Van’da devam eden ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne mesaj gönderen Selahattin Demirtaş yargının kontrgerilla gibi kullanıldığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gönderdiği mesajda, içeride tutulmalarının sebebinin AKP-MHP ittifakı tarafından başlatılan erken seçim hazırlıkları olduğunu belirterek, “Elbette bizler seçimden korkacak değiliz. HDP’nin başarısı Türkiye demokrasisinin ve barışın başarısı olacaktır” dedi.
Diyarbakır’dan İstanbul’a ardından Van’a uzanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Vicdan ve Adalet Nöbeti, Musa Anter Barış Parkı’nda devam ediyor. Nöbetin 6’ncı gününde günlük yapılan açıklama öncesi tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mesaj okundu.
Demirtaş’ın gönderdiği mesaj HDP Van Milletvekili Lezgin Botan tarafından okundu. Demirtaş’ın mesajı şöyle:
‘VAN HALKINI SELAMLIYORUM’
“Bütün halkımıza, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ndeki arkadaşlarıma ve özelde bütün baskılara rağmen dayanışmasını esirgemeyen Van halkına en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum. Öncelikle Vicdan ve Adalet Nöbeti’yle toplumun ezilen kesimlerinin sesi ve nefesi olmaya çalışan HDP vekillerine yönelik hukuk dışı ablukayı kınıyorum.
HÜKÜMET AMACINA ULAŞMAYACAKTIR
HDP’nin halkla olan gönül bağını kesmeye, barikatın ve ablukanın gücü yetmez. Her türlü kanunu, Anayasa’yı, uluslararası sözleşmeyi ve siyasi ahlakı ayaklar altına alan bir yaklaşımla HDP’yi tasfiye etmeye çalışan, sokakta halkla buluşmasını engellemeyi amaçlayan hükümet uygulamaları asla amacına ulaşamayacaktır.
YARGI KONTRGERİLLA GİBİ KULLANILMAKTA
Doksanlı yıllarda halkımızı sindirmek için JİTEM ve kontrgerilla örgütlenmesiyle infaz, kaybetme ve işkence uygulamaları yapılırdı. Şimdi ise yargı organının bazı mensupları adeta kontrgerilla gibi kullanılmakta, yargı eliyle yargısız infazlar yapılmaktadır. Geçmişte JİTEM ve kontrgerillaya boyun eğmeyen halkımız, AKP-MHP faşist blokunun şu andaki zulüm uygulamalarına da boyun eğmeyecektir.
DİRENİRSEK FAŞİZM BUZ TUTACAK
Değerli kardeşlerim: Bizler korkuya teslim olursak, kişisel çıkarlarımız için ilkelerimizden vazgeçersek, zulüm uygulamaları ve faşizm 10 yıllarca devam edebilir. Ancak, biz her yerde direnirsek, faşizm kısa sürede tuzla buz olacaktır. Bizleri Türkiye kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Fakat tüm bu saldırılara rağmen, bizler Türkiye’nin demokratik birliğini, eşit ve özgür birlikte yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.
TUTUKLULUĞUMUZUN NEDENİ ERKEN SEÇİM HAZIRLIKLARI
AKP-MHP ittifakı erken seçim hazırlıklarına başlamıştır. Beni ve arkadaşlarımı yasadışı bir şekilde içeride tutmalarının nedeni budur. Eş Genel Başkanımız ve Van vekilimiz Sayın Figen Yüksekdağ’ın hukuka aykırı bir şekilde vekilliğini ve eşbaşkanlığını düşürmelerinin nedeni de erken seçime hazırlıktır. Elbette bizler seçimden korkacak değiliz.
ÜYELERİMİZ HALKI YALNIZ BIRAKMAMALIDIR
Öncelikle bütün halkımızı yapılacak olan il-ilçe kongrelerinde görev almaya ve bu çalışmalara coşkuyla katılmaya davet ediyorum. Kadın ve Gençlik meclislerimiz, bütün mahallelere kadar örgütlenmelerini tamamlamalıdır. Bir yandan haksızlığa karşı direnirken, diğer yandan halkımızı olası bir seçime hazırlamalıdır. Hukuk dışı bir şekilde görevleri gasp edilmiş ve yerlerine AKP’nin kayyumları atanmış belediye eşbaşkanlarımız, meclis üyelerimiz adeta görevlerinin başındaymışçasına halk ile iç içe olmaya, taziyelerde, hastanelerde, düğünlerde halkı yalnız bırakmamaya devam etmelidir. Bütün milletvekillerimiz zamanlarının tamamını halkın içinde geçirmeli, dertlerini, sorunlarını dinlemeli, imkanlar ölçüsünde çözüm üretmelidir.
HDP GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SEÇİME HAZIRLANMALI
PM ve MYK’miz, HDP’yi eksiksiz ve en güçlü şekilde bir olası seçime hazırlayacak çalışmaları büyük dikkatle sürdürmelidir. Bizler içeride de olsak dışarıda da olsak partimizin ve halkımızın emrinde, hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bizler en geniş demokrasi ittifakını ilkelerimiz doğrultusunda gerçekleştirmeye açık olacağız.
KİLİT PARTİ HDP’DİR
Bütün halkımız şundan emin olmalıdır. Çoğumuz tutuklu olsak bile, HDP olarak siyasi tarihimizin güçlü ve kararlı dönemini yaşıyoruz. Türkiye’nin siyasi geleceğini belirleyecek olan kilit parti biziz. Bizimle uzlaşmadan ve anlaşmadan hiçbir siyasi hareket Türkiye’nin geleceğini kuramaz. HDP olarak bu gücümüzü hiç şüphesiz ki Türkiye’nin demokratik geleceğinden yana kullanacağız.
GELECEĞE ONURLU BİR MİRAS BIRAKMAK ADINA…
Değerli kardeşlerim: Büyük baskı ve tehdit altında olduğunuzun bilincindeyim. Sokağa çıkmanın bile büyük cesaret istediği faşizan bir dönemi yaşıyoruz. Ancak korkulara teslim olursak, bu şekilde faşizme biat edersek çocuklarımıza ve torunlarımıza acı bir gelecek dışında hiçbir şey bırakamayız. Bu nedenle, geleceğe onurlu bir özgürlük mirası bırakmak adına, herkesi korku duvarlarını yıkmaya ve sesini yükseltmeye davet ediyorum. Bizleri cezaevinde rehin alarak siyaseten tasfiye edeceklerini zannedenler büyük yanıldılar ve yanılmaya da devam edecekler.
HDP ÇELİKTEN İRADEYE DÖNÜŞMÜŞTÜR
AKP’nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesini kullanarak partisinin il ve ilçe teşkilatlarında toplantılar yaparken, bizler tutukluluk koşullarında görevlerimizi icra etmeye çalışıyoruz. Buna da eşit ve demokratik siyaset ve seçim yarışı diyorlar. Bu aldatmacayı bütün halkımız iyi görmelidir. Bu eşitsiz koşullara rağmen HDP’de metal yorgunluğu oluşmamış, tam tersine HDP yönetimi çelikten bir iradeye dönüşmüştür. Bu iradeyi hiçbir baskı veya güç kıramayacaktır, teslim alamayacaktır.
FAŞİZM SON DEMLERİNİ YAŞIYOR
Koşullar giderek zorlaşabilir, baskı giderek artabilir. Ama unutmayın ki, faşizm son demlerini yaşarken, elindeki bütün baskı araçlarını sınırsızca kullanacaktır. Bizler geri adım atmazsak, tarihsel görevlerimize ahlaki bir sorumlulukla yaklaşırsak, gereğini yaparsak faşizmi darmadağın edeceğiz. HDP’nin başarısı Türkiye demokrasisinin ve barışın başarısı olacaktır. HDP’nin başarısı halkımızın ve ülkemizin aydınlık geleceğinin garantisi olacaktır.
Bütün arkadaşlarımı büyük bir heyecan, coşku ve cesaretle görev başına davet ediyor, sizleri en sıcak duygularımla sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Hücre arkadaşım Sayın Abdullah Zeydan ile birlikte, özellikle Hakkari halkına özel selam ve sevgilerimizi iletiyoruz.
Mutlaka Kazanacağız…
Selahattin Demirtaş
Edirne Cezaevi
12 Ağustos 2017”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz