Şerif Mardin hayatını kaybetti

Sosyolog ve siyaset bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin hayatını kaybetti. Mardin’in cenazesi yarın, Yeniköy Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

1927’de doğan Şerif Mardin, ortaöğretimine Galatasaray Lisesi’nde başladı. Ortaöğretimini ve üniversiteyi ABD’de tamamlayan Mardin; yüksek lisansını Johns Hopkins Üniversitesi’nde, doktorasını Stanford Üniversitesi’nde yaptı.

Mardin, doktora çalışmasını, 1964 yılında “Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908” ismiyle kitaplaştırdı. Mardin’in, “Türk Modernleşmesi”, “Türkiye’de Din ve Siyaset”, “Türkiye’de Toplum ve Siyaset” ve “Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu” isimli kitapları bulunuyor.
Şerif Mardin, Türkiye’de “mahalle baskısı” kavramını kullanan ilk isim oldu.

Şerif Mardin kimdir?

90 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Şerif Mardin farklı dönemlerde kaleme aldığı çok sayıda çalışmayla Türkiye’nin entelektüel hayatında önemli bir yere sahip oldu. Mardin 2007 yılında ortaya attığı ‘mahalle baskısı’ kavramıyla dinin toplumsal hayatta egemen hale gelmesi durumunda yaşanabilecek sosyolojik gelişmelere ilişkin yeni bir tartışma başlatmıştı.

serefmardin

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sosyologlardan biri olan Prof. Dr. Şerif Mardin, 1927 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı.
Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. Doktorasını Stanford Üniversitesi’nde Hoover Institute’de ‘The young Ottoman Movement: A study in the Evolution of Turkish Political Thought in the Nineteenth Century’ başlıklı tezle aldı. Aynı tezin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton University Press’ten ‘The Genesis of The Young Ottoman Thought’ adıyla bastırdı. Bu konu üzerindeki çalışmalarını 1964 yılında çıkan diğer eseri ‘Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908’ (Türkiye İş Bankası Yayınları) ile üst noktaya taşıdı. Bu iki çalışma sonraki dönemlerdeki çalışma alanında belirleyici oldu.
Mardin daha sonraki yıllarda Türk Modernleşmesi problematiğini genişletecek ayrıntılı makale çalışmaları kaleme aldı. 1954-1966 yılları arasında dönemin önemli dergisi olan Forum’da yazarlık yaptı.
BOĞAZİÇİ’NDE KURUCU DEKAN
Ankara Üniversitesi’nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı (1973).
Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington’daki American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı’nı yürüttü.
Sonra Türkiye’ye dönerek Sabancı Üniversitesi’nde Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi hakkındaki çalışmalarını geliştirecek bir programın başına döndü. 2011 yılında Emeritus statüsü alan Mardin, ömrünün son günlerine kadar buradaki çalışmalarına devam etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz