Şırnak’ta meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 işçiden 4’ünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı. Sigortalı olan 2 işçinin primlerinin ise farklı firmalar üzerinden yatırılmış.
Şırnak’taki 1 No’lu Kömür Ocağı’nda 17 Ekim’de meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 işçiden 4’ünün sigortasız olarak çalıştığı ortaya çıktı. Sigortalı çalışan 2 işçinin ise primlerinin farklı şirketler üzerinden yatırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Mezapotamya Ajansı’nın ulaştığı bilgilere göre, 2017 yılının Nisan ayında ihalesi taşeron firma Kubatoğlu tarafından alınan ocakta yaşamını yitirenler işçilerden sadece Sekvan Üstün (34) ve Yüksel Uğur’un (30) sigorta primlerinin yatırdığı görülüyor. Aynı zamanda Kubatoğlu firmasının sahipleri arasında ismi geçen işçilerden Mesut Mağrur’un (27) sigorta primlerinin Özmağrurlar şirketi tarafından, Abdullah Kayaş’ın ise primlerinin Acar A.Ş. tarafından yatırıldığı öğrenildi.
2’SİNİN SİGORTA GİRİŞİ HİÇ OLMAMIŞ
Yaşamını yitiren işçilerden, Yılmaz Mağrur’un (29) primleri en son 2010 yılının Haziran ayında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yatırıldığı görülürken, Vedat Özden’in (22) sigorta primlerinin ise en son 2017 yılının Haziran ayında Pek-er İnşaat Şirketi tarafından yatırıldığı öğrenildi. İşçilerden, Sıddık Kabak (18) ve Mehmet İzer’in (40) ise herhangi bir sigorta kaydına rastlanmadı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz