20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç katliamına ilişkin davanın üçüncü duruşması 13 Kasım’da görülecek.

SuruçKatliamı’nda yaralı olarak kurtulan Havva Cuştan, Mazlum Demirtaş, kardeşi Hatice Ezgi Sadet’i kaybeden Özgen Sadet ile davanın avukatlarından Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş tutuklu bulundukları cezaevinden yazılı açıklama yaptı.

‘HAPİSHANEDE OLMAMIZ TESADÜF DEĞİL’

Açıklamada, “Katliam davası öncesinde hapishanede olmamızı tesadüf saymıyoruz. İlk gözaltına alınan, ilk tutuklanan Suruç gazileri de değiliz. Katliamdan bugüne dek birçok katliam tanığı, gazisi, ailesi gözaltı-tutuklama saldırasına uğradı. Yargı; katliamı araştırmak, failleri yargılamak yerine aileler, gaziler, tanıklar… Suruç için adalet diyenleri sanık yerine koydu. Yargı bizlerin kim olup olmadığıyla ilgilendi” denildi.

‘ŞİMDİ BİZ DUVARLAR ARKASINDAYIZ AMA…’

Tutuklanmalarının rutin baskı ve sindirme politikasının yanı sıra davanın aydınlatılmasına yönelik adalet mücadelesini engelleme çabası olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Şimdi biz duvarlar arasındayız ama 13 Kasım’da orada olanlar var. Onlarla; ailelerimiz, avukatlarımız, yaralılarımız, gençlik, demokratik kamuoyu, aklı-vidanı hür gazeteciler, milletvekilleri ile adalet demeye devam edeceğimizi biliyoruz” ifadelerine yer verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz