Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Kürt kadın tarım işçisinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin, “eşit, kardeşçe bir arada yaşama yöneliktir” açıklaması yaptı.

Samsun’un Terme ilçesinde mevsimlik tarım işçisi Perihan Akın’ın yaşamını yitirdiği, Nurcan Patak’ın da yaralandığı ırkçı saldırıya Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri’nden tepki geldi.
Konuya ilişkin ESP temsilcilik binasında basın toplantısı düzenlendi. Salona, “Irkçılık öldürür. Eşitlik, kardeşlik, yaşam hakkı” yazılı pankart asıldı.
Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan açıklamada, “Coğrafyamızda yaşanan tüm kaostan, savaş politikalarından, tırmandırılan ırkçılıktan, en çok da kadınlar zarar görmüştür” denildi.
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “AKP’nin emekçi düşmanı politikalarının sonucu olarak, zorunlu göçe maruz bırakılıp topraklarından kopmak zorunda kalan mevsimlik işçiler hem hukuki statüden yoksundur, hem de iş güvenliği, sağlık ve sosyal güvence eksikliği, ulaşım, barınma sorunları vardır. Bunlara ek olarak mevsimlik işçiler gittikleri yerlerde ayrımcı ve ırkçı saldırılara uğrayarak hayatlarından olmaktadırlar.”
Ezilenlerin birliğinin eşitlik ve kardeşlik politikalarında olduğu ifade edilen açıklamada, ırkçı ayrımcı saldırıların artmasının tesadüf olmadığı kaydedildi.
Açıklamada, “Karadeniz’de birçok kez yaşanan bu saldırılar, tırmandırılan savaş, saldırı, baskı politikalarının bir ürünüdür. Terme’de gerçekleşen bu faşist saldırı ve cinayet, bu topraklarda eşit, kardeşçe bir arada yaşama yöneliktir. Mevsimlik işçilerin kendi topraklarında insanca yaşama ve çalışma koşullarını ve can güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan hükümet, gerekli adımları atmayarak bu saldırıların ve cinayetlerin ortağı olmaktadır.”
Emekten ve emekçiden yana mücadelenin sürdürüleceği kaydedilen açıklamada, “Halkların kardeşliği ve eşitliğini engellemeye çalışanlara sözümüz, ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğimizdir. Sorumlular hak ettikleri gerçek cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” denildi.
ETHA


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz