Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Ankara Adliyesi önündeki toplanmaya polis saldırdı, basın açıklamasına izin vermedi. 20’den fazla gözaltı olduğu bildirildi.

Mahkemeye gönderilen tutanakta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık problemleri sebebiyle cezaevinde bulunan hastanede tutuldukları, adliye binası önünde provokatif eylemler yapılabileceği, personel yetersizliği ve sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya getirilmeyeceği belirtilmişti. Bugün de adliye önünde toplananlara polis saldırdı. Adliye içinde de yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda, duruşmanın görüleceği salon önünde çevik kuvvet polisleri bulunuyor.
Polisin adliye önündekilere saldırısının ardından CHP ve HDP milletvekilleri açıklama yaparak, temel hukukun dahi çiğnenmek istendiğini söyledi.
AÇIKLAMA YAPMAK İSTEYEN GRUBA SALDIRI
Davayı izlemek üzere Ankara Adliyesi’nde bulunan CHP’li vekiller Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Mahmut Tanal ve HDP’li Mithat Sancar ve müdahil avukatlar dışında destek için gelen grubun adliyeye girişine izin verilmedi. Polis, duruşma öncesi Nuriye ve Semih’e destek için açıklama yapmak isteyen gruba saldırarak adliye önünden uzaklaştırdı. Adliye önünde sıkı güvenlik önlemi alan polis, kapıda bekleyen grubun adliyeye yaklaşmasına izin vermiyor.
TUTUKLULUKLARININ DEVAMI TALEP EDİLDİ
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın henüz savunmalarını yapmamış olmamaları nedeniyle savcı, tutukluluk halinin devamını talep etti.
Avukatların savunmaları ile mahkeme devam ediyor.

GÖZALTILAR VAR
Polis bariyerleriyle tüm adliyenin çevresi kapalı. Arama noktalarından giriş yapılıyor. Polis ekiplerinin yanı sıra köpekler de var. Biber gazı ile “Nuriye-Semih” diyenler ve toplananlar dağıtılıyor. Basın mensuplarına da izin verilmiyor. 20’den fazla gözaltı olduğu söyleniyor.
Sanatçı Onur Akın da Nuriye ve Semih’e destek için Ankara Adliyesi’ne geldi.
Duruşma salonuna cep telefonu alınması da yasaklandı.
34
SONRAKİ DURUŞMA 28 EYLÜL’DE
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün (14 Eylül 2017) Ankara Adliyesi 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gülmen ve Özakça ‘güvenlik’ gerekçesiyle adliyeye getirilmedi. Mahkeme duruşmaya katılamaya Gülmen ve Özakça’nın ‘savunma yapmadıkları’ gerekçesiyle tutukluluk hâlinin devamına karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 28 Eylül’de Sincan Hapishanesi Kampüsü’nde görülecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz