, yoldaşları ve dostları olarak tutsaklara dayatılan bu saldırıları boşa çıkarma kararlılığıyla onların yanlarında olacağımızı ve tek tipe geçit vermeyeceğimizi açıkladık.

Bugün bu saldırıyla yeni dönemin başlangıcı oldu. Önümüzde uzun bir döneme yayılacak olan bu saldırılara karşı bugün ilk uygulandığı gün bir tepki vermek ve onların yanında olduğumuzu eylemimizle göstermenin zamanıdır.

Bu nedenle başta tüm tutsak yakınları ve aileleri olmak üzere herkesi bu akşam saat: 19’de Kadıköy’de yapacağımız eyleme çağırıyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz